Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobre praktyki oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w salonach kosmetycznych

Polecane produkty higieniczne i dezynfekujące dla salonów kosmetycznych, tatuażu, odonowy biologicznej, masażu, SPA

W tym tekście chcemy się skupić na ważnych aspektach pracy w gabinetach kosmetycznych, które nie zawsze są jednoznacznie wyjaśnione przez normy i inspektorów sanepidu. Różnice zachodzą głównie w praktyce i często opinie o tym, co powinniśmy robić są sprzeczne.

Jeżeli zaś szukacie Państwo bardziej szczegółowych opisów procedur, polecamy tekst pod tytułem: Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Koszty stosowania procedur higienicznych w gabinetach kosmetycznych

Wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie kosztów prowadzania gabinetu, czy salonu. Chcemy pokazać Państwu bardziej nietypowe metody, które oszczędzą dodatkowych wydatków na sprzęt, który się szybko psuje, zakupu niewydajnych płynów do mycia podłóg, czy korzystania z rękawiczek, które często rwą się podczas zakładania.

Naszym zdaniem, należy korzystać z wydajniejszych preparatów profesjonalnych, a nie uciekać się do zakupu najtańszych i mniej wydajnych produktów.

Korzystanie z asortymentu niższej jakości niweluje wrażenie profesjonalnej obsługi. Pacjenci często oceniają je nawet po środkach czystości, z których korzystają w gabinecie. To np. papier do wycierania rąk, mydło w łazience, czy odzież ochronna.

Zamiast szukania tańszych produktów proponujemy Państwu zarządzanie wydatkami w taki sposób, aby zakupione środki i sprzęty:

a) Ułatwiały pracę

b) Były wydajne i certyfikowane medycznie – czyli przyjmowane bez zastrzeżeń przez sanepid

c) Były używane długo w relacji do ceny zakupu

Ten ostatni krok jest najtrudniejszy i przynosi największe efekty. Jest również najtrudniejszy do zrealizowania. Podejmując temat ograniczania kosztów trzeba powiedzieć, że na rynku istnieją dwie strategie sprzedaży.

Pierwsza: zazwyczaj im towar tańszy przy zakupie, tym drożej wychodzi jego codzienna eksploatacja (tak zwany koszt dzienny).

Druga strategia, którą uważamy za słuszną: polega na sprzedaży droższych środków profesjonalnych, które mają wyższą cenę początkową, ale stosuje się je znacznie dłużej. Są po prostu wydajniejsze, przez co ich koszt dzienny jest nawet o 70% niższy, od tanich towarów niskiej jakości, za które trzeba zapłacić mniej na starcie.

Tę tezę postaramy się udowodnić podając Państwu przykłady.

Poniżej znajdziecie Państwo garść praktycznych porad, które wypracowaliśmy z naszymi klientami prowadzącymi salony urody, tatuażu, ośrodki SPA, salony fryzjerskie i inne obiekty prywatne.

Oczywiście nie wszystkich kosztów da się uniknąć.
Często różnica w poniesionych kosztach wyniesie 5-15%, ale w tym tekście przedstawiamy też wyjątki na plus, które mogą Państwa zaciekawić.

Mycie rąk z wykorzystaniem dozowników spieniających to 50% mniej zużywanego środka myjącego

Jednym z zaleceń jest korzystanie z mydła w dozownikach naściennych, żeby umywalki się mniej brudziły.

Naszym zdaniem, co potwierdzają bardziej wyszukane testy producentów, dozowniki spieniające (wytwarzające pianę) lepiej pożytkują środek myjący. Po prostu, spieniony płyn ma taką samą efektywność mycia, a preparatu myjącego zużywa się o ok. 50% mniej.

W naszym biurze zrobiliśmy kiedyś test – zawiesiliśmy dozownik z mydłem w płynie. Jedna butelka wystarczyła na dwa tygodnie użytkowania. Następnie zamontowaliśmy dozownik spieniający i korzystając z tego samego mydła w postaci piany starczyło go na trzy tygodnie.

Dokładniejsze wyniki podobnych testów opisaliśmy w tekście pod tytułem: Preparaty do mycia w postaci piany - Czynniki ekonomiczne i ekologiczne.

Rozsądnym produktem jest Skinsan Scrub N 500 ml. To środek, który został pozbawiony wszystkich konserwantów. To właśnie one przyczyniają się do wysuszania i podrażnienia skóry po ciężkich dniach pracy, podczas których często myjemy i dezynfekujemy ręce. Za jedną dozę Seramanu w pianie zapłacimy 2,5 grosza. Niestety, mydła w postaci piany mają swoją wadę – można z nich korzystać jedynie w połączeniu z dozownikami spieniającymi. Do Seramanu nadaje się wytrzymały dozownik Dermados FOAM, do butelek o pojemności 400 ml.

O ile możecie Państwo pozwolić sobie na zakup tego dozownika (koszt ok. 140 zł), Seraman w pianie będzie idealnym produktem – łagodnym i tanim w użyciu.

Fakt jest też taki, że podczas 10 lat prowadzenia naszej firmy nie było jeszcze ani jednej reklamacji na dozownik Dermados.

Bardziej ekonomicznym zakupem jest dozownik naścienny Soft Care FOAM (spieniający) Do niego należy zakupić mydło Soft Care Foam Soap. W przeliczeniu na zużycie mydła, kosztuje ono ok. 2 grosze za jedną dozę. Warto wiedzieć, że to mydło nie ma aż tak bezpiecznego składu jak Seraman. Jest lepsze od mydeł zapachowych, które można kupić w marketach lub drogeriach, ale po dłuższym użytkowaniu mogą wystąpić podrażnienia dłoni, czy wysuszanie się skóry.

produkt koszt pojemność mydła cena za dozę

dozownik Dermados FOAM
+ mydło Seraman Sensitive foam gratis

130 zł 400 ml 0,024 zł
dozownik Soft Care FOAM
oraz osobno kupowane mydło Soft Care FOAM
80 zł 700 ml 0,020 zł

 

Wydajne preparaty myjąco-dezynfekujące

Do mycia podłóg, ścian, brodzików polecamy stosownie Surfanios Premium. To preparat myjąco-dezynfekujący, a więc można nim jednocześnie myć i dezynfekować (co bardzo ułatwia pracę) podłogi, powierzchnie pionowe oraz inne urządzenia i meble.

Surfanios lemon fresh

Surfanios cenimy za pełną skuteczność wobec mikroorganizmów, czyli likwiduje bakterie, grzyby, wirusy oraz prątki.

Jeżeli uważacie Państwo, że cena pięciolitrowego kanistra Surfaniosu może przerażać (ok. 250 zł) to proszę spojrzeć na to w ten sposób:

Wyliczając łączny koszt płynu do dezynfekcji sprawdzamy ile gotowego roztworu myjącego uzyskamy z koncentratu.

W przypadku Surfaniosa bezzapachowego (lub Surfaniosa Premium) stężenie robocze wynosi 0,25%, a zatem do 1 litra gotowego do mycia płynu potrzeba 2,5 ml produktu. Na 8-litrowe wiadro zużyjemy zatem 20 ml płynu.

To oznacza, że 5 litrów Surfaniosa wystarczy do sporządzenia 400 litrów gotowego do mycia i dezynfekcji roztworu roboczego.

Jeżeli podzielimy to przez cenę produktu, otrzymujemy najniższą z możliwych cen za litr gotowej substancji = 0,125 zł / litr.

Minusem Surfaniosa jest to, że podłoga musi być wilgotna przez 15 minut, żeby dezynfekcja była skuteczna. Z tego powodu produkt nie jest używany do mycia stanowisk pracy podczas zmiany pacjentki – tam stosuje się preparaty do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni.

Więcej o rodzajach dezynfekcji w salonie kosmetycznym i polecanych preparatach piszemy w tekście pod tytułem: Dezynfekcja w salonie kosmetycznym

Proszę pamiętać, że płyn z Surfaniosa można rozprowadzać za pomocą mopa na podłogach oraz za pomocą szmatek na innych powierzchniach (ścianach, umywalkach, szafkach itd.).

Podczas pracy warto postarać się o to, żeby nie zanieczyszczać zanadto wiadra z roztworem. Często polecamy mopy jednokontaktowe, które po przetarciu pomieszczenia umieszcza się na wózku i zakłada się nowego, czystego mopa. Zdajemy sobie sprawę, że te techniki nie są powszechnie stosowane. Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się na ten temat więcej, proszę o skontaktowanie się z Adamem Pszennym, naszym specjalistą od czyszczenia i higieny obiektów.

Znaczenie higieny w gabinecie kosmetycznym – podstawowe zasady

Ostatnim punktem, który dodajemy do tego poradnika są najważniejsze reguły higieny, z których korzystają pracownicy salonów urody.

Szczególnego traktowania wymagają wszystkie powierzchnie i przedmioty wchodzące w kontakt z ciałem klientek. To na ręcznikach, tunikach, fotelach, kozetkach, czy brodzikach gromadzi się najwięcej zarazków. Raz po raz zdarza się sytuacja, że zawita do nas klient z grzybicą, albo niezagojonymi ranami na rękach. W takich sytuacjach nigdy nie wiemy, co złego może się przytrafić, a proszę wierzyć, że w branży higieniczno-medycznej prawa Murphy’ego sprawdzają się niezwykle często. Jedno z nich brzmi: „jeżeli coś złego może się wydarzyć, to na pewno się wydarzy”.

Najbardziej praktyczną ochroną przed nieszczęściami zarówno pracowników, jak i klientów, będzie wdrożenie procedur higienicznych.

Najważniejsze są:

Dodatkowe zasady dotyczące pracowników:

  • Pracowników obowiązuje zakaz noszenia jakiejkolwiek biżuterii (zabronione są też obrączki i pierścionki zaręczynowe),
  • Długie włosy najlepiej spiąć,
  • Odzież powinna być czysta,
  • Spod odzieży medycznej nie powinna wystawać odzież prywatna,
  • Używanie telefonów komórkowych najlepiej tylko w pokoju dla pracowników, Telefony przenoszą dość dużo zarazków podobnie jak biżuteria. Znamy sytuację, kiedy pani inspektor z sanepidu przyczepiła się do telefonu leżącego obok leżanki do depilacji,
  • Klientom wolno podawać napoje jedynie w jednorazowych kubeczkach,
  • Do salonu obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.

Wszystkie z tych punktów dokładnie opisaliśmy w procedurach higienicznych dla salonów kosmetycznych. Po kliknięciu w odnośniki można dokładniej zapoznać się z tym materiałem.

Podusmowanie

Najważniejsze zasady higieny dotyczą powtarzalnych, prostych czynności. W skondensowanej formie opisaliśmy je tutaj.

Natomiast jeżeli szukamy oszczędności w gabinecie, czy salonie, to powinniśmy raczej korzystać z wydajnych środków – których cena zakupu zazwyczaj jest wyższa od tych najtańszych, ale koszt użytkowania jest bardzo niski. To tak samo, jak kupić droższy, ale dwukrotnie wydajniejszy płyn do naczyń, który po prostu starcza na dłużej, mimo, że objętość butelki jest taka sama.

Jak możemy zaoszczędzić nie tracąc na jakości obsługi:

  • Stosować mydło w postaci piany – korzystając z dozowników typu FOAM,
  • Korzystać z płynów myjąco-dezynfekujących do mycia podłóg i mebli, żeby za jednym zamachem umyć i zdezynfekować gabinet i przyległe pomieszczenia,
  • Korzystać z wydajnych koncentratów, np. Surfaniosa Premium, z którego otrzymujemy 400 litrów roztworu myjącego,

Żeby dyskretnie kontrolować czystość, możecie Państwo skorzystać z mazaka widocznego w ultrafiolecie

 

Więcej pomocnych informacji znajdziesz w dziale: Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

 


 

Inne materiały na ten temat:

 

Zapraszamy do kontaktu, zadawania pytań oraz podzielenia się Państwa sposobami i doświadczeniami na oszczędności w gabinecie.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Aerodesin 2000 1 L.

Aerodesin 2000 1 L.

45,00 zł brutto/1szt.360 pkt.
Lysoformin 3000 1 L.

Lysoformin 3000 1 L.

83,00 zł brutto/1szt.664 pkt.
Clax DS Desotherm 3ZP13 20 kg

Clax DS Desotherm 3ZP13 20 kg

629,00 zł brutto/1szt.5032 pkt.
Eltra środek dezynfekująco-piorący 6 kg.

Eltra środek dezynfekująco-piorący 6 kg.

276,75 zł brutto/1szt.2214 pkt.
Seraman sensitive foam 750 ml (NEXA)

Seraman sensitive foam 750 ml (NEXA)

42,00 zł brutto/1szt.336 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel