Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyposażenie gabinetów zabiegowych – meble i preparaty higieniczne

Osoby prowadzące gabinet zabiegowy wiedzą, że zakup chemii sprzątającej i dezynfekującej generuje ok. 5-15% kosztów utrzymania gabinetu. Najwyższe koszty wiążą się z opłaceniem pracowników. Aby ograniczyć wydatki warto udogodnić pracę personelu medycznego. Dokonamy tego m.in. korzystając ze specjalistycznego sprzętu i środków.

Oprócz kilku sprawdzonych metod działania i certyfikowanych preparatów pokażemy też, jak powinno się liczyć właściwą cenę preparatu dezynfekującego – nie każdy środek bowiem jest równie wydajny.

Poniżej znajdziecie Państwo polecany asortyment do gabinetów zabiegowych:

Lista mebli medycznych do gabinetu zabiegowego

lub zobacz wszystkie meble medyczne

Asortyment higieniczny niezbędny do pracy w gabinetach zabiegowych oraz wyposażenie dodatkowe

Zobacz plan higieny gabinetu zabiegowego

Oszczędność czasu bierze się z wykorzystywania środków wysokiej jakości

Efektywne wykorzystanie czasu pracowników gwarantują wysokiej jakości przyrządy i preparaty. Nie zachęcamy tu do bezrefleksyjnego kupowania towarów wyłącznie najdroższych, bo skuteczność można osiągnąć wybierając dobrego producenta, oferującego środki w konkurencyjnej cenie. Zaufaniem klientów naszej hurtowni cieszą się m.in. tacy producenci środków higienicznych do gabinetów jak: Schülke, Medilab, Ecolab, Braun. Dobre rękawiczki oferowane są przez firmy Mercator Medical i Abena. Sprzęt sprzątający został zdominowany przez dwóch producentów: Vermop, Diversey. Natomiast meble do gabinetu można kupić w rozsądnej relacji jakości do ceny od firmy UBM Kotasińska

Zapytajmy zatem, czego możemy się spodziewać po mniej rekomendowanych produktach?

Naszym zdaniem istotna jest potwierdzona skuteczność działania. Korzystając z asortymentu renomowanych producentów, którzy inwestują w jakość swoich wyrobów kupujemy powtarzalną skuteczność działania. Tańsze zamienniki mogą już być pozbawione tej cechy, przez co niektóre rękawiczki będą się bardziej rozdzierać od innych, jedne środki będą mniej wydajne, a chusteczki dezynfekujące pozostawią nieprzyjemne skrawki materiału, spryskiwacze blokują się na drugiej butelce itd. Podobne historie słyszeliśmy niestety setki razy. Tego typu mankamentów może być na prawdę dużo, nie mówiąc już o zagrywkach handlowych - przykład: kup opakowanie rękawiczek o 10% taniej, ale zamiast 100 rękawic otrzymujemy 90 sztuk...

Uważamy, że nie zawsze warto kierować się środkami tylko jednego producenta. W dużej mierze na wybór składają się też indywidualne upodobania, dlatego nie poważyliśmy się na podanie bezkonkurencyjnych wyrobów.kafelek Większość z nich jest porównywalnie dobra.

czystość w gabinecie

Jakimi cechami warto się kierować wybierając środki higieniczne

 • Jasne standardy obowiązują wybór środków dezynfekującychpowinny one działać szybko, z możliwie jak najmniejszą szkodliwością dla dłoni/materiałów oraz wysoką skutecznością mikrobójczą. Standardy wiodących producentów są tu ustawione na wysokim poziomie. Więcej problemów spotykamy w branży kosmetycznej, w której właścicielki salonów kupują wyestetyzowane produkty, polecane do salonów kosmetycznych, ale ich jakość jest bardziej wątpliwa. Więcej na temat polecanych środków czystości do salonów kosmetycznych piszemy tutaj.
 • Środki dezynfekujące do powierzchni powinny działać szybko, ale ważna jest też ich wydajność. Naszym zdaniem warto korzystać z chusteczek dezynfekujących, które oferują dezynfekcję ok. 2 m2 na jedną chusteczkę. Ważne, aby chusteczki się nie rwały i nie pozostawiały kawałków materiału – to znacznie utrudnia skuteczną dezynfekcję. Dobrze jeśli cała substancja dezynfekująca wyparuje po zastosowaniu na powierzchni i nie trzeba następnie przecierać blatu, czy mebli na mokro. Minusem chusteczek dezynfekujących jest niestety czasochłonność.
 • Środki w spryskiwaczu do dezynfekcji małych powierzchni stosuje się o wiele szybciej, ale też zużywamy przy tym więcej substancji. Podobnie jak w przypadku chusteczek należy wybierać produkty które wyparowują po spryskaniu i nie pozostawiają smug. Wybór zależy zawsze od indywidualnych upodobań.
 • Trzecia metoda mycia powierzchni (oprócz wykorzystania chusteczek i preparatów w sprayu) polega na użyciu roztworów myjąco-dezynfekujących, czyli środków do dezynfekcji dużych powierzchni. Niektóre z nich nadają się do mycia wyrobów medycznych i wyposażenia – szafek, mebli, kozetek, blatów roboczych – oraz podłóg. Te produkty z kolei są najtańsze w przeliczeniu na litr, ale najbardziej czasochłonne jest korzystanie z nich - o tym piszemy poniżej.
 • Korzystając ze środków dezynfekujących do dużych powierzchni ostateczną cenę preparatu oblicza się na podstawie % skuteczności działania roztworu roboczego. Przykładowo z 1 litra preparatu w stężeniu 1% otrzymamy 100 litrów roztworu roboczego i tę liczbę dzielimy przez cenę butelki 1 L.

Kalkulacja: cena za litr roztworu roboczego = 44 zł (koszt 1 L butelki) x 0,01 (czyli 1%) = 0,44 zł za litr gotowego do użycia roztworu.

Jeśli zaś preparat jest skuteczny w stężeniu 0,5% to cena znowu spada o połowę i wyniesie w tym przypadku 0,22 zł za litr gotowego roztworu roboczego.

 • Korzystanie z produktów do dezynfekcji dużych powierzchni podczas mycia wyposażenia medycznego odbywa się za pomocą szmatek lub gąbek. Jest to zatem bardziej czasochłonna metoda od chusteczek dezynfekujących, bo trzeba jeszcze przygotować roztwór.
 • Aby zaoszczędzić na czasie polecamy zakupić środki do dezynfekcji dużych powierzchni które:
  • mają odpowiednią skuteczność biobójczą (potrzebną do danego zagrożenia) – to czynnik najważniejszy,
  • jednocześnie myją i dezynfekują,
  • wysychają po przemyciu i nie trzeba następnie myć podłogi,
  • można nimi myć i dezynfekować wyposażenie medyczne; nie mają szkodliwego działania dla powierzchni ponadpodłogowych i dla sprzętu,
  • roztwór roboczy ma długi czas aktywności.

Surfanios Lemon Fresh Desam OX 5 L Laudamonium do profilaktyki przeciwgrzybiczej

Surfanios Premium oraz Desam OX 5 L to produkty silnie skoncentrowane, działające już w stężeniu 0,25%, co przekłada się na ich dobrą cenę za litr otrzymanego roztworu roboczego. Laudamonium jest natomiast preparatem dezynfekującym, skutecznym do dezynfekcji brodzików, basenów i powierzchni zmywalnych.

 

 • Jeśli chodzi o dezynfekcję dłoni to wiadomo, że preparaty alkoholowe będą wysuszać skórę. Istotna jest zatem odpowiednia pielęgnacja rąk. Równie ważne, jest stosowanie środków myjących bez konserwantów i barwników.

środki czystości stosowane w gabinetach zabiegowych

Dodatkowe informacje odnośnie higieny w gabinecie zabiegowym


 

Cykliczne zadania higieniczne w gabinetach zabiegowych

Zalecane 2 x dziennie

 • Zalecane jest aby dwa razy dziennie myć i dezynfekować umywalki i baterię; stoły zabiegowe i leżanki.
 • Podczas czyszczenia stołów i leżanek najpierw dokonuje się wstępnego czyszczenia i mycia, a dopiero potem przechodzi do dezynfekcji.
 • Dwa razy dziennie zaleca się również umyć podłogę w gabinecie zabiegowym.
 • Jedną z rekomendacji jest również mycie i dezynfekcja dozowników na mydło środki dezynfekujące oraz podajników na ręczniki

Zalecane 1 x dziennie

 • Raz dziennie powinno się wycierać na mokro i myć parapety, powierzchnię mebli, wysięgników, czy lodówek stojących w gabinecie zabiegowym. Do tego ważne jest mycie stelaży innych przyrządów.
 • Codziennie należy przeprowadzić dezynfekcję klamek i stref dotykowych.
 • Jednym z zaleceń jest również mycie luster i osłon żarówek.
 • Konieczne stają się procedury higieniczne powierzchni wokół umywalek - mycie i dezynfekcja.
 • Kubły na śmieci należy opróżniać w razie potrzeby i zawsze na koniec dnia.
 • Worki na odpady i pojemniki na odpady medyczne utylizuje się pod koniec dnia w momencie ich zapełnienia.
 • Kilka razy dziennie należy wymieniać worki na odpady medyczne (worki żółte lub czerwone) i raz dziennie worki na odpady komunalne (stosujemy tam worki czarne).
 • Po zakończeniu dnia pracy należy umyć i zdezynfekować wózki zabiegowe oczyścić i umyć i zdezynfekować urządzenia ssące. Przemyć dreny. Raz na jakiś czas zaleca się umyć kable oraz kontakty.

Raz w tygodniu

 • Raz w tygodniu dokonujemy mycia lamp oświetleniowych, świetlówek, lampy bakteriobójczych.
 • Raz w tygodniu należy też umyć i zdezynfekować drzwi, a także kaloryfery (poza okresem grzewczym – w okresie grzewczym kaloryfery powinno się myć i dezynfekować gdy są wyłączone a schłodzone do temperatury pokojowej).

Raz na miesiąc

 • Raz na miesiąc należy przeprowadzić mycie i dezynfekcja ścian, żaluzji oraz rolet.
 • Co miesiąc powinno się zadbać o konserwację podłogi używając do tego środków myjących i nabłyszczających.
 • Do comiesięcznych obowiązków należy również sprzątanie oraz mycie i dezynfekcja lodówek. Powinno się również umyć okna i ramy okienne.

 

Tagi

meble medyczne do gabinetu zabiegowego
meble medyczne do gabinetów zabiegowych
meble medyczne do gabinetów

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel