Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dodatkowego zabezpieczenia w obliczu epidemii Koronawirusa (SARS-COV-2)

W obecnej sytuacji opisane w tym dziale zasady mają nadrzędne znaczenie, nad regułami opisanymi w dalszej części tego tekstu (niżej).

Zobacz plan higieny dla salonów kosmetycznych

autoklawy Sterylizacja Rękawiczki jednorazowe Dezynfekcja

Stacje do dezynfekcji Dezynfekcja narzędzi Pielęgnacja rąk Zestawy na COVID-19

Podstawa: częste mycie rąk oraz ochrona twarzy i oczu

Mycie rąk i dezynfekcja rąk

W obliczu epidemii ręce należy myć regularnie, nawet kilka razy na godzinę. Zawsze po kontakcie z pacjentem i z jego otoczeniem.

Aby skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusa COVID-19 należy myć ręce przez 30 sekund, metodą Ayliffa. Przebieg procesu znajdziecie na ulotce. A na filmie poniżej dodajemy wyjaśnienie, dlaczego 30 sekund to odpowiedni czas mycia rąk (i czemu mydło jest skuteczne).

kliknij aby powiększyć

 

Dezynfekcji rąk dokonujemy standardowo (jak opisujemy niżej) po zabiegach, po zdjęciu rękawiczek, a szczególnie przed zabiegami z ryzykiem przerwania ciągłości tkanek (czyli przecięć, nakłuć – nawet mikro igły), a także po tych zabiegach.

Osłona twarzy – maseczki, okulary, przyłbice

Najlepsze zabezpieczenie zapewniają maseczki chirurgiczne lub FPP3. To jedyne maseczki, które chronią użytkownika przed transmisją patogenów.

W dodatku maseczka powinna być używana wraz z okularami.

Minusem połączenia maseczki + okularów może być dyskomfort oddechowy oraz parowanie okularów.

Aby zapobiegać parowaniu polecamy rozprowadzić na wewnętrznej stronie okularów warstwę pianki do golenia lub płynu do mycia naczyń. Odczekać do wyschnięcia, a następnie wypolerować szmateczką do polerowania okularów.

Drugim sposobem zabezpieczenia twarzy oczywiście jest przyłbica. Utrudnia ona wykonywanie niektórych czynności, ale z pewnością zapewnia lepszy komfort oddechowy i chroni większą cześć twarzy. Pod kątem mikrobiologicznym przyłbica nie jest bezpieczna, jeśli chodzi o transmisję patogenów chwilowo zawieszonych w powietrzu, natomiast dobrze się sprawdzi przy bezpośrednim kichnięciu.

Z tych powodów wielu specjalistów decyduje się na połączenie przyłbicy z maseczką (a czasem także i okularami).

Pamiętaj, że przyłbice należy zdezynfekować z dwóch stron wizjera + po obręczy. Najlepiej dokonać tego środkiem bezalkoholowym, dzięki czemu wizjer zachowa przejrzystość na dłużej.

Pamiętaj: przyłbica zapewnia ochronę przed bezpośrednim kichnięciem, a nie przed drobinkami unoszącymi się w powietrzu. Z tego powodu połączenie maseczki + okularów zapewni większą ochronę. Naszym zdaniem, czystość na stanowisku pracy powinna wykluczyć unoszący się kurz, który potencjalnie przenosi drobnoustroje, ale nie pracujemy w warunkach laboratoryjnych, aby mieć pewność.

 

Zobacz preparaty dostępne od ręki - maseczki, przyłbice, środki dezynfekujące i in.
Kliknij aby przejść do towarów

 

Do tego, pracownicy salonów urody zostali zobligowani do częstszego korzystania z rękawiczek medycznych.

Należy je nosić praktycznie do każdego kontaktu z klientem, a także do pracy w środowisku, w którym przebywał klient (sprzątanie).

Aby uchronić się przed skutkami podrażnionych dłoni, polecamy rękawiczki z wewnętrzną warstwą kolagenu i allantoiny. To substancje pielęgnujące, które zniwelują efekt wysuszenia rąk.

Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od swoich klientek jeżeli to możliwe - w poczekalni, przy podejmowaniu gości itd.

Zasady bezpieczeństwa dla klientów

Najlepiej jeśli klientki i klienci przychodzą na umówione godziny. W poczekalni dobrze jest wydzielić miejsca do siadania. W niektórych salonach po prostu wyjęto co drugie krzesełko, ale to może być niekorzystne, gdy na zabieg przychodzi para.

Na wejściu dobrze zaoferować klientom preparat do dezynfekcji rąk (profesjonalnym, lecz droższym rozwiązaniem będzie dozownik bezdotykowy - automatyczny). Należy zwracać uwagę, by w poczekalni prawidłowo stosowali maseczki (zakryte usta i nos).

To wiąże się nierozerwalnie z koniecznością wentylacji pomieszczenia. Czas uruchomić klimatyzację w neutralnej temp. Pokojowej. A jeśli nie dysponujemy klimatyzacją przyjazne będzie uchylenie okien.

Czyszczenie korytarza:

Klientów należy przyjmować w cyklach, tak aby co 2 godziny udało się opróżnić poczekalnie na ok. 30 minut. W tym czasie zespół dezynfekuje podłogi, klamki, barierki i inne często dotykane przez klientów powierzchnie.

Wymagany czas 30 minut nakazuje, że praktyczni na całą pracę mamy ok. 15 minut, bo drugie 15 minut działa preparat dezynfekujący do podłóg. W tym czasie nikt nie powinien chodzić po zdezynfekowanej powierzchni.

Pamiętaj! Do dezynfekcji powierzchni stosuj tylko certyfikowane wyroby medyczne. Do dezynfekcji rąk mogą to być preparaty biobójcze. Najważniejsze - Wszystkie środki, niezależnie od zawartości alkoholu (60-80% a nawet więcej) muszą być przebadane !

Jeśli masz wątpliwości co do zakupionego środka sprawdź, czy znajduje się on na liście GIS – to wykaz dopuszczonych środków do dezynfekcji. Jeśli preparat się tam nie znajduje, to znaczy, że nie ma potwierdzonych badań, a to oznacza, że jego skład może być inny od deklarowanego.

Sprawdź pod: Produkty Biobójcze lub Wyroby Medyczne, a także Produkty Lecznicze (to środki do dezynfekcji skóry)

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

Nie zapominajmy o częstej dezynfekcji łazienki.

W całym tym zamieszaniu należy rozsądnie podejść do realnej liczby klientów, które będzie można obsłużyć. Do każdego zabiegu należy doliczyć dodatkowe kilka minut na sprzątanie i dezynfekcję. W dodatku pracownicy także częściej muszą dezynfekować ręce (nie zawsze są to tylko dłonie).

Nie zapominajcie o pielęgnacji dłoni.

Normalne zasady higieny w gabinecie kosmetycznym

Ostoja spokoju, jaką jest gabinet kosmetyczny nie może zostać niczym zakłócona, dlatego musimy szczególnie dbać o estetykę i higienę. Większość osób prowadzących salony i gabinety kosmetyczne spotkało się z twardymi wymogami higienicznymi stawianymi przez sanepid. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, szczególnie, gdy klientki przychodzą poddać się relaksującym zabiegom upiększającym. Zdaniem naszych klientek posiadających spore doświadczenie w tym temacie, nic tak nie pozwala zapomnieć o troskach codzienności, jak kojąca terapia w przyjaznych warunkach.

W tym artykule wypisaliśmy wszystkie istotne porady na temat higieny i zasad bhp salonu kosmetycznego. Natomiast pod poniższym odnośnikiem znajdziecie Państwo odpowiednie środki:

lista produktów do  utrzymania czystości w salonach kosmetycznych

Spis treści

Kliknij w odnośnik aby przejść do interesującej Cię sekcji w tym tekście.

Procedury higieny pracowników w gabinecie kosmetycznym

Ogólne porady i procedury sprzątania gabinetu kosmetycznego znajdziesz tutaj.

1. MYCIE RĄK

Dbałość o czyste dłonie u pracowników to najważniejsza ze wszystkich procedur. Nikt co prawda nie zweryfikuje, czy pracownicy naszego salonu myją ręce regularnie, czy może raz na kilka godzin.

Warto mieć tu na uwadze, co widzą klienci, a jeszcze ważniejsze jest to, co ich martwi i o czym nam nie mówią. Pamiętajmy, że zadowolenie z usługi może zostać przyćmione niskim zapleczem sanitarnym, dlatego szczególnie ważna jest czystość pracowników salonu kosmetycznego oraz higiena pomieszczeń.

Rozmawialiśmy z właścicielkami gabinetów kosmetycznych, które nakazały swoim pracownicom myć ręce nawet na pokaz. Zabieg okazał się skuteczny, raz, że pozwala to przyswoić bezpieczne nawyki, a dwa zapobiega chorobom pracowników, nie wspominając już o zarazkach czyhających na klientki.

Pani Marta z Gdańska uważa, że wprowadzenie procedury mycia rąk prawdopodobnie zmniejszyło choroby jej zespołu. Zmianę widziała szczególnie trzy lata temu w rozliczaniu chorobowego, kiedy wprowadziła rygor w życie. Różnica może nawet wynosić kilka pełnych tygodni w roku, ale ciężko to jednoznacznie ocenić.

Drugim ważnym elementem układanki są wrażenia estetyczne osób odwiedzających salony kosmetyczne. Ręce to pierwsza rzecz, na którą klientki zwracają uwagę, kiedy nasi pracownicy przymierzają się do zabiegów. Na dłoniach przenoszona jest największa ilość zarazków i nawet rękawiczki wiele nie pomogą, kiedy się po prostu nie dba o czyste dłonie. Proszę pamiętać, że w dobie facebooka klienci są coraz bardziej wyedukowani na temat higieny i wszelkie przewinienia mogą szybko skomentować.

Ręce powinno się myć :

  • Przed rozpoczęciem pracy.
  • Zanim podejdziemy do kolejnego klienta.
  • Przed każdym zabiegiem i po zabiegu.
  • Po skończeniu pracy z klientem.
  • Po wyjściu z toalety.
  • Po dłuższej przerwie.
  • Przy każdym widocznym zabrudzeniu rąk.
  • Przed dezynfekcją rąk, jeśli dłonie nie są czyste.

Wydajne mydła oraz technikę mycia rąk znajdziecie Państwo w menu po lewej stronie - Salony kosmetyczne.

2. DEZYNFEKCJA RĄK

Najczęściej zadawane pytanie to:

Kiedy powinno się dezynfekować ręce w gabinecie kosmetycznym?

Otóż:

  • Ręce należy szczególnie dezynfekować przed każdym zabiegiem dla klienta i po każdym zabiegu.
  • Najważniejsza jest dezynfekcja dłoni przed zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry (czyli podczas przecinania skóry, nakłuwania, wycinania naskórka itd.).
  • Ręce powinno się również dezynfekować przed założeniem rękawic i po ich zdjęciu.
    • Jeżeli zakładamy kolejne rękawice na nieumyte i niezdezynfekowane dłonie, to część zarazków może przedostawać się na skórę i kolonizować na rękach.
  • Przed każdą dezynfekcją ręce należy umyć. Inaczej dezynfekcja może być nieskuteczna.
  • Ręce należy dezynfekować szczególnie po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami i akcesoriami.
    • Wszystkie czynności zabiegowe powinno się wykonywać w rękawiczkach, ale mimo tego zdarza się dotknąć ran (naszych lub pacjenta), uszkodzonej skóry, czy zabrudzonych urządzeń.
    • Ręce powinno się dezynfekować szczególnie po kontakcie z krwią, ranami, wydzielinami ciała oraz substancjami chemicznymi.

Prawidłowy przebieg dezynfekcji rąk wygląda następująco:

  • Jeśli dłonie są wyraźnie zabrudzone, to przed dezynfekcją koniecznie należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Gdy mamy względnie czyste ręce można od razu przejść do dezynfekcji (bo często stosowane mydło z czasem podrażnia skórę).
  • Na suchą skórę rąk należy nanieść preparat dezynfekujący.
  • Dokładnie wcierać go w skórę przez ok. 30 sekund i pozostawić do wyschnięcia.
  • Wilgotnych dłoni od preparatu nie należy wycierać. Środek sam wyschnie – tylko wtedy skutecznie zabija zarazki, jeżeli nic mu w tym nie przeszkadza. Po drugie jeśli wysycha samoczynnie nie niszczy płaszcza ochronnego skóry.
  • Wymaganego czasu dezynfekcji nie wolno skracać (!) Bakterie, które przetrwały dezynfekcje mogą się szybko uodpornić na kolejne jej próby. Zalecamy przestrzegania czasu działania środków dezynfekujących, który wskazano na opakowaniach. Wszystkie sprzedawane u nas produkty zawierają etykiety z czasem działania, a ich skuteczność potwierdziły testy.
  • Przed zabiegami powinno się również zdezynfekować przedramiona. Preparat dezynfekujący wcieramy w nie przez 1,5 minuty i pozostawiamy do wyschnięcia.

Polecane produkty:

AHD 1000 spirigel complete Desderman Pure Gel

AHD 1000 - preparat do skutecznej dezynfekcji rąk.

Spirigel Complete z pompką oraz Desderman Pure Gel to preparaty w żelu (niezalecane, jeżeli korzystacie Państwo z rękawiczek)

3. NOSZENIE RĘKAWICZEK MEDYCZNYCH

Nie ma obowiązku noszenia rękawiczek ochronnych przy wszystkich zabiegach. Powinno się je natomiast zakładać przed każdym zabiegiem, przy którym może dojść do naruszenia ciągłości skóry, czyli m.in. przecinania, nakłuć, albo pocierania naskórka.

Zalecamy stosowanie rękawic również, gdy pacjent ma wyraźne schorzenia na skórze, albo rany na ciele. Ponadto warto się zabezpieczać, jeśli podejrzewamy niewidoczne choroby skóry.

Ta sama sytuacja dotyczy pracowników. Gdy pracownik ma poranione ręce (wystarczy nawet stare, jeszcze nie zagojone zadrapanie) lub suchą skórę dłoni powinien pracować w rękawiczkach.

Proszę pamiętać, że rękawiczki chronią zarówno pracowników jak i klientów.

Niestety, tylko niektóre rękawiczki nadają się do pracy w gabinecie. Co znaczy „niektóre” i jak je rozpoznać? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Żeby zapewnić sobie odpowiednią ochronę i spokój ze strony sanepidu, powinniście Państwo kupować rękawiczki medyczne. Tego typu rękawice mają atesty, są nieprzepuszczalne dla drobnoustrojów (wirusów, bakterii i innych).

Rękawiczki medyczne poznamy m.in. po parametrze AQL 1.5 lub AQL 1.0, albo po zgodności produktu z normą EN-455

Kupując rękawiczki do gabinetu kosmetycznego warto rozważyć zakup rękawiczek nitrylowych, które nie wywołują reakcji alergicznych u osób uczulonych na lateks. Według różnych badań, od 2 do 7% populacji dostaje reakcji alergicznych w kontakcie z białkami lateksu, które można znaleźć w rękawiczkach lateksowych.

W tym tekście znajdziecie Państwo więcej informacji na temat uczuleń na lateks: Uczulenia związane z noszeniem rękawic medycznych

Polecane produkty:

nitrylex collagen pf Nitrylex PF dermagrip ultra
Dla osób z wrażliwą skórą dłoni polecamy rękawiczki Nitrylex Collagen PF - z wewnętrzną warstwą pielęgnacyjną (alatonina i kolagen), których noszenie przynosi ulgę wysuszonej, podrażnionej skórze. Do sprzątania polecamy rękawiczki Nitrylex PF Do pracy z pacjentem podczas zabiegów polecamy: Nitrylex PF oraz Dermagrip Ultra LT
nitrylex protect nitrylex black  
Przy zabiegach z niskim ryzykiem zakażenia rozsądne będzie używanie tańszych, mniej odpornych rękawiczek: Nitrylex PF Protect Do salonu tatuażu możecie Państwo skorzystać z czarnych rękawiczek nitrylowych Nitrylex PF Black  

Rękawice lateksowe Rękawice nitrylowe Rękawice gospodarcze

Odnośniki otwierają się w nowym oknie.

Higiena zabiegów w salonie kosmetycznym

Różnorodność zabiegów nie pozwala stworzyć prostego wzoru postępowania. Generalną zasadą jest to, że im zabieg bardziej bezpieczny od zakażeń, tym mniej ochrony można wykorzystać.

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

  • Do każdego zabiegu należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy (o tym piszemy nieco dalej)
    • czyli zdezynfekować fotel/wymienić podkład na którym siedział pacjent.
    • zdezynfekować okoliczne sprzęty z którymi pacjent miał kontakt.
    • usunąć i zdezynfekować ewentualne plamy.
    • sprzątnąć brudne narzędzia.
  • Zużyte narzędzia i akcesoria, jak opatrunki, gazę, ligninę wyrzucamy do specjalnych pojemników na odpady.
  • Narzędzia wielorazowe wstępnie oczyszczamy, żeby poddać później dezynfekcji (i ewentualnie sterylizacji) i wkładamy do pojemników z brudnymi przyrządami.
  • Przygotowujemy nowe wyposażenie stanowiska. Wszystkie jednorazowe przyrządy powinny być wykorzystane tylko raz. Z pudełka wyjmujemy je w obecności pacjenta, dopiero przed użyciem.
    • Niedopuszczalne jest użycie tej samej pęsety do dwóch osób, nawet, jeżeli pracownik sanepidu przymknął na to oko. Proszę pamiętać, że inny inspektor, na kolejnej wizycie może już się przyczepić do takich praktyk.
    • Wielokrotne stosowanie przyrządów jednorazowych wygląda źle w oczach klienta,
  • Przed rozpoczęciem zabiegu pracownik musi (!) umyć ręce lub dodatkowo je zdezynfekować. Rękawiczki powinien stosować zależnie od stopnia ryzyka zakażenia.

Te procedury powinny uchronić zarówno klientki, jak i pracownice gabinetu kosmetycznego przed zakażeniem. Eksperci z firmy Medilab podkreślają argument, że zarazki są niewidoczne i nigdy nie mamy pewności, czy „tuż za rogiem” nie ostało się poważne zakażenie.

Pamiętajmy, że obecnie do najpopularniejszych zakażeń należą zakażenia bakteryjne i wirusowe, jak zapalenie wątroby – HBV i HCV. HIV jest znacznie mniej popularny, niż się nim straszy, jednak nadal powinniśmy się przed nim zabezpieczać. Warto zauważyć, że niektóre szczepy bakterii i wirusów utrzymują się na różnych przyrządach i odzieży 7 dni, a nawet miesiąc. Nie ma co zatem czekać na zbawienie. Dezynfekcja jest konieczna.

ZABIEGI Z NARUSZENIEM CIĄGŁOŚCI SKÓRY

Podczas zabiegów tego typu należy wykonać wszystkie czynności z podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy z pacjentem, a dodatkowo zabezpieczyć się w następujący sposób:

  • Zdezynfekować ręce przed rozpoczęciem zabiegu. Dla każdego kolejnego zabiegu u tego samego klienta powinniśmy ponownie zdezynfekować ręce.
    • Myjemy ręce środkiem myjącym, wysuszamy je.
    • Dezynfekujemy dłonie przez co najmniej 30 sekund, dezynfekujemy przedramiona po łokcie przez 1,5 minuty. Czekamy, aż środek dezynfekujący wyschnie. Po dezynfekcji nie ma potrzeby płukania rąk.
  • Nakładamy rękawiczki ochronne wysokiej jakości, np. Nitrylex PF, Dermagrip Ultra LT
  • Dezynfekujemy skórę pacjenta w miejscu, na którym przeprowadzony będzie zabieg z przecięciem tkanek.
    • Więcej na ten temat piszemy niżej -> Dezynfekcja skóry pacjenta.
    • Miejsca bardziej wrażliwe, np. skórę twarzy, należy przetrzeć wacikiem nasączonym substancją odkażającą.
  • Wszystkie potrzebne do zabiegu przyrządy wyjmujemy ze sterylnego opakowania dopiero przed ich użyciem.
  • Wykorzystane przyrządy od razu utylizujemy.
  • Jeżeli podczas zabiegu konieczna jest zmiana rękawiczek, bo np. zostały pobrudzone krwią, to ręce trzeba dodatkowo zdezynfekować przed założeniem kolejnej pary.
  • Po skończonym zabiegu dezynfekujemy ręce.
  • Jeśli to koniec pracy z tym pacjentem dokładnie myjemy i dezynfekujemy stanowisko.
  • Sprzątamy zużyte sprzęty, narzędzia wielorazowe czyścimy i wkładamy do pojemnika przeznaczonego do dezynfekcji.

DEZYNFEKCJA SKÓRY PACJENTA

Dezynfekcję skóry u pacjenta wykonujemy szczególnie przed zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry (nacięcia, przekłucia). Będą to np.: akupunktura, makijaż permanentny, piercing, wstrzykiwanie botoksu oraz tatuowanie w przypadku salonów tatuażu.

Dezynfekcję stosuje się również w przypadku zabiegów, podczas których jest ryzyko przecięcia/przerwania tkanek, ale niekoniecznie do niego dochodzi. Są to np.: manicure, pedicure, czy depilacja.

  • Skórę pacjenta dezynfekujemy na dwa sposoby:
    • spryskujemy preparatem dezynfekującym i pozostawiamy do wyschnięcia.
    • lub przecieramy skórę wacikiem nasączonym substancją dezynfekującą.
  • W obu przypadkach należy odczekać, aż substancja dezynfekująca wyschnie - zazwyczaj zajmuje to 1 minutę. Dokładną instrukcję czasu działania preparatu dezynfekującego znajdziecie Państwo na opakowaniu stosowanego preparatu, albo w dołączonej do niego ulotce.

Proszę pamiętać, że ta zasada różni się od tego co zazwyczaj widzimy - że od razu po przetarciu skóry wacikiem przystępuje się do zabiegu - niestety, bakterie nie są wyniszczane w sekundę. Pisaliśmy o tym wcześniej.

Polecane produkty:

Stosownym preparatem do dezynfekcji skóry pacjenta będzie AHD 1000.

ahd 1000 z atomizerem

Uwaga – AHD 1000 można kupić w pojemniku 500 ml lub 1000 ml do dezynfekcji rąk. Wersję w spryskiwaczu polecamy natomiast do dezynfekcji skóry pacjenta.

Dezynfekcja narzędzi w salonie kosmetycznym

W związku z tym, że temat dezynfekcji narzędzi i utrzymania ich w czystości jest obszerny, przenieśliśmy go do osobnego artykułu pod tą samą nazwą.

Odnośnik otworzy się w nowej karcie przeglądarki po kliknięciu w powyższy nagłówek.

Higiena pomieszczeń i sprzętów w gabinetach kosmetycznych

Mycie i dezynfekcja powierzchni ponadpodłogowych (tzw. małych powierzchni)

Przygotowanie stanowiska pracy do zabiegów dla każdego kolejnego pacjenta powinno przebiegać w ten sam sposób.

Jak już wspominaliśmy, nigdy nie wiemy, czy poprzedni pacjent nie miał grzybicy lub czy nie przenosił na ubraniu niewiadomych nieczystości. Zawsze powinniśmy dmuchać na zimne, bo prewencja jest najtańszym środkiem do utrzymania sprawnie działającego gabinetu.

PROCEDURA CZYSZCZENIA STANOWISKA PRACY

  • Po skończonej pracy z każdym pacjentem czyścimy fotel lub kozetkę i okoliczne meble oraz akcesoria, które były stosowane podczas zabiegu.
    • Czyścić można preparatami w sprayu lub pianie do mycia i dezynfekcji,
    • Albo zastosować chusteczki, o takim samym działaniu.
  • Jeżeli zabieg obył się bez przecinania/nakłuwania skóry, możemy tylko wymienić folię na siedzisku fotela. W takich przypadkach dopiero po którymś pacjencie z kolei należy przeprowadzić dezynfekcję.
  • W przypadku gdy doszło do przecięcia tkanek skóry pacjenta i zostały plamy na meblach, sprzętach lub podłodze należy to niezwłocznie sprzątnąć, a powierzchnię zdezynfekować.
  • Wszelkie powierzchnie robocze dezynfekujemy według ich odporności lub wrażliwości na alkoholowe środki dezynfekujące:
    • Powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholi (czyli takie, które szybko się psują po działaniu alkoholu, tracą kolor, matowieją – będą to obicia mebli, skóra, sztuczna skóra, farba, pleksi, plastik) dezynfekujemy produktami: sprayem dezynfekującym Lysoformin Plus Schaum lub chusteczkami Mediwipes DM.
      • Preparat dezynfekujący należy pozostawić na powierzchni przez 5 minut. Szczegóły na opakowaniu produktu.
    • Powierzchnie odporne na działanie alkoholi (czyli takie, których środek alkoholowy nie uszkodzi – jak metal, pulpity urządzeń medycznych, deski klozetowe) można dezynfekować preparatami: spray Aniospray Quick (działanie w 30 sekund), spray Aerodesin 2000 (działanie w 60 sekund), chusteczki Mediwipes Plus (działanie w 30 sekund), chusteczki Mikrozid AF wipes (działanie w 60 sekund).

Lysoformin plus shaum aerodesin 2000 Mediwipes-chusteczki-do-delikatnych-powierzchni

Jak dezynfekować powierzchnie tego typu?

  • Preparat myjąco-dezynfekujący należy nanieść bezpośrednio na dezynfekowaną powierzchnię. Jeśli korzystamy z chusteczek, to przecieramy całą powierzchnię tak, żeby była wilgotna; jeśli ze spryskiwaczy, to z odległości 30 cm należy spryskać całą powierzchnię.
  • Preparat na powierzchni należy pozostawić do jego wyschnięcia, odczekać zalecany na opakowaniu czas.
  • Środek w spryskiwaczu można też nanieść na suchą chusteczkę i nią przecierać materiał.
  • Jeżeli nie posiadacie Państwo preparatu myjąco-dezynfekującego to przed dezynfekcją należy umyć widoczne zabrudzenia na materiale. Potem można przystąpić do dezynfekcji, jak opisaliśmy powyżej.
  • Pracę polecamy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, najlepiej nitrylowych, bo mają wyższą odporność na substancje chemiczne.

Aby dezynfekcja przebiegała sprawnie, a sprzęty zachowały swoje estetyczne walory radzimy kupowania specjalistycznych mebli, wykorzystywanych w medycynie. Inne produkty, choć są ładniejsze jako nowe, mogą nie być odporne na długotrwałe działanie środków dezynfekujących.

Polecamy ofertę mebli, kozetek, taboretów i foteli firmy UBM Kotasińska

Mycie i dezynfekcja podłóg (tzw. dużych powierzchni)

Oprócz zasad utrzymania higieny i estetyki w gabinecie zalecana jest również dezynfekcja podłóg.

Żeby oszczędzić czas radzimy zaopatrzyć się w środki, które jednocześnie myją i dezynfekują. To znacznie łatwiejsze, niż osobne mycie wszystkich podłóg, a później osobne ich dezynfekowanie.

PROCEDURA MYCIA I DEZYNFEKCJI PODŁÓG ORAZ INNYCH DUŻYCH POWIERZCHNI

  • Dezynfekcji podłóg dokonujemy raz dziennie, po zakończeniu pracy.
  • Powinno się umyć i zdezynfekować wszystkie podłogi, blaty, obudowy urządzeń i inne powierzchnie płaskie - poziome i pionowe. Dotyczy to również wykafelkowanych ścian.
  • Codziennie warto też myć wszystkie klamki od drzwi.
  • Raz dziennie, po zamknięciu salonu dla klientów należy umyć umywalki, zlewy, muszle klozetowe. Faktycznie radzimy je myć kilka razy dziennie ze względów higienicznych i estetycznych. Proszę pamiętać, że czystość łazienki to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą klienci zwracają uwagę.
  • Raz w tygodniu zalecamy mycie i dezynfekowanie glazury, mebli, parapetów, drzwi itd.
  • Mycia i dezynfekcji dokonujemy za pomocą mopów (podłogi) i ścierek (powierzchnie pionowe i ponadpodłogowe). Należy dokładnie przetrzeć całą powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.
  • Roztwór myjąco-dezynfekujący sporządza się ze skoncentrowanego preparatu. Instrukcję dozowania znajdziecie Państwo na opakowaniu.

Polecane produkty do mycia i dezynfekcji podłóg:

Surfanios Premium

Stosujemy stężenie roztworu 0,25%, czyli na 1 litr wody wlewamy 25 ml Surfaniosa. Po przemyciu preparat należy pozostawić na powierzchni przez 15 minut.
Do 4 litrów wody nalewamy odpowiednio 10 ml Surfaniosa, a do 8 litrów wody 20 ml.

Surfanios  Lemon Fresh

Inne tego typu produkty znajdują się w dziale Dezynfekcja dużych powierzchni, w którym znajdziecie Państwo środki chlorowe oraz bezchlorowe

W poniższym dziale zaś znajdziecie Państwo wydajne tabletki chlorowe do dezynfekcji umywalek i brodzików: preparaty chlorowe do mycia i dezynfekcji

PROCEDURA MYCIA I DEZYNFEKCJI UMYWALEK, BRODZIKÓW DO PEDICURE, SANITARIATÓW

Sanepid traktuje tego typu urządzenia jako miejsca wykonywania zabiegów, dlatego należy je myć i dezynfekować znacznie częściej niż podłogi. Tym samym rygorom podlegają też wszystkie urządzenia, które zostały w wyraźny sposób zabrudzone np. naskórkiem, czy krwią.

  • Wanny, brodziki do pedicure, brodziki prysznicowe należy myć i dezynfekować po każdym kliencie.
  • Każde z tych urządzeń należy niezwłocznie zdezynfekować tuż po zanieczyszczeniu. Np. gdy zostaną ubrudzone krwią, czy innymi wydzielinami.
  • Do dezynfekcji możecie Państwo zastosować ten sam roztwór, co w przypadku mycia podłóg, z tym że roztwór powinien być czysty i należy nabierać go na szmatkę. Szmatką dokładnie czyścimy całe urządzenie.
  • Drugim sposobem jest wykorzystanie tabletek chlorowych, które po zalaniu wodą tworzą roztwór dezynfekujący. Dane urządzenie np. brodzik, zalewamy wodą na całej powierzchni dna i do środka wrzucamy odpowiednią liczbę tabletek chlorowych. Ścianki myjemy nasączoną szmatką.
  • Proszę nie zapominać o używaniu rękawiczek ochronnych.

PRANIE ODZIEŻY PRACOWNIKÓW

Ubrania używane w salonach kosmetycznych powinny być prane w 65°C – w tej temperaturze można prać dostępną u nas odzież kolorową.

Na stronie internetowej zaprezentowaliśmy ubrania w najpopularniejszych kolorach, choć faktycznie dostępnych jest 16 kolorów i tyle samo kolorów lamówek.

Do tego dochodzi oczywiście odzież biała, którą można prać nawet w 90°C.

Inspektorzy sanepidu są często wyczuleni na zarazki przynoszone z domu lub ze środków transportu. Dlatego pranie ubrań pracowniczych zaleca się w pralce firmowej (trzeba mieć do tego osobne pomieszczenie), albo zlecania prania i prasowania zewnętrznej firmie. To pierwsze rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne dla salonów kosmetycznych, które zatrudniają co najmniej 4 osoby. Ponadto zyskujemy pewność, że ubrania zawsze będą czyste.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 określa, że pralnia musi być osobnym pomieszczeniem, żebyśmy mogli prać odzież roboczą i tkaniny. Jeżeli takiego pomieszczenia nie ma, pojemnik z odzieżą należy niezwłocznie po napełnieniu wywieźć do prania.

Zwróćmy też uwagę, że w tej samej pralce możecie Państwo prać zarówno odzież, jak i ręczniki oraz inne tkaniny oferowane klientom. Do tego potrzeba środków piorąco-dezynfekujących, np. proszku Desotherm lub Eltra

Ich przewaga polega nie tylko na dezynfekcji w niskich temperaturach, ale też skutecznym usuwaniu zaschniętych plam.

Polecane produkty:

Desotherm proszek do prania Eltra środek do prania i dezynfekcji

NAMACZANIE TKANIN OFEROWANYCH PACJENTOWI PODCZAS ZABIEGÓW

Wszystkie tkaniny, które dajemy pacjentowi na czas zabiegu (jak ręczniki, opaski, tuniki frotte) powinny być namoczone w płynie dezynfekującym, a następnie wyprane. Jeżeli namoczenie zdezynfekuje tkaniny, to nie musimy ich ponownie dezynfekować podczas prania.

Do tego możemy zastosować Trichlorol – preparat dezynfekujący, w stężeniu 0,75%. To znaczy, że przez 15 minut namaczamy materiały w roztworze 4 litrów wody i 3 miarek preparatu.

Potrzebujesz chemii gospodarczej? Sprawdź ten odnośnik


Zobacz plan higieny z instrukcją działania i listą zalecanych produktów

Zapraszamy do zadawania pytań oraz podzielenia się własnym doświadczeniem. Polecamy również kontakt z naszymi przedstawicielami handlowymi. Uzupełnienie tekstu stanowi opis dobrych praktyk i zasad bhp w gabinecie kosmetycznym. W tym tekście znajdziecie Państwo bardziej „miękkie” porady opracowane dzięki życzliwości naszych stałych klientek, które prowadzą salony kosmetyczne. Materiały uzupełniające wiedzę:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Aerodesin 2000 1 L.

Aerodesin 2000 1 L.

45,00 zł brutto360 pkt.
Lysoformin 3000 1 L.

Lysoformin 3000 1 L.

83,00 zł brutto664 pkt.
pixelpixelpixelpixel