Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opieka nad pacjentem obłożnie chorym

Zobacz plan higieny dla domów pomocy społecznej

Mając na uwadze codzienne zmagania opiekunów osób obłożnie chorych postanowiliśmy zebrać techniki i środki, które sprawdziły się w kilku domach pomocy społecznej.

Po rozmowach z przedstawicielami różnych instytucji wnioskujemy, że kluczem efektywniejszej pracy jest przygotowanie się do nadchodzących zadań oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny. Znamy też przekonanie, że higiena i bezpieczeństwo w pracy często zbędnie zabierają potrzebny czas i przyczyniają się do zwiększenia wydatków. To w pewnym sensie racja, niemniej warto zauważyć, jak wiele problemów nas omija, kiedy standard higieny jest utrzymany na odpowiednio wysokim poziomie. Postaramy się to uzmysłowić korzystając z poniższych argumentów. Pragniemy także przedstawić techniki ułatwiające pracę, z których korzystają nasi klienci.

Umiejętne dysponowanie czasem

Pomimo natłoku obowiązków warto poświęcić czas na przygotowanie sprzętu i akcesoriów do nadchodzących zadań. To pozwoli później złapać oddech, w chwilach, gdy będzie najbardziej potrzebny, a może nawet starczy nam czasu by napić się kawy. Różnice wynikające z dobrego przygotowania do pracy widzimy szczególnie, gdy do naszej placówki zatrudniają się nowe osoby. Każda czynność wymaga wtedy większej uwagi i ostrożności – trudno wyrobić się ze wszystkimi obowiązkami.

Zawsze warto mieć na podorędziu środki potrzebne do pracy pod presją czasu. Odpowiednie przygotowanie pozwala zaoszczędzić cenne minuty, gdy zajdzie pilna potrzeba pomocy pensjonariuszowi, gdy czynności opiekuńcze u pacjentów się przedłużają się, albo gdy zdarzy się wypadek.

Zachowanie bezpieczeństwa

Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie procedur BHP. Te, na co dzień uciążliwe i niekiedy przyjmowane z uśmiechem zasady pozwalają szybko reagować na czynniki losowe. Znana jest nam sytuacja w jednym z gdańskich domów pomocy społecznej, w którym doszło do oparzenia substancjami dezynfekującymi, bo wózek sprzątający blokował dostęp do pomieszczenia z opatrunkami.

Kluczem do bezpiecznej pracy jest dbanie o higienę

Aby skutecznie funkcjonować wśród pensjonariuszy oraz w swoim życiu prywatnym pracownicy domów pomocy społecznej powinni przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Mamy tu na myśli oszczędzanie kręgosłupa, który po latach podnoszenia chorych może odmówić posłuszeństwa. Należy bezwzględnie przyswoić techniki podnoszenia chorych oraz dźwigania ciężarów i stosować je nawet, gdy akcja dzieje się szybko.

W codziennej pracy bardzo ważna jest higiena rąk – w wielu badaniach kładzie się na nią największy nacisk. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że podczas pracy z pacjentami leżącymi mycie i dezynfekcja rąk przyczyniają się do zabezpieczenia pracownika w 95%. To pozwala uniknąć chorób, wykluczających personel z pracy przez kilka tygodni w roku. Wiadomo, że brak rąk do pracy znacznie utrudnia utrzymanie standardu opieki. Zdaniem naszych respondentów wydatek rzędu 1000 zł miesięcznie na środki ochrony osobistej zwraca się z nawiązką. Pozwala uniknąć chorób pracowników oraz pacjentów. Pamiętać również należy o odpowiedzialności, jaka spoczywa na pracodawcy odpowiedzialnym za zdrowie personelu oraz pacjentów.

Nie zapominajmy o rękawiczkach

Szczególnie do prac podwyższonego ryzyka, czyli w przypadkach kontaktu z ranami, wydzielinami ciała lub moczem i kałem niezbędną ochronę dłoni stanowią rękawiczki. Zalecamy tu korzystać z rękawic jednorazowych specjalnego przeznaczenia medycznego. Polecane są rękawice lateksowe lub nitrylowe.

Na baczności trzeba się mieć również w przypadku schorzeń skóry, albo podczas choroby pacjenta. Zgodnie z zasadami prewencji zakażeń krzyżowych te same reguły dotyczą opiekuna – jeżeli jest chory nie powinien zajmować się pacjentami, bo może ich zarazić. Jeśli ma rany na rękach powinien je zaopatrzyć plastrem i pracować w rękawiczkach.

Rękawice lateksowe

Rękawice nitrylowe

Naszym zdaniem warto jeszcze ubrać odpowiedni fartuch – najlepiej z długim rękawem. Fartuch powinien być zdatny do prania w wysokiej temperaturze, aby środki chemiczne skutecznie usuwały z niego ewentualne wydaliny i krew. Polecamy tu białą odzież, ale możecie Państwo również urozmaicić ubiór wybierając różne kolory tych samych fasonów. Czasem zaś do nadania elegancji wystarczy obszycie białego stroju kolorową lamówką.

Korzystanie z udogodnień pomagających w myciu ciała pacjenta obłożnie chorego

Pacjenci obłożnie chorzy wymagają od nas więcej wysiłku niż ci, którzy są w stanie się poruszać. Oprócz karmienia i przekładania uciążliwe jest przebieranie i mycie ciała. Na rynku medycznym funkcjonuje szereg preparatów, które ułatwiają te czynności. Sądząc po opiniach zakładów, które korzystają z profesjonalnych środków czyszczących można wskazać wyraźne oszczędności w czasie mycia ciała oraz głowy pacjenta. W dodatku niektóre preparaty antybakteryjne zapobiegają zakażeniom – szczególnie radzimy tu zwrócić uwagę na skuteczność bójczą wobec MRSA.

Ważna jest również neutralizacja nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia.

Polecane produkty:

  • Oczyszczanie ciała pacjenta na wysokim poziomie oferuje preparat Octenisan – antybakteryjna emulsja myjąca skuteczna wobec MRSA,
  • Aby ułatwić manualne mycie i zabezpieczyć dłonie personelu radzimy korzystać z myjek podfoliowanych lub myjek z mydłem. Myjki mają warstwę gąbki, która ułatwia rozprowadzanie substancji myjących na ciele, a zarazem są proste w użyciu, bo dostosowują się do dłoni. Co równie ważne, myjki są jednorazowe, dzięki czemu zachowana jest należyta higiena podczas mycia wielu pensjonariuszy,
  • Głowę można umyć za pomocą czepka do bezwodnego mycia głowy.

Do ochrony suchej skóry radzimy zastosować maść pielęgnacyjną Abena lub doraźnie opatrunki foliowe. O ile maść koi ból i przyspiesza regenerację skóry, to opatrunki foliowe mają za zadanie ograniczać tarcie skóry i zmniejszać jej obrażenia pod naciskiem. Świetnie się sprawdzą w sytuacjach, gdy chory jest zagrożony powstawaniem odleżyn na piętach, pośladkach itd. (o tym piszemy w tym tekście)

Stosownym opatrunkiem foliowym, występującym w różnych wersjach jest Suprasorb F

Jeżeli chory ma problemy z przełykaniem (dysfagią) posiłki powinny mieć odpowiednią konsystencję – ani zbyt wodnistą, ani zbyt twardą.

Częściowym rozwiązaniem tego problemu są substancje zagęszczające posiłki – np. Fresubin Clear Thickener. Proszę pamiętać, że ten produkt stosowany jest pod nadzorem lekarza/dietetyka.

Ochrona materaca ułatwia sprzątanie w przypadku nietrzymaniu moczu i kału

Zrozumiałe będzie zabezpieczenie materaca podkładem foliowym, a pacjenta „pampersem” (czyli pieluchomajtkami). Mimo tego nadal mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie te środki ochrony nie będą wystarczające. Aby ustrzec się przed zalaniem materaca polecamy korzystania z całkowitych powleczeń. Do wyboru są produkty Lylastic lub Ecolastic.

Lylastic to obłożenie na materac i poduszkę, które oferuje przepuszczalność powietrza. To znacznie zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn, a jednocześnie nie przepuszcza bakterii.

Ecolastic jest pokrowcem na materac o podobnych właściwościach, a dodatkowo można go dezynfekować preparatami bezalkoholowymi i bezchlorowymi. Oba powleczenia można wielokrotnie prać w wysokiej temperaturze.

Tańszą alternatywą, skutecznie stosowaną na fotele i kozetki będą różnego rodzaju podkłady. Tutaj warto skorzystać z podkładów w rolce, której każdy „listek” jest przeznaczony do jednorazowego użytku. Oczywiście mają one inne przeznaczenie od wymienionych powyżej powleczeń i nie należy ich stosować jako ochrony materaca u pacjentów obłożnie chorych.

Podkład higieniczny w rolce 60 cm x 50 m bialy

Podkład podfoliowany w rolce 50 cm x 40 m biały

Podkład z pulpy celulozowej Abri Soft 60 cm x 90 cm

Teksty uzupełniające wiedzę:

Zapobieganie powstawaniu odleżyn

Konkretne porady na ten temat opisaliśmy w poniższych tekstach, zapraszamy do lektury w wolnym czasie:

Profilaktyka przeciwodleżynowa - zasady i skuteczne środki

Opatrunki na odleżyny - dobór produktów i porady zastosowania

Pielęgnacja chorego obłożnie chorego

Tutaj pragniemy wskazać kolejny tekst:

Algorytm pielęgnacji pacjenta obłożnie chorego

Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:

Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl

Polecane poradniki:

Tekst znaleziono po hasłach:

  • Opieka nad osobami obłożnie chorymi w domach pomocy społecznej
  • Opieka długoterminowa
f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel