Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Autoklaw kosmetyczny - jego najważniejsze cechy. Sklep internetowy.

Autoklaw kosmetyczny powinien charakteryzować się wygodą użytkowania. Osiągniemy to dzięki takim cechom jak:

  • Krótki czas działania
  • Prosta obsługa, nieskomplikowany, jasny wybór programów
  • Zapis danych sterylizacji na urządzeniu i możliwości zgrania ich przez kabel USB
  • Klasa B – w kosmetologii zalecane jest korzystanie z autoklawu klasy B

Cechy dodatkowe (opcjonalne)

 

Tę charakterystykę spełnia autoklaw Enbio S. To nieduże urządzenie dokonujące sterylizacji w trzech programach:

czas działania autoklawów kosmetycznych

Program Fast można wykorzystać do sterylizacji nieopakowanych narzędzi, które po osuszeniu można od razu wykorzystać do zabiegu.

Poniżej film promocyjny opisujący działanie urządzenia.

Autoklaw Steamjet jest starszym bratem Autoklawów Enbio S i Enbio Pro (z większą komorą). Urządzenia zostały unowocześnione, dodano jeden program działania i poprawiono żywotność komponentów.

Informacje na temat Sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym

Wszyscy dobrze wiemy, że utrzymanie higieny kosztuje (z tego też powodu klienci wiedzą, dlaczego zabieg kosmetyczny nie jest tani).

Rygorystyczna kontrola Sanepidu jest także zabiegiem ograniczającym działania nieakceptowalne z punktu widzenia higieny. Gdyby nie nadzór, z pewnością przebywanie w salonach urody nie byłoby tak przyjemne.

Warto podkreślić jedno - prewencja jest znacznie tańsza niż proces leczenia, albo wypłacanie rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu.

Z uwagi na pracę w kontakcie ze skórą pacjenta oraz ryzyko przerwania ciągłości tkanek (przekłucia, nacięcia i inne mikrourazy) jesteśmy zobligowani do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych.

Stawką jest nie tylko zdrowie klientek, ale także pracowników.

Najpoważniejszymi chorobami, których można nabawić się w gabinetach zabiegowych, kosmetycznych, salon tatuażu i in. są:

  • Żółtaczka typu C
  • Żółtaczka typu B
  • HIV (mniej spotykany)
  • Ponadto dobrze jest zabezpieczać się chociażby przed grypą, czy innymi infekcjami, które można złapać przy bliskim kontakcie z inną osobą

Odpowiedzialny pracownik powinien poważnie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa. Każdy zabieg kosmetyczny niesie z sobą pewne ryzyko.

 

Procedury higieniczne które nakłada na nas polskie prawo, a kontroluje Sanepid są niemal tak wysokie jak w gabinetach zabiegowych.

Nic dziwnego bowiem stosujemy podobne narzędzia, a z perspektywy mikrobiologicznej są to ryzykowne dla zdrowia zabiegi.

W obliczu zabezpieczania zdrowia należy podkreślić fakt, że robi się to też dla osób o obniżonej odporności, cierpiących na choroby przewlekłe lub genetyczne.

Nigdy nie wiemy, kto siedzi na fotelu i czy brak uwagi można tej osobie zaszkodzić.

Przygotuj stanowisko do wygodnej i sprawnej pracy

Sterylizacja jest pozbywaniem się z narzędzi wszystkich form drobnoustrojów chorobotwórczych – w tym także sporów (czyli form przetrwalnikowych, zdolnych do odradzania kolonii bakterii), których nie usuwają środki do dezynfekcji.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobre przygotowanie i zakup odpowiedniego sprzętu.

Wszystkie urządzenia powinny być łatwe w obsłudze i na szczęście do tego dąży większość producentów. Wykluczone aby sprzęt pochłaniał całą naszą uwagę, abyśmy przed każdym użyciem czytali instrukcje, albo ulotki.

 Już same procedury mogą przyprawiać o zawrót głowy, dlatego nie warto dokładać sobie dodatkowych obowiązków.

 

Poniżej opisujemy najważniejsze elementy sterylizacji w autoklawie, dla gabinetu kosmetycznego.

Jeżeli zaś pragniecie zgłębić cały proces, zapraszamy do lektury poradnika pt.: Sterylizacja w autoklawie - przebieg procesu

Zobacz: sterylizator kosmetyczny

 

Przygotowanie narzędzi do sterylizacji

Jednym z najważniejszych elementów poprawnej sterylizacji jest zanurzenie narzędzi w wanience, z preparatem dezynfekcyjnym. Polecamy preparaty enzymatyczne, które usuwają rozmaite zanieczyszczenia.

 

Nie polecamy spryskiwania narzędzi środkiem dezynfekcyjnym

Z kolei niezalecaną metodą byłoby spryskiwanie narzędzi preparatami w sprayu. Zdaje się ono być wygodne i trendy, lecz jego skuteczność budzi wiele zastrzeżeń. Przede wszystkim preparat nie dociera na wszystkie miejsca narzędzia, a także ocieka po jego ściankach. Z tego powodu dezynfekcja i usuwanie zanieczyszczeń organicznych nie są do końca skuteczne.

 

Układanie pakietów jeden na drugim

Aby zmieścić więcej pakietów w autoklawie można je kłaść jeden na drugi, zachowując zasadę, by dotykały się folią do folii lub papierem do papieru. To jedyny prawidłowy sposób układania parkietów warstwami. Taka metoda nie zaburza procesu sterylizacji.

 

Sterylizacja sprzętu ochronnego

W autoklawie klasy B, stosowanym w kosmetyce i innych salonach, można sterylizować nie tylko narzędzia, ale także sprzęt ochronny: maseczki, okulary, gogle, a nawet odzież roboczą.

Warto tutaj podkreślić, że tej klasy autoklawy, są przystosowane do sterylizacji wyrobów porowatych.

 

Kontrola Sanepidu

Ważne aby do każdej sterylizacji wkładać pasek testowy (zobacz testy do sterylizacji) i załączać pasek do wydruku procesu sterylizacji.  Raz w miesiącu należy wykonać test Sporal A i przesłać do laboratorium na badania.

Ponadto Autoklaw kosmetyczny zachowuje dane dot. sterylizacji w pamięci. Zalecamy je zgrywać nie tylko do kontroli ale też dla zachowania kopii zapasowej.

 

Optymalne zużycie wody do ilości sterylizowanych narzędzi

Problemem wody demineralizowanej nie jest jej cena, a raczej czas poświęcony na jej zakup i magazynowanie. Mniejsze zużycie redukuje ilość potrzebnej wody.

Proszę pamiętać, że wolna przestrzeń w komorze autoklawu i tak poddawana jest tym samym czynnikom sterylizacji. Co oznacza, że w większej komorze sterylizacja zajmie więcej czasu i będzie wymagała więcej wody.

Od razu musimy się przyznać że chodzi nam tutaj konkretnie o autoklaw kosmetyczny Enbio S, z komorą o pojemności 2,7 L. Tak nieduża, pozioma komora pozwala zmieścić do 8 pakietów narzędzi. Przy krótkim czasie sterylizacji do 15 minut autoklaw ten nie pobiera dużych ilości wody.

Ma to szczególne znaczenie jeżeli nie chcemy czekać na zapełnienie całego autoklawu narzędziami.

 

Więcej pomocnych informacji znajdziesz w dziale: Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

AHD 1000 500 ml

AHD 1000 500 ml

24,00 zł brutto192 pkt.
Autoklaw Enbio S, klasa B obj. 2,7 L

Autoklaw Enbio S, klasa B obj. 2,7 L

7 550,00 zł brutto60400 pkt.
Autoklaw Enbio Pro klasa B, obj. 5,3 L

Autoklaw Enbio Pro klasa B, obj. 5,3 L

8 999,00 zł brutto71992 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel