Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Płyn do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych

oraz krótkie zasady dezynfekcji narzędzi kosmetycznych

Polecane produkty higieniczne i dezynfekujące dla salonów kosmetycznych, tatuażu, odonowy biologicznej, masażu, SPA

Zasady stosowania narzędzi jedno- i wielorazowych podczas zabiegów opisaliśmy w obszerniejszym artykule, na temat higieny i dezynfekcji podczas zabiegów kosmetycznych

Tutaj natomiast chcemy opisać jak obchodzić się z narzędziami, żeby zachować należytą czystość w gabinecie oraz przedłużyć żywotność narzędzi wielorazowych.

Spis treści:

ZASADY WYKORZYSTANIA NARZĘDZI I PRZYBORÓW JEDNORAZOWEGO UŻYTKU w salonie kosmetycznym

W tej kategorii mieszczą się wszystkie narzędzia i przyrządy, z których skorzystamy wyłącznie raz. Będą to igły do zamykania naczynek, igły do botoksu, nasadki, igły do makijażu, pilniczki, patyczki do odsuwania skórek, skalpele, pęsety jednorazowe. W salonach tatuażu dodatkowo kwalifikują się igły do tatuażu.

 • Wykorzystane w salonie kosmetycznym narzędzia  należy umieścić w specjalnym pojemniku na odpady medyczne (musi mieć twarde ścianki, otwór wrzutowy i możliwość szczelnego zamknięcia). Pojemniki te różnią się zależnie od tego co do nich wrzucamy, bo każdy typ narzędzi inaczej się utylizuje:
  • Igły zaraz po użyciu wrzucamy do pojemnika ze specjalnym otworem na igły. Po skończonej pracy zamykamy wieko uważając, żeby nie zamknąć pojemnika na stałe (wtedy się już nie otworzy). Na stałe zamykamy pojemnik, gdy jest już niemal pełny i oddajemy go do utylizacji. Doskonale nadaje się do tego pojemnik 0,2 L
  • Narzędzia jednorazowe wrzucamy do większych pojemników np. 1.0 L
  • Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zakupili Państwo większe pojemniki – wtedy całkowity koszt składowania odpadów będzie mniejszy. Wszystko zależy od zużycia sprzętu.

ZASADY WYKORZYSTANIA NARZĘDZI I PRZYBORÓW WIELORAZOWEGO UŻYTKU

Tutaj mamy do czynienia z takimi narzędziami, jak cążki, cęgi, nożyczki (do skórek, paznokci, czy pielęgnacji stóp), spychacze do skórek, trymery, ścinaki, pęsety, szpatułki, pilniki (metalowe i szklane), kolczyki, łyżeczki kosmetyczne, grzebienie, szczotki oraz końcówki do mikrodermabrazji. W innych salonach, łączonych z gabinetami dentystycznymi lub tatuażu mogą to być także dłutka, radełka, skrobaki, frezy, polerki, a nawet pistolety do przekłuwania uszu itp.

 • Obok stanowiska pracy przygotowujemy specjalny pojemnik na zużyte przyrządy wielorazowe. Wkładamy je tam od razu po użyciu.
 • Na zapleczu powinna być przygotowana wanienka dezynfekcyjna z sitem i pokrywką, do której nalewamy odpowiedni roztwór substancji myjąco-dezynfekującej. Tak przygotowaną wanienkę należy opisać:
  • nazwą użytego preparatu,
  • wykorzystanym stężeniem,
  • oraz datą jego przygotowania.
 • Po skończonym zabiegu w miarę możliwości oczyszczamy z zabrudzeń za pomocą szczoteczki. Następnie przekładamy wszystkie narzędzia z pojemnika do wanienki.
 • Narzędzia powinny być w całości zanurzone w płynie dezynfekującym i moczyć się w wanience przez określony czas wskazany na ulotce preparatu do dezynfekcji narzędzi.
 • Gdy czas minie, narzędzia wyjmujemy na sicie i dokładnie płuczemy pod wodą. Najlepsza do tego jest woda demineralizowana, ale w praktyce wystarczy woda z kranu.
 • Następnie narzędzia osuszamy i wkładamy do jednorazowych torebek. Szczelnie zamkniętą torebkę można przechowywać do następnego użycia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.
 • Narzędzia tnące lub kłujące - przerywające ciągłość skóry należy dodatkowo wysterylizować. Sterylizacji można dokonać na kilka sposobów:
  • Za pomocą autoklawu. Pamiętajmy, żeby po skończeniu sterylizacji oznaczyć pakiet narzędzi datą ich sterylizacji.
  • Skorzystać z usług dezynfekcji i sterylizacji sterylizatorni lub szpitala.
  • Całą procedurę można obejść korzystając z narzędzi jednorazowego użytku.

Z doświadczeń naszych klientów wynika, że najbardziej uciążliwa jest sterylizacja dla małych gabinetów, których nie stać na autoklaw. Pamiętajmy, że przygotowanie narzędzi również ma swoją cenę, za którą płacimy czasem pracowników.

W tym artykule przeanalizowaliśmy koszty, jakie trzeba ponieść na dezynfekcję i sterylizację wybranych narzędzi.

Zobacz także ofertę na wanienki do dezynfekcji

 

Jaki będzie odpowiedni płyn do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych

Polecane produkty to: Aniosyme XL3 oraz Gigasept Instru AF

Aniosyme XL3 Gigasept instru af

 

Skuteczna dezynfekcja narzędzi wymaga od nas nie tylko pieczołowitego przygotowania, ale też skutecznych środków. Poznacie je Państwo po tych cechach:

 • zakres działania środka dezynfekującego powinien obejmować: bakterie, grzyby, wirusy, oraz spory,
 • czas dezynfekcji powinien być krótki, co ułatwia prace i nie pozwala zarazkom się uodpornić,
 • należy się upewnić, że dany preparat nie niszczy dezynfekowanych materiałów – wszystkie pozytywnie zaopiniowane płyny spełniają ten warunek (patrz pkt. niżej),
 • oraz czy został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowy Zakład Higieny (zgodnie z "Informacją VII" i jej uzupełnieniem od 01.07.1996 do 14.03.2001 roku).

Proszę zwrócić uwagę, że zgłębiając temat stosowania narzędzi jednorazowych możecie Państwo znaleźć fałszywe informacje, że czasem przyrządów jednorazowych używa się po kilka razy, lub dezynfekuje całość regularnie raz w miesiącu, niezależenie od tego ile razy były używane. Te metodyniezgodne z przepisami. Obecnie żaden inspektor sanepidu na coś takiego nie zezwala, jest to traktowane jako wykroczenie wbrew zasadom higieny.

W przypadku instrumentów, które nie mogą być sterylizowane dopuszcza się dezynfekcję wysokiego poziomu w wanience na narzędzia. Informacje o tym znajdziemy w ulotce wybranego produktu. Polecamy wspomniany już Aniosyme XL3.

Aby uniknąć uszkodzenia instrumentów wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta narzędzi. Należy pamiętać, aby stosować zalecane przez producenta czasy dezynfekcji narzędzi w roztworach

Oprócz dezynfekcji narzędzi trzeba pamiętać o myciu i dezynfekcji powierzchni oraz przyrządów. O tym piszemy szerzej w tym tekście.

 

Sterylizacja jako kolejny etap dezynfekcji narzędzi

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji i kiedy powinniśmy je wykonywać:

Dezynfekcja to gruntowne usuwanie drobnoustrojów z narzędzi. Faktycznie środki dezynfekujące nie likwidują zarazków do zera, ale zmniejszają ich liczbę (o 4 lub 5 logarytmów) do bezpiecznej dla zdrowia ilości. Bardzo ważne jest, żeby podczas mycia i dezynfekcji narzędzi usunąć wszystkie zanieczyszczenia z narzędzi, np. krew i osady. Pod tymi substancjami mogą chować się bakterie i sterylizacja ich nie wypleni. Nieczystości się zapiekają i są bardzo trudne do usunięcia. Często też szkodliwe dla narzędzi – np. pojawia się na nich rdza.

Sterylizacja natomiast usuwa bakterie i wirusy do zera. Dodatkowo eliminuje formy przetrwalnikowe patogenów. Zgodnie z normami, na powierzchni instrumentów nie pozostaje ani jeden mikroorganizm. Wtedy można powiedzieć, że narzędzia są sterylne, jałowe.

Więcej informacji w dziale Sterylizacja

 

informacje dla fryzjerów i fryzjerek

Sterylizacji należy poddać nawet nożyczki fryzjerskie. Dlatego też sprzęt ten nie może być byle jakiej jakości. U nas możecie Państwo zakupić nożyczki nadające się do sterylizacji.

Zobacz więcej informacji o autoklawach parowych klasy B, wymaganych w gabinetach kosmetycznych

 

Kontrola sterylizacji

Ważnym elementem sterylizacji jest jej kontrola. Wykonujemy ją za pomocą pasków testowych (sterylizujemy pasek razem z narzędziami) co najmniej raz na 3 miesiące. Wyniki testu należy dostarczyć do laboratorium najpóźniej do 24 godzin po sterylizacji.

Każdy sterylizator powinien też mieć możliwość regulacji parametrów sterylizacji, czyli ciśnienia, temperatury oraz czasu sterylizacji.

 

Sterylizatory wykluczone z użycia

Niedopuszczone są sterylizatory kulkowe oraz modele działające na suche, gorące powietrze. W opinii jednej z naszych klientek, sanepid zdecydowanie zabronił używania sterylizatora kulkowego. Powodem jest brak możliwości prowadzenia testów takiej sterylizacji. Polecamy autoklawy.

Autoklaw nie jest jedyną metodą sterylizacji narzędzi. Drugą jest oddanie ich do sterylizatorni lub szpitali, w których wykonuje się takie usługi. Średni koszt sterylizacji jednego narzędzia to 4 zł brutto, do czego trzeba doliczyć jeszcze koszty transportu narzędzi w obie strony.

Etap sterylizacji można ominąć, jeśli będziecie Państwo korzystać z narzędzi jednorazowego użytku dostępnych w naszej ofercie.

Zobacz sterylizator kosmetyczny dopuszczony do pracy w salonie na wszystkich przyrządach

Sprostanie wymogom sanepidu oraz utrzymanie wysokiego poziomu higieny przy obsłudze klientów wymaga stosowania sterylnych narzędzi. Sami klienci posiadają coraz większą świadomość poziomu obsługi i zwracają uwagę na przechowywanie narzędzi, czystość miejsca zabiegu czy użycie rękawiczek ochronnych. Oprócz dezynfekcji rąk i dezynfekcji powierzchni bardzo ważna jest dezynfekcja samych przyborów i powierzchni płaskich.

Jakie wyposażenie należy mieć w gabinecie kosmetycznym:

 • środki do dezynfekcji rąk
 • różne preparaty do dezynfekcji powierzchni
 • płyn do dezynfekcji skóry
 • rękawiczki jednorazowe jakości medycznej
f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Gigasept instru AF 2 L.

Gigasept instru AF 2 L.

155,00 zł brutto/1szt.1240 pkt.
Aerodesin 2000 1 L.

Aerodesin 2000 1 L.

45,00 zł brutto/1szt.360 pkt.
pixelpixelpixelpixel