Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Autoklaw kosmetyczny - jego najważniejsze cechy

Czym warto się kierować podczas wyboru autoklawów:

Autoklaw kosmetyczny powinien charakteryzować się wygodą użytkowania. Osiągniemy to dzięki takim cechom jak:

  • Krótki czas działania,
  • Pojemna komora,
  • Prosta obsługa, nieskomplikowany, jasny wybór programów,
  • Zapis danych sterylizacji na urządzeniu i możliwości zgrania ich przez kabel USB,
  • Klasa B – w kosmetologii zalecane jest korzystanie z autoklawu klasy B

Cechy dodatkowe (opcjonalne)

 Tę charakterystykę spełnia autoklaw Enbio S. Opiszemy go dokładniej niżej.

 

Czym warto się kierować podczas wyboru autoklawów

Właściwie najważniejsze cechy dyktuje Sanepid. Szczegółowe wytyczne opiszemy niżej, ale nie musisz się nimi mocno przejmować, gdyż każdy autoklaw klasy B spełni te wymagania. Jeżeli zaś zamierzasz kupić autoklaw innej klasy, np. N lub S mocno zastanów się przed tym wyborem, bo niebawem okaże się że będziesz musiał/a go sprzedać i zakupić wyższą klasę (czyli B).

W długiej perspektywie ważne zaś są cechy użytkowe o których piszemy wyżej.

Właściwie będziesz używała/używał autoklawu codziennie, dlatego dobrze jest wybrać taki, z którym będzie można się "zaprzyjaźnić".

Jeżeli finanse Ci na to pozwolą, rekomendujemy wybrać lepsze produkty marki Enbio (polskiej produkcji). To urządzenia, które uwolnią Cię od trosk i dłuższego czasu oczekiwania na sterylizację. Są relatywnie ciche, estetyczne i mają niewielkie gabaryty. Charakteryzuje je podłużna komora, na której układa się pakiety narzędzi.

Jeżeli zaś musisz zacisnąć finansowego pasa, warto oszczędzić te 1000 - 2500 zł i skorzystać z tańszych autoklawów.

Nadal nie jest to mały wydatek, bo najtańsze sensowne sterylizatory (profesjonalne) kosztują pow. 5000 zł. W tej kategorii cenowej polecamy autoklawy marki Lafomed. Pod rozwagę warto wziąć także markę Yeson, choć z pewnych powodów nie mamy jej w naszym sklepie.

Tego typu autoklawy są większe, puszkowate, głośniejsze, a przede wszystkim czas sterylizacji jest niemal dwukrotnie dłuższy. Przedstawiamy to w tabelce poniżej.

Z kolei atutem autoklawów pudełkowych jest ich pojemność i kilka poziomów koszy do sterylizacji. Uwaga! pojemność autoklawu nie świadczy o przestrzeni na której można wykładać narzędzia i niestety często producenci urządzeń o dużych wymiarach komory (w litrach), a mniejszych wymiarach koszy nie chwalą się ich powierzchnią.

 

Porównanie właściwości kompaktowych autoklawów kosmetycznych dostępnych w naszej ofercie:

Nazwa Enbio S  Lafomed Standard Line 3 L
Klasa Autoklawu B B
Tryby pracy

szybki dla narzędzi nieopakowanych (klasa S)
7 minut

klasa B dla narzędzi opakowanych i nieopakowanych
15 minut 

dla narzędzi nieopakowanych (klasa S)
6 minut + czas nagrzewania

klasa B dla narzędzi opakowanych i nieopakowanych
10 minut + czas nagrzewania

Pojemność 2,7 L 3 L
Cena
na październik 2023
7550 zł 6660 zł
Gwarancja 2 lata, realizowana 24/7
(urządzenie zastępcze lub nowe)
2 lata + 1 rok po płatnym przeglądzie
(serwis niemobilny we Wrocławiu)

Czy wymaga zgłoszenia do UDT?
Urzędu Dozoru Technicznego

Wymagają go autoklawy powyżej pojemności 20 L

Nie Nie

Ile pakietów optymalnie mieści komora

8

(większy model Enbio Pro 16)

8

(większy model Lafomed 8 L -  16)

 

Autoklaw Steamjet jest starszym bratem Autoklawów Enbio S i Enbio Pro (z większą komorą). Urządzenia zostały unowocześnione, dodano jeden program działania i poprawiono żywotność komponentów.

Zobacz też film na temat autoklawów Lafomed

Jaki autoklaw jest wymagany w gabinecie kosmetycznym - wymagania Sanepidu

Autoklaw klasy B należy do najlepszych urządzeń do sterylizacji, spełniając wszystkie standardy sanitarne i gwarantując doskonałą sterylizację. Z ich pomocą można sterylizować różne przybory chirurgiczne a także inne wyroby medyczne podlegające sterylizacji. Ponadto warto podkreślić, że sterylizacja parą pod wysokim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze jest właściwie jedynym dopuszczonym czynnikiem sterylizacji w gabinetach urody.

Chociaż nie ma prawa wymagającego rejestrowania autoklawu w Sanepidzie, należy zgłosić zakup takiego sprzętu do odpowiedniego inspektoratu i przeprowadzić zalecane przez niego badania. Po tym sanepid prosi o przedstawienie wyników testów przeprowadzonych na nowym urządzeniu.

Informacje na temat Sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym

Wszyscy dobrze wiemy, że utrzymanie higieny kosztuje (z tego też powodu klienci wiedzą, dlaczego zabieg kosmetyczny nie jest tani).

Rygorystyczna kontrola Sanepidu jest także zabiegiem ograniczającym działania nieakceptowalne z punktu widzenia higieny. Gdyby nie nadzór, z pewnością przebywanie w salonach urody nie byłoby tak przyjemne.

Warto podkreślić jedno - prewencja jest znacznie tańsza niż proces leczenia, albo wypłacanie rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu.

Z uwagi na pracę w kontakcie ze skórą pacjenta oraz ryzyko przerwania ciągłości tkanek (przekłucia, nacięcia i inne mikrourazy) jesteśmy zobligowani do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych.

Zobacz dokładny przebieg procedury sterylizacji w osobnym artykule

Stawką jest nie tylko zdrowie klientek, ale także pracowników

Najpoważniejszymi chorobami, których można nabawić się w gabinetach zabiegowych, kosmetycznych, salon tatuażu i in. są:

  • Żółtaczka typu C
  • Żółtaczka typu B
  • HIV (mniej spotykany)
  • Ponadto dobrze jest zabezpieczać się chociażby przed grypą, czy innymi infekcjami, które można złapać przy bliskim kontakcie z inną osobą

Odpowiedzialny pracownik powinien poważnie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa. Każdy zabieg kosmetyczny niesie z sobą pewne ryzyko.

Procedury higieniczne które nakłada na nas polskie prawo, a kontroluje Sanepid są niemal tak wysokie jak w gabinetach zabiegowych.

Nic dziwnego bowiem stosujemy podobne narzędzia, a z perspektywy mikrobiologicznej są to ryzykowne dla zdrowia zabiegi.

W obliczu zabezpieczania zdrowia należy podkreślić fakt, że robi się to też dla osób o obniżonej odporności, cierpiących na choroby przewlekłe lub genetyczne.

Nigdy nie wiemy, kto siedzi na fotelu i czy brak uwagi można tej osobie zaszkodzić.

 

Programy sterylizacji w autoklawie Enbio S

czas działania autoklawów kosmetycznych

Program Fast można wykorzystać do sterylizacji nieopakowanych narzędzi, które po osuszeniu można od razu wykorzystać do zabiegu.

Poniżej film promocyjny opisujący działanie urządzenia.

Przygotuj stanowisko do wygodnej i sprawnej pracy

Sterylizacja jest pozbywaniem się z narzędzi wszystkich form drobnoustrojów chorobotwórczych – w tym także sporów (czyli form przetrwalnikowych, zdolnych do odradzania kolonii bakterii), których nie usuwają środki do dezynfekcji.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobre przygotowanie i zakup odpowiedniego sprzętu.

Wszystkie urządzenia powinny być łatwe w obsłudze i na szczęście do tego dąży większość producentów. Wykluczone aby sprzęt pochłaniał całą naszą uwagę, abyśmy przed każdym użyciem czytali instrukcje, albo ulotki.

 Już same procedury mogą przyprawiać o zawrót głowy, dlatego nie warto dokładać sobie dodatkowych obowiązków.

Poniżej opisujemy najważniejsze elementy sterylizacji w autoklawie, dla gabinetu kosmetycznego.

Jeżeli zaś pragniecie zgłębić cały proces, zapraszamy do lektury poradnika pt.: Sterylizacja w autoklawie - przebieg procesu

Zobacz: sterylizator kosmetyczny

Przygotowanie narzędzi do sterylizacji

Jednym z najważniejszych elementów poprawnej sterylizacji jest zanurzenie narzędzi w wanience, z preparatem dezynfekcyjnym. Polecamy preparaty enzymatyczne, które usuwają rozmaite zanieczyszczenia.

Nie polecamy spryskiwania narzędzi środkiem dezynfekcyjnym

Z kolei niezalecaną metodą byłoby spryskiwanie narzędzi preparatami w sprayu. Zdaje się ono być wygodne i trendy, lecz jego skuteczność budzi wiele zastrzeżeń. Przede wszystkim preparat nie dociera na wszystkie miejsca narzędzia, a także ocieka po jego ściankach. Z tego powodu dezynfekcja i usuwanie zanieczyszczeń organicznych nie są do końca skuteczne.

Układanie pakietów jeden na drugim

Aby zmieścić więcej pakietów w autoklawie można je kłaść jeden na drugi, zachowując zasadę, by dotykały się folią do folii lub papierem do papieru. To jedyny prawidłowy sposób układania parkietów warstwami. Taka metoda nie zaburza procesu sterylizacji.

Sterylizacja sprzętu ochronnego

W autoklawie klasy B, stosowanym w kosmetyce i innych salonach, można sterylizować nie tylko narzędzia, ale także sprzęt ochronny: maseczki, okulary, gogle, a nawet odzież roboczą.

Warto tutaj podkreślić, że tej klasy autoklawy, są przystosowane do sterylizacji wyrobów porowatych.

Kontrola Sanepidu

Ważne aby do każdej sterylizacji wkładać pasek testowy (zobacz testy do sterylizacji) i załączać pasek do wydruku procesu sterylizacji.  Raz w miesiącu należy wykonać test Sporal A i przesłać do laboratorium na badania.

Ponadto Autoklaw kosmetyczny zachowuje dane dot. sterylizacji w pamięci. Zalecamy je zgrywać nie tylko do kontroli ale też dla zachowania kopii zapasowej.

Optymalne zużycie wody do ilości sterylizowanych narzędzi

Problemem wody demineralizowanej nie jest jej cena, a raczej czas poświęcony na jej zakup i magazynowanie. Mniejsze zużycie redukuje ilość potrzebnej wody.

Proszę pamiętać, że wolna przestrzeń w komorze autoklawu i tak poddawana jest tym samym czynnikom sterylizacji. Co oznacza, że w większej komorze sterylizacja zajmie więcej czasu i będzie wymagała więcej wody.

Od razu musimy się przyznać że chodzi nam tutaj konkretnie o autoklaw kosmetyczny Enbio S, z komorą o pojemności 2,7 L. Tak nieduża, pozioma komora pozwala zmieścić do 8 pakietów narzędzi. Przy krótkim czasie sterylizacji do 15 minut autoklaw ten nie pobiera dużych ilości wody.

Ma to szczególne znaczenie jeżeli nie chcemy czekać na zapełnienie całego autoklawu narzędziami.

Więcej pomocnych informacji znajdziesz w dziale: Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

 

Czy autoklaw do gabinetu kosmetycznego musi mieć ważny przegląd i co jaki czas go przechodzić?

Tak, autoklaw do gabinetu kosmetycznego musi regularnie przechodzić przeglądy, by zapewnić jego prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkowania. Jest to regulowane prawnie. Zwykle przeglądu dokonuje się co roku, co należy rejestrować w "paszporcie" urządzenia.

Czym jest autoklaw kosmetyczny i jak się różni od autoklawu medycznego?

W praktyce nie ma to żadnego znaczenia. Autoklaw klasy B będzie odpowiedni w obu placówkach. Najwyraźniej rozróżnienie ma charakter marketingowy.

Autoklaw kosmetyczny to służy do sterylizacji narzędzi używanych m.in. w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu i innych miejscach, gdzie zachodzi potrzeba sterylizacji narzędzi.

Działa na zasadzie podgrzewania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem w hermetycznym pojemniku.

Potocznie mówiąc autoklaw medyczny spełnia te same funkcje, ale jest często większej pojemności, zaczynając od 8L w górę. Może być przystosowany do intensywniejszej pracy (więcej cykli na dobę), ale nadal spełnia te same normy medyczne. Może być używany w bardziej rozbudowanych placówkach medycznych, które na przykład łączą gabinety lekarskie czy stomatologiczne.

Czym wyróżnia się autoklaw medyczny klasy B w salonie kosmetycznym?

Autoklaw medyczny klasy B jest uważany za najwyższej klasy urządzenie do sterylizacji. Charakteryzuje się on m.in. funkcją próżni, która zapewnia efektywne usunięcie powietrza i sprawia, że para wodna dociera do każdego zakamarka pakietów. Jest to najskuteczniejszy sposób sterylizacji narzędzi, zwłaszcza złożonych narzędzi wgłębionych czy wyrobów medycznych zapakowanych w pakiety. W salonie kosmetycznym taki autoklaw gwarantuje najwyższą jakość sterylizacji narzędzi, co jest kluczem do bezpieczeństwa klientów (nie zapominaj też o wstępnej dezynfekcji).

Czy autoklawy są wyposażone w drukarki?

Tak, niektóre modele autoklawów Lafomed są wyposażone w drukarki. Informacji należy szukać w opisie produktu.

Z kolei autoklaw Enbio może być podłączony do drukarki aby bezpośrednio drukować parametry procesu sterylizacji. 

Warto podkreślić, że wszystkie cyfrowe autoklawy zachowują pełen zapis z wykonanych czynności i można te dane eksportować do komputera, a następnie drukować. 

Jakie są trzy klasy autoklawów dostępnych na rynku?

Zgodnie z normą EN 13060

Wyróżniamy kolejno:

Autoklawy klasy N to podstawowa kategoria tych urządzeń i nie są odpowiednie do samodzielnej sterylizacji systemu narzędzi w środowisku medycznym. Przeznaczone są głównie do sterylizowania nieopakowanych narzędzi litych (tzw. szybka sterylizacja) i materiałów nieporowatych. Nie można w nich sterylizować narzędzi opakowanych w pakiety (czyli wsadów - pakowanych w torebki i rękawy do sterylizacji).

Autoklawy klasy S umożliwiają efektywną sterylizację w placówkach zdrowotnych, jednak nie są przeznaczone do sterylizacji skomplikowanych narzędzi wgłębionych - o budowie kapilarnej. Można w nich dokonywać sterylizacji pakietów. Ich jednostopniowa próżnia wstępna sprawia, że są mniej efektywne niż autoklawy klasy B.

Z kolei autoklawy klasy B to urządzenia o najwyższym standardzie sterylizacji, spełniające wszystkie kryteria sanitarno-epidemiologiczne. Ich zakup może być korzystny dla różnorodnych placówek ze względu na ich wydajność w sterylizacji. Główną ich różnicą jest frakcjonowana próżnia wstępna, co umożliwia całkowite usunięcie powietrza z komory i wstrzyknięcie pary.

Co oferuje model autoklawu Enbio Pro w porównaniu do innych urządzeń?

To relatywnie duży autoklaw kosmetyczny - odpowiedni do większego salonu, w którym pracuje przynajmniej kilka osób. Nie jest natomiast na tyle wielki, aby zaburzało to jego estetykę. Ponadto jest jednym z najszybciej procesującym autoklawem na rynku - czas pełnego procesu sterylizacji wynosi 10 do 18 minut. 

Atutem produktu, o czym już pisaliśmy, jest gwarancja realizowana 24/7, która obejmuję wymianę sprzętu na nowy lub urządzenie zastępcze.

Do czego służy autoklaw w praktyce kosmetycznej?

Autoklaw w praktyce kosmetycznej odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa klientom i pracownikom. Jego głównym zadaniem jest sterylizacja narzędzi używanych podczas zabiegów kosmetycznych, co jest niezbędne do eliminacji wszelkich bakterii, wirusów i innych patogenów (głównie form przetrwalnikowych), które mogą prowadzić do zakażeń.

Autoklaw kosmetyczny to urządzenie, które wykorzystuje wysoką temperaturę i ciśnienie w celu skutecznej dezynfekcji narzędzi. Działa poprzez narażanie narzędzi na parę wodną pod ciśnieniem w zamkniętej komorze, co gwarantuje, że są one w pełni sterylne.

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel