Dezynfekcja narzędzi w salonie kosmetycznym oraz salonie tatuażu

Polecane produkty higieniczne i dezynfekujące dla salonów kosmetycznych, tatuażu, odonowy biologicznej, masażu, SPA

Reguły stosowania narzędzi jedno- i wielorazowych podczas zabiegów opisaliśmy w obszerniejszym artykule, na temat higieny i dezynfekcji podczas zabiegów kosmetycznych

Tutaj natomiast chcemy opisać jak obchodzić się z narzędziami, żeby zachować należytą czystość w gabinecie oraz przedłużyć żywotność narzędzi wielorazowych.

Spis treści:

ZASADY WYKORZYSTANIA NARZĘDZI I PRZYBORÓW JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

W tej kategorii mieszczą się wszystkie narzędzia i przyrządy, z których skorzystamy wyłącznie raz. Będą to igły do zamykania naczynek, igły do botoksu, nasadki, igły do makijażu, pilniczki, patyczki do odsuwania skórek, skalpele, pęsety jednorazowe. W salonach tatuażu dodatkowo kwalifikują się igły do tatuażu.

 • Wykorzystane narzędzia i przyrządy należy umieścić w specjalnym pojemniku na odpady medyczne (musi mieć twarde ścianki, otwór wrzutowy i możliwość szczelnego zamknięcia). Pojemniki te różnią się zależnie od tego co do nich wrzucamy, bo każdy typ narzędzi inaczej się utylizuje:
  • Igły zaraz po użyciu wrzucamy do pojemnika ze specjalnym otworem na igły. Po skończonej pracy zamykamy wieko uważając, żeby nie zamknąć pojemnika na stałe (wtedy się już nie otworzy). Na stałe zamykamy pojemnik, gdy jest już niemal pełny i oddajemy go do utylizacji. Doskonale nadaje się do tego pojemnik 0,2 L
  • Narzędzia jednorazowe wrzucamy do większych pojemników np. 1.0 L
  • Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zakupili Państwo większe pojemniki – wtedy całkowity koszt składowania odpadów będzie mniejszy. Wszystko zależy od zużycia sprzętu.

ZASADY WYKORZYSTANIA NARZĘDZI I PRZYBORÓW WIELORAZOWEGO UŻYTKU

Tutaj mamy do czynienia z takimi narzędziami, jak cążki, cęgi, nożyczki (do skórek, paznokci, czy pielęgnacji stóp), spychacze do skórek, trymery, ścinaki, pęsety, szpatułki, pilniki (metalowe i szklane), kolczyki, łyżeczki kosmetyczne, grzebienie, szczotki oraz końcówki do mikrodermabrazji. W innych salonach, łączonych z gabinetami dentystycznymi lub tatuażu mogą to być także dłutka, radełka, skrobaki, frezy, polerki, a nawet pistolety do przekłuwania uszu itp.

 • Obok stanowiska pracy przygotowujemy specjalny pojemnik na zużyte przyrządy wielorazowe. Wkładamy je tam od razu po użyciu.
 • Na zapleczu powinna być przygotowana wanienka dezynfekcyjna z sitem i pokrywką, do której nalewamy odpowiedni roztwór substancji myjąco-dezynfekującej. Tak przygotowaną wanienkę należy opisać:
  • nazwą użytego preparatu,
  • wykorzystanym stężeniem,
  • oraz datą jego przygotowania.
 • Po skończonym zabiegu w miarę możliwości oczyszczamy z zabrudzeń za pomocą szczoteczki. Następnie przekładamy wszystkie narzędzia z pojemnika do wanienki.
 • Narzędzia powinny być w całości zanurzone w płynie dezynfekującym i moczyć się w wanience przez określony czas wskazany na ulotce preparatu do dezynfekcji narzędzi.
 • Gdy czas minie, narzędzia wyjmujemy na sicie i dokładnie płuczemy pod wodą. Najlepsza do tego jest woda demineralizowana, ale w praktyce wystarczy woda z kranu.
 • Następnie narzędzia osuszamy i wkładamy do jednorazowych torebek. Szczelnie zamkniętą torebkę można przechowywać do następnego użycia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.
 • Narzędzia tnące lub kłujące - przerywające ciągłość skóry należy dodatkowo wysterylizować. Sterylizacji można dokonać na kilka sposobów:
  • Za pomocą autoklawu. Pamiętajmy, żeby po skończeniu sterylizacji oznaczyć pakiet narzędzi datą ich sterylizacji.
  • Skorzystać z usług dezynfekcji i sterylizacji sterylizatorni lub szpitala.
  • Całą procedurę można obejść korzystając z narzędzi jednorazowego użytku.

Z doświadczeń naszych klientów wynika, że najbardziej uciążliwa jest sterylizacja dla małych gabinetów, których nie stać na autoklaw. Pamiętajmy, że przygotowanie narzędzi również ma swoją cenę, za którą płacimy czasem pracowników.

W tym artykule przeanalizowaliśmy koszty, jakie trzeba ponieść na dezynfekcję i sterylizację wybranych narzędzi.

Jakimi preparatami dezynfekować narzędzia w salonie kosmetycznym

Polecane produkty to: Aniosyme DD1 oraz Gigasept Instru AF

Aniosyme DD1 Gigasept instru af

Skuteczna dezynfekcja narzędzi wymaga od nas nie tylko pieczołowitego przygotowania, ale też skutecznych środków. Poznacie je Państwo po tych cechach:

 • zakres działania środka dezynfekującego powinien obejmować: bakterie, grzyby, wirusy, oraz spory,
 • czas dezynfekcji powinien być krótki, co ułatwia prace i nie pozwala zarazkom się uodpornić,
 • należy się upewnić, że dany preparat nie niszczy dezynfekowanych materiałów – wszystkie pozytywnie zaopiniowane płyny spełniają ten warunek (patrz pkt. niżej),
 • oraz czy został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowy Zakład Higieny (zgodnie z "Informacją VII" i jej uzupełnieniem od 01.07.1996 do 14.03.2001 roku).

Proszę zwrócić uwagę, że zgłębiając temat stosowania narzędzi jednorazowych możecie Państwo znaleźć informację, że czasem przyrządów jednorazowych używa się po kilka razy, lub dezynfekuje całość regularnie raz w miesiącu, niezależenie od tego ile razy były używane. Te metody obecnie są niezgodne z przepisami i jeżeli pracownik sanepidu na coś takiego zezwala, to należy traktować to jako przymrużenie oka. Pamiętajmy, że jeżeli odwiedzi nas inna osoba kontrolująca, to konsekwencje mogą być dość przykre.

W przypadku narzędzi, które nie mogą być sterylizowane dopuszcza się dezynfekcję wysokiego poziomu w wanience na narzędzia. Informacje o tym znajdziemy w ulotce wybranego produktu. Polecamy wspomniany już Aniosyme DD1.

Aby uniknąć uszkodzenia instrumentów wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta narzędzi. Należy pamiętać, aby stosować zalecane przez producenta czasy dezynfekcji narzędzi w roztworach.

Oprócz dezynfekcji narzędzi trzeba pamiętać o myciu i dezynfekcji powierzchni oraz przyrządów. O tym piszemy szerzej w tym tekście.

Sterylizacja jako kolejny etap dezynfekcji narzędzi

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji i kiedy powinniśmy je wykonywać:

Dezynfekcja to gruntowne usuwanie drobnoustrojów z narzędzi. Faktycznie środki dezynfekujące nie likwidują zarazków do zera, ale zmniejszają ich liczbę (o 4 lub 5 logarytmów) do bezpiecznej dla zdrowia ilości. Bardzo ważne jest, żeby podczas mycia i dezynfekcji narzędzi usunąć wszystkie zanieczyszczenia z narzędzi, np. krew i osady. Pod tymi substancjami mogą chować się bakterie i sterylizacja ich nie wypleni. Nieczystości się zapiekają i są bardzo trudne do usunięcia. Często też szkodliwe dla narzędzi – np. pojawia się na nich rdza.

Sterylizacja natomiast usuwa bakterie i wirusy do zera. Na powierzchni narzędzi nie pozostaje ani jeden mikroorganizm. Wtedy można powiedzieć, że narzędzia są sterylne, jałowe. Stosuje się ją do nielicznych przyrządów, bo w większości przypadków wystarcza należyta dezynfekcja.

informacje dla fryzjerów i fryzjerek

Sterylizacji należy poddać nawet nożyczki fryzjerskie. Dlatego też sprzęt ten nie może być byle jakiej jakości. U nas możecie Państwo zakupić nożyczki nadające się do sterylizacji.

Trzy słowa o autoklawach

Niestety, autoklawów nie mamy w ofercie, dlatego nie możemy zaproponować Państwu sprawdzonych modeli. Rozmawialiśmy jednak z kilkoma osobami, które udzieliły nam cennych rad odnośnie zakupu tych urządzeń i procedur obchodzenia się z nimi.

W autoklawach sterylizujemy wyłącznie narzędzia do tego przeznaczone – głównie będą to przyrządy tnące lub kłujące, przerywające ciągłość skóry, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która nie psuje się podczas sterylizacji.

Wybór dobrego autoklawu:

Autoklaw musi mieć certyfikat CE i zostać wyprodukowany zgodnie z wymogami normy europejskiej EN ISO 13060 – czyli normy, która określa jak powinny być konstruowane sterylizatory parowe. Znaczna większość autoklawów ma tę zgodność. Radzimy zwracać na to uwagę głównie, gdy zamierzacie Państwo zakupić używany sprzęt.

Parametry techniczne sterylizatora wg wymogów:

Sterylizator powinien mieć pojemność nie większą niż 60 litrów, wytwarzać parę wodną o temperaturze do 134°C o konkretnych parametrach ciśnienia, w odpowiednim czasie. Zgodnie z normą parametry te powinny oferować najwyższy poziom sterylizacji.

Zazwyczaj sterylizatory, jakie widujemy w salonach kosmetycznych mają pojemność od 5 do 25 litrów.

Ceny autoklawów:

Pewnie słyszeliście Państwo, że ceny autoklawów nie różnią się znacząco, tak jak różni się ich rozmiar. Małe jednostki są niewiele tańsze od większych.

Jeżeli decydujemy się na zakup autoklawu to pod uwagę trzeba głównie brać ilość sterylizowanych narzędzi oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Przeważnie kupujemy autoklaw pod narzędzia, których najczęściej używamy, a inne oddajemy do sterylizatorni. Przyczyną są różne klasyfikacje wsadów, czyli rodzaje narzędzi, jakie autoklaw może sterylizować:

 • Klasa B – autoklaw jest przeznaczony do sterylizacji wszystkich opakowanych i nieopakowanych, litych, wgłębionych (typu A) i porowatych.
 • Klasa N – obejmuje tylko sterylizację produktów litych, nieopakowanych.
 • Klasa S – w tym przypadku producent sterylizatora określa, do jakich narzędzi autoklaw się nadaje. Na pewno będą to lite, nieopakowane narzędzia oraz co najmniej jeden rodzaj z następujących:
 • Produkty porowate,
 • Małe przedmioty porowate,
 • Produkty wsadu wgłębionego typu A,
 • Produkty wsadu wgłębionego typu B,
 • Pojedynczo opakowane produkty,
 • Albo wielowarstwowo opakowanych.

Sądząc po klasach i odnosząc się do normy, rozróżniamy następujące definicje:

Produkty lite ≠ porowate

Lite narzędzia nie mają żadnych wgłębień w materiale, natomiast porowate narzędzia mają wgłębienia i mogą absorbować płyny.

Produkty opakowane ≠ nieopakowane

Czyli narzędzia łączone ze sobą w jednej torebce we wsady, tak, żeby każde z nich było oddzielnie dostępne dla pary. Narzędzia nieopakowane są po prostu wkładane do autoklawu bez opakowania.

Kupując sterylizator powinno się brać pod uwagę przede wszystkim rodzaj i ilość sterylizowanych narzędzi, bo to, jakie programy autoklaw obsługuje świadczy o tym, co można w nim sterylizować.

Kontrola sterylizacji

Ważnym elementem sterylizacji jest jej kontrola. Wykonujemy ją za pomocą pasków testowych (sterylizujemy pasek razem z narzędziami) co najmniej raz na 3 miesiące. Wyniki testu należy dostarczyć do laboratorium najpóźniej do 24 godzin po sterylizacji.

Każdy sterylizator powinien też mieć możliwość regulacji parametrów sterylizacji, czyli ciśnienia, temperatury oraz czasu sterylizacji.

Sterylizatory wykluczone z użycia

Niedopuszczone są sterylizatory kulkowe oraz modele działające na suche, gorące powietrze. W opinii jednej z naszych klientek, sanepid zdecydowanie zabronił używania sterylizatora kulkowego.

Autoklaw nie jest jedyną metodą sterylizacji narzędzi. Drugą jest oddanie ich do sterylizatorni lub szpitali, w których wykonuje się takie usługi. Średni koszt sterylizacji jednego narzędzia to 4 zł brutto, do czego trzeba doliczyć jeszcze koszty transportu narzędzi w obie strony.

Sterylizacji można uniknąć, jeżeli będziecie Państwo korzystać z narzędzi jednorazowego użytku dostępnych w naszej ofercie.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Polecane
Gigasept instru AF 2 L.Gigasept instru AF 2 L.
116,00 zł129,60 zł928 pkt.
Aerodesin 2000 1 L (ze spryskiwaczem)Aerodesin 2000 1 L (ze spryskiwaczem)
40,50 zł52,92 zł324 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel