Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oktenidyna – działanie i zastosowanie kliniczne oraz sprawdzone preparaty

Oktenidyna zyskała uznanie już na początku swojego działania, w latach 80-tych. Stała się skuteczną alternatywą dla PVP-jodu, którą można bezpiecznie stosować na błony śluzowe i rany. Bezpieczeństwo Oktenidyny przyczynia się do szerokiego zastosowania preparatu, co firma Schulke podkreśla m.in. w swoich spotach reklamowych.

Spis treści

 

Jakie są rodzaje preparatów opartych na oktenidynie i do czego one służą

Preparaty z oktenidyną to:

Octenilin żel na rany

To preparat w żelu, który delikatnie i bezboleśnie oczyszcza rany, utrzymuje ich wilgotne środowisko. Zastosowanie go znacząco przyspiesza leczenie ran.
Żel hamuje wzrost bakterii w łożysku rany i w opatrunku okluzyjnym.

Służy do nawilżania i oczyszczania ran na przykład z osadów włóknika. Może być stosowany do leczenia ran termicznych - różnego rodzaju oparzeń.

 

Octenilin roztwór do irygacji ran - lawaseptyk

(to produkt o zupełnie innym działaniu od opisanego wyżej żelu)

Wykorzystanie Octenilinu w postaci roztworu i pozwala szybko i skutecznie oczyszczać rany. Usuwa włóknik, biofilm, tkanki martwicze, złogi, skrzepy.

Stosuje się go do nawilżania ran i utrzymywania wilgoci w łożysku, co tworzy odpowiednie warunki gojenia. Może być również stosowany jako odpowiednik soli fizjologicznej do usuwania bandaży i wyschniętych, przylegających do ciała opatrunków.

Octenilin roztwór ma doskonałe właściwości czyszczące, wykazuje wysoką biozgodność ze skórą i tkanką. Jest odpowiedni do stosowania na każdy rodzaj ran, a szczególnie na rany przewlekle, bo może być używany długotrwale.


Roztwór jest stabilny przez 8 tygodni po pierwszym otwarciu.

Octenilin roztwór może być stosowany przy terapii podciśnieniowej - V.A.C. Ultra, KCI.

Dobrą alternatywą dla Octenilinu jest Prontosan

 

Octenisept antyseptyk

Jest antyseptykiem stosowanym do leczenia ran urazowych, ostrych i przewlekłych, a także ran chirurgicznych oraz oparzeń. Można go stosować nie tylko na rany, ale też dezynfekować błony śluzowe i skórę.

Octenisept może być wykorzystywany w przedoperacyjnej antyseptyce skóry przylegającej do błon śluzowych (np. w przypadku cesarskiego cięcia),

Wykazuje bardzo dobrą tolerancję dla błon śluzowych i skóry. Jego użycie jest bezbolesne dla pacjenta.

Octenisept stosuje się u wcześniaków i niemowląt, może być również używany po pierwszym trymestrze ciąży.

 
Octenisan

Octenisan - emulsja antybakteryjna do ciała

Skuteczny preparat do mycia włosów i ciała o działaniu antybakteryjnym. Jest skuteczny do dekolonizacji MRSA. Zawiera substancja pielęgnujące, dzięki czemu zapobiega wysuszeniu skóry i wspomaga zachowania płaszcza lipidowego.

Środek jest dopuszczony do stosowaniu u dzieci i wcześniaków. Wykorzystuje się go do codziennej toalety pacjentów, w tym osób obłożnie chorych.

Środek ma neutralne pH, nie zawiera środków zapachowych i barwiących.

 
     

Jakie jest działanie oktenidyny

Jak już powiedzieliśmy, dichlorowodorek oktenidyny – skrótowo oktenidyna (lub octenidyna) – został wprowadzony do użytku w połowie lat 80. Opracowali go badacze firmy Schülke poszukując bezpiecznego antyseptyku na błony śluzowe jamy ustnej. Efekt osiągnięto dzięki syntetyzacji dodatnio naładowanej cząsteczki, reprezentującej grupę aktywnych przeciwdrobnoustrojowo bispirydyn. Dalsze badania przyczyniły się do klinicznego potwierdzenia działania substancji. Opracowany antyseptyk - Octenisept® - został dopuszczony do obrotu z przeznaczeniem do antyseptyki błony śluzowej jamy ustnej.

Dalsze badania prowadzone na oktenidynie wykazały wysoką skuteczność przeciwdrobnoustrojową i bezpieczeństwo stosowania Octeniseptu w leczeniu ran, przy zabiegach urologicznych oraz ginekologicznych. Stał się doskonałym zamiennikiem PVP-jodu.

Oktenidyna ma zastosowanie w leczeniu ran ostrych

Ran urazowych - mechanicznych uszkodzeń tkanki

Ran termicznych - oparzeń lub odmrożeń

Ran powstałych na skutek działania czynników chemicznych, czy promieniowania

 

Właściwości lecznicze oktenidyny:

  • Ma szerokie spektrum aktywności biobójczej. Obejmuje ono bakterie, grzyby, wirusy w tym HBV, HCV, HIV,
  • Wykazuje przedłużony efekt aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Substancja nie jest absorbowana w głąb ciała, dzięki czemu jest skuteczna nawet przez 24 godziny,
  • Likwiduje biofilm,
  • Czas działania wynosi jedną minutę,
  • Nie wywołuje bólu podczas aplikacji pośrednio i bezpośrednio na ranę,
  • Jest bezbarwna,
  • Testy nie wykazały rozwoju oporności drobnoustrojów na oktenidynę,
  • Ma bardzo wysoką tolerancję dla skóry błony śluzowej i tkanek,
  • Ma bardzo niskie właściwości alergizujące,
  • Może być stosowany u wcześniaków, niemowląt oraz dzieci.

 

oktenidyna

Zastosowanie oktenidyny w procesie nowoczesnego leczenia ran

Najważniejsze parametry

  • Oktenidyna modyfikuje funkcje błony komórkowej drobnoustrojów (czyli lizy komórki bakteryjnej). Skutecznie neutralizuje bakterie, gdzyby, wirusy.
  • Można ją stosować razem z jonami srebra (Ag), PVP-I i każdym innym opatrunkiem.
  • Oktenidyna w połączeniu z betainą tworzy bardzo skuteczny preparat do zmywania antyseptycznego.
  • Preparaty opatre o oktenidynę, jako substancję aktywną są pierwszym wyborem w leczeniu ran skolonizowanych MDRO, albo ranami zainfekowanymi - z aktywną infekcją. W tej kategorii polecane są jeszcze prepraty z Phenoxyetanolem (PE). Środkami drugiego wyboru jest PHMB oraz srebro aktywne.
  • Oktenidyny nie należy łączyć z opatrunkami srebrowymi.
  • Należy także zachować ostronżność podczas stosowania jej w ranach zainfekowanych Pseudomonas aeruginosa (Pałeczka ropy błękitnej)
  • Wg swojej charakterystyki Octenisept może być stosowany do ran powierzchownych - Oktenidyny nie należy go stosować do leczenia głebokich ran (przetok)

Źródła:

System skutecznego leczenia ran wg Schulke

Preparaty i opatrunki do leczenia ran znajdziecie Państwo pod wskazanym linkiem, tutaj zaś opisujemy metodologię Zachodnią.

Wszystkie wymienione preparaty na oktenidynie tworzą zwarty system leczenie ran.

Profesjonalne leczenie każdej rany rozpoczyna się od poznania jej historii. Następnie dokonywana jest diagnostyka i rozpisywany jest plan leczenia. Na ten temat szerzej pisaliśmy w materiale pt. Zasady doboru opatrunków.

W grę wstępnego procesu rozpoznania etiologii rany wchodzi często identyfikacja metod nieskutecznego dotąd leczenia. Pozwala to ocenić z jakim typem rany mamy do czynienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ran przewlekłych, których przyczyny leżą zazwyczaj w chorobie lub dysfunkcji organizmu.

  1. Pierwszym etapem leczenia ran z reguły jest ich oczyszczanie. Dokonuje się tego z pomocą specjalnych opatrunków, a następnie wykorzystuje lawaseptyki.
  2. Kolejnym krokiem będzie antyseptyka rany.
  3. Następnie nakłada się opatrunek pierwotny  - może on przybrać typową formę kompresu, opatrunku specjalistycznego lub postać żelu (Octenilin żel, Granugel, Suprasorb G).
  4. Zależnie od tego wyboru nakłada się opatrunek wtórny - zabezpieczający klub oferujący dodatkowe właściwości antybakteryjne.
  5. Ostatnim krokiem jest dokumentacja i analiza poprawy stanu rany.

Zależnie od efektów lub ich ewidentnego braku wybiera się inną metodę leczenia.

Przykładowy system wykorzystania preparatów na oktenidynie w leczeniu ran (także ran przewlekłych)

  1. Octenilin płyn lawaseptyk do oczyszczania ran,
  2. Octenisept antyseptyk stosowany na rany i błony śluzowe,
  3. Octenilin żel przeznaczony do wspomagania leczenia ran. Chroni przed infekcjami i wiąże wysięk.

Zastosowanie antyseptyków na rany z infekcją

Wobec ran zainfekowanych należy stosować preparaty antyseptyczne o odpowiedniej biozgodności. Antyseptyk musi być kompatybilny z opatrunkami zawierającymi substancję przeciwbakteryjną.

Sam opatrunek powinien dodatkowo charakteryzować się odpowiednią do wysięku chłonnością i dobrze dopasowywać się do łożyska rany.

Ważne przeciwwskazania:

Antyseptyków na bazie jodu nie można używać z opatrunkami zawierającymi srebro. Nie wolno łączyć działania antyseptyków zawierających oktenidynę i jod – zachodzi reakcja chemiczna uwalniania czystego jodu.”

Zamienniki dla oktenidyny

Zamiennikami dla oktenidyny są preparaty na Poliheksanidynie Biguanidu (PHMB), a także lawaseptyki.

Zależnie od przeznaczenia polecamy też stosowanie innych substancji przeciwdrobnoustrojowych. Do dekontaminacji ran i prewencji zakażeń w ich łożysku można stosować na przykład opatrunki ze srebrem lub Bactigras - opatrunek parafinowy.


Źródło:

Wytyczne postępowania miejscowego i ogólnego w ranach objętych procesem infekcyjnym; Leczenie Ran 2012;9 (3): 59-75 str.

 

Dezynfekcja rąk higieniczne mycie rąk Pielęgnacja dłoni Rękawice diagnostyczne
narzędzia jednorazowe sterylne narzędzia wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej Opatrunki Odkażanie
strzykawki igły nici chirurgiczne Odzież medyczna

 

Co to jest dichlorowodorek oktenidyny?

To opatentowana substancja aktywna, zawarta w preparatach marki Schulke. Dichlorowodorek oktenidyny jest środkiem antyseptycznym, stosowanym w celu: oczyszczenia jamy ustnej po zabiegach stomatologicznych; leczenia zakażenia MDRO, odkażania ran i leczenia zapalenia gardła.

Czy oktenidyna może być stosowana na grzybicę?

Tak, ma potwierdzone działanie grzybobójcze i jest odpowiednia do eradykacji drobnoustrojów gnieżdżących się w warstwach naskórka.

Jaki jest polecany środek z oktenidyną na gardło?

Odpowiedni będzie Octenident - to zawierający octenidynę, bezalkoholowy płyn do płukania, dekontaminacji oraz nawilżania jamy ustnej i gardła. zapewnia dokładne oczyszczenie jamy ustnej i gardła, zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, takich jak kieszonki dziąsłowe lub przestrzenie międzyzębowe

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel