Zasady doboru opatrunków

Najważniejsze zasady doboru opatrunków

Choć metody leczenia nadal rządzą się podobnymi prawami co w latach 90-tych, to zupełnie zmieniły się zasady stosowania i dobierania środków opatrunkowych, które przeszły swoistą ewolucję.

Podstawowym warunkiem prawidłowego leczenia za pomocą opatrunków jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat ich stosowania.

Rozmowy z przedstawicielami różnych firm farmaceutycznych i placówek ochrony zdrowia uświadomiły nam, jak wiedza personelu medycznego może usprawnić działania tych placówek.

Stosowanie odpowiednich opatrunków często przyczynia się do krótszej hospitalizacji, niższych kosztów osobowych oraz wydatków na środki leczenia – szczególnie, gdy można uniknąć części powtarzalnych czynności.

Dobór opatrunku zależnie od stanu rany

Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: stan rany decyduje o doborze opatrunku.

Opatrunek, który sprawdza się jednym przypadku - np. przy leczeniu owrzodzeń, może okazać się całkowicie bezskuteczny w leczeniu ran innego pochodzenia.

Sytuacja taka często ma miejsce podczas leczenia ran głębokich i zainfekowanych. Przykładowo, opatrunki hydrokoloidowe (wśród nich najpopularniejszy jest Granuflex) nie powinny być stosowane na rany zakażone.

Granuflex i Granugel

Przy doborze opatrunku należy pamiętać o podstawowych zasadach dopasowania go do stanu rany, czyli:

Po pierwsze i najważniejsze:

Dobieramy opatrunek do wysięku rany (brak wysięku, mały, średni, duży wysięk).

Ilość wysięku determinuje dobór opatrunku. Stan rany może zmieniać się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, dlatego nie ma tu podręcznikowego wzorca działania.

Po drugie, zwracamy uwagę na to, czy rana jest zakażona, czy nie.

Opatrunki dzielą się zależnie od tego, czy stosuje się je na rany zakażone, czy rany bez śladu infekcji. Większość z nich należy do drugiej kategorii, co pozwala im realizować cele lecznicze.

Rany zakażone uniemożliwiają prawidłowe leczenie. Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się z rany drobnoustrojów chorobotwórczych, należy zastosować środki dezynfekujące przeznaczone do ran, albo opatrunki z jonami srebra lub PHMB. W przypadku odleżyn należy oczyszczać również kieszenie odleżynowe.

Następnym krokiem będzie oczyszczanie rany.

W tym celu polecamy produkty do irygacji ran przewlekłych (lavaseptyki), albo Debrisoft – włókninowy środek do oczyszczania manualnego.

Na ten temat więcej w tekście pt. Oczyszczanie rany.

Stosownymi produktami będą: Prontosan roztwór, Octenilin płyn, Debrisoft

Prontosan Żel do irygacji ran pzewleklych Octenilin płyn lavaseptyk

Dostosowanie opatrunku do fazy rany umożliwia jej właściwe leczenie

Ważne jest dokładne określenie stanu rany, czy mamy do czynienia z martwicą, czy może już z raną z włóknikiem. Etapy stanu ran zostały zaznaczone w tabeli różnymi kolorami.

Tabela opatrunków Lohman & Rauscher

Tabela opatrunków - kliknij aby powiększyć

Wybór opatrunków nie jest oczywisty

O tym, jaki opatrunek powinien zostać zastosowany, decyduje wiele czynników, pod uwagę należy brać m.in.:

  • stan rany,
  • tolerancję pacjenta,
  • przyjmowane przez pacjenta leki,
  • sposób odżywiania/niedożywienie.

Proszę pamiętać, że w przypadku domowego lub osobistego doboru leków zawsze warto skonsultować ten wybór z lekarzem lub pielęgniarką - osobami, które mają na co dzień do czynienia z leczeniem ran.

W razie problemów z wyborem można także skontaktować się z producentem.

W żadnym razie nie należy się kierować wyborem katalogowym. Tego typu pozycje to informacje przeznaczone dla specjalistów zajmujących się ranami. Przy wyborze produktów należy kierować się doświadczeniem, wiedzą o metodach leczenia i sposobach stosowania opatrunków.

W ramach uzupełnienia informacji proponujemy też zapoznanie się z właściwościami poszczególnych opatrunków:

Informacje uzupełniające

Nowoczesne opatrunki, które funkcjonują na rynku już 25 lat, stale ewoluują - w konsekwencji powstają wciąż nowe produkty. W związku z tym, że nie wszystkie metody stosowania opatrunków zostały gruntownie przebadane, stosując je należy zachować zdrowy rozsądek i kierować się doświadczeniem.

Pracownicy firmy Lohmann & Rauscher zwrócili także uwagę na fakt, że nie zawsze należy ścisle przestrzegać czasu utrzymywania opatrunku w/na ranie, który został podany na opakowaniu. O tym zawsze decyduje stan rany. Podręcznikowe opisy nie zastąpią nam wiedzy specjalistów, którzy z doświadczenia wiedzą, jak często opatrunek powinien być wymieniany oraz z jakimi innymi środkami i metodami leczenia go używać.


Teksty uzupełniające wiedzę na temat opatrunków:

W przygotowaniu tekstu pomogła nam Pani Katarzyna Kurczewska, przedstawicielka firmy Lohman & Rauscher

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixelpixel