Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ostatnie dekady pozwoliły nam zrozumieć proces gojenia się ran. Sama wiedza byłaby niewiele warta bez stosownej technologii. Dysponując pełnym wyposażeniem leczenia korzystamy z metod wspomaganych, zarówno za pomocą specjalistycznych opatrunków, preparatów, jak i zbliżenia tkanek nićmi chirurgicznymi.

Funkcje leczenia ran zostały znacznie urozmaicone - zależnie od potrzeb ranę leczy się szybciej, bądź dłużej, z efektem natychmiastowym lub przedłużonym w przypadku zakażeń. Zróżnicowane opatrunki na rany oraz szeroka oferta preparatów mogą utrudniać właściwy wybór. W tym tekście pragniemy nieco usystematyzować podział towaru ze względu na jego zastosowanie.

Spis treści:

Lista towarów

Leczenie ran - procedury

Opatrunki na rany:

Sprzedawane u nas kompresy nie pozostawiają nitek na ciele (co może się zdarzyć w przypadku najtańszych zamienników lub w tak zwanej chińszczyźnie).

Kliknięcie w obrazek otworzy nową kartę z grupą produktów lub poszczególnym opatrunkiem z jego opisem i ceną. Poradnik opatrunków i środków znajdziesz niżej.

Rodzaje opatrunków

Z uwagi na zapotrzebowanie naszych Klientów na rozmaite rodzaje opatrunków tutaj można wybrać dany typ produktów

 opatrunki hydrożelowe  opatrunki hydrokoloidowe  opatrunki alginianowe
 opatrunki hydrowłókniste  błony półprzepuszczalne, poliuretanowe pianki poliuretanowe 

Działy opatrunków w ofercie

opatrunki sterylne plastry i przylepce kompresy i gaza
opaski elastyczne i siatki opatrunkowe opatrunki specjalistyczne zestawy Medi Set

Opatrunki do typów ran

Pod tymi zdjęciami znajdziecie Państwo poradniki związane z dopasowaniem opatrunku do typu rany

Opatrunki na oparzenia

Opatrunki na odleżyny

Opatrunki na rany zakażone opatrunek absorbujący

 

Poniżej znajduje się lista najbardziej popularnych opatrunków dostępnych w naszej ofercie. Cenę sprawdzicie Państwo klikając w zdjęcie. Dostępne różne rozmiary.

Vlivasorb Vliwasorb - to opatrunek wysokoabsorbcyjny (pochłania 20-krotność własnego ciężaru) stosowany do ran o silnym wysięku. Jego specjalną cechą jest to, że nie oddaje pochłoniętego wysięku i chroni skórę przed maceracją. Tworzy wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu i wspomaga oczyszczanie rany.

 

Spongostan standard opatrunek wysokoabsorbujacy	Spongostan Standard oraz Special to dwa opatrunki wysokoabsorpcyjne. Wartośc absorpcji przekracza 45-krotnie masę opatrunku. Są opatrunkami hemostatycznymi, blokującymi krwawienie. Mają podobne zastosowanie jak wyżej wymieniony Vliwasorb. Spongostan to skuteczny opatrunek absorbujący.

 

Medicomp Medicomp to jałowe kompresy stosowane przy zabiegach ambulatoryjnych i stacjonarnych o niskim i umiarkowanym wysięku.

 

Zetuvit E Zetuvit E - sterylny kompres chłonny przeznaczony do zaopatrywania ran o silnym wysięku. Stosuje się go również do wyściełania, co przyspiesza leczenie ran.

 

Sterilux ES Sterilux ES to kompresy gazowe 17-nitkowe, 8-warstwowe. Charakteryzują się dużą chłonnością i dobrą przepuszczalnością powietrza.

 

Suprasorb Suprasorb - Grupą specjalistycznych opatrunków o szerokim zastosowaniu są produkty Suprasorb firmy Lohmann & Rauscher, które opisujemy niżej

 

Derma plast DermaPlast Classic to plaster z opatrunkiem stosowany w opatrywaniu drobnych ran i skaleczeń. Zalecamy stosować go u osób o wrażliwej skórze (klej jest mocny i bezboleśnie się odrywa). Opatrunek należy stosować na skórę suchą i czystą.

 

Kendall AMD antybakteryjny Opatrunki przeciwbakteryjne na rany zakażone. Mają szerokie zastosowanie, m.in. w przypadku ran szarpanych, odleżyn, oparzeń I i II stopnia, owrzodzeń. Tego typu opatrunki w większości zapobiegają kolonizacji bakterii do 7 dni.

 

Gaza rolowana Kerlix AMD Gaza rolowana z PHMB Kerlix AMD to produkt impregnowany poliheksametylenem biguanidy (PHMB). Ma wysokie właściwości antyseptyczne i szerokie spektrum bakteriobójcze (obejmujące też bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Stosuje się ją jako opatrunek pierwotny (chroniący przed zakażeniem) lub wtórny.

 

Gaziki do dezynfekcji Webcol Kendall Gaziki do dezynfekcji skóry Webcol Kendall to szybki sposób na dezynfekcję skóry. Gaziki są nasączone alkoholem izopropylowym (70%).

Preparaty w płynie lub żelu do opatrywania ran:

Lava Surge

Lava Surge to uniwersalny roztwór do zapobiegania zakażeniom i płukania chirurgicznego ran.  To jałowy, gotowy do użycia wyrób medyczny, oparty na roztworze Ringera, z dodatkiem 0,04 % poliheksanidu, jako środka przeciwbakteryjnego zapobiegającego wzrostowi mikroorganizmów.

Jest środkiem uznawanym za alternatywę dla preparatów opartych na oktenidynie.


Prontosan Prontosan to skuteczny żel do irygacji ran przewlekłych. Preparat tworzy środowisko promujące gojenie się ran, usuwa biofilm i absorbuje nieprzyjemne zapachy rozkładu oraz nieczystości. Podczas oczyszczania środek nie hamuje procesu ziarninowania.


Octenilin żel Octenilin żel to lawaseptyk, wydajny preparat do leczenia ran spod znaku firmy Schulke. Jego działanie mocno różni się od Octeniseptu (antyseptyku) - polega na aplikacji żelu na ranę, który tworzy niemal idealne środowisko do przyspieszonego gojenia. Nawilżona i oczyszczona rana goi się szybciej niemal na naszych oczach, a forma żelu pozwala leczyć nawet głębokie rany. Prosimy pamiętać o terminie przydatności preparatu - 6 tygodni od otwarcia.

 

Microdacyn Wound Care Microdacyn Wound Care to preparaty zawierające aktywne związki ponadtlenkowe. Przeznaczone są do odkażania i płukania ran ostrych i przewlekłych. Ma działanie antybakteryjne, wykazuje skuteczność bójczą wobec spor, grzybów i wirusów i neutralne ph. Nie podrażnia ran. Szerszy opis i badania preparatu znajdziecie Państwo pod hasłem Microdacyn

 

Hydrocyn Aqua Hydrocyn Aqua to wielofunkcyjne środki do nawilżania, irygacji oraz oczyszczania ran. Nie zawierają szodliwych substancji chemicznych, są dobrze tolerowane przez skórę i ranę w różnych miejscach ciała. Preparaty działają na zasadzie ELektro aktywowanej wody ponadtlenkowej. W ulotce produktu znajdziecie Państwo pełne spektrum przeprowadzonych badań. Wykazują skuteczność m.in. na Tbc, MRSA

 

Granugel Granugel to opatrunek hydrożelowy w postaci pasty przeznaczony do przyspieszenia gojenia się ran głębokich z martwicą suchą i rozpływną. Przed jego zastosowaniem należy przemyć i oczyścić ranę. Wtedy preparat jest maksymalnie skuteczny.

 

Granuflex Granuflex to hydrożel w tubce. Przeznaczony jest do przyspieszenia gojenia się ran ostrych i przewlekłych o małym wysięku, bez infekcji. Umożliwia łatwe wypełnienie łożyska rany o nierównomiernej strukturze. Można go z powodzeniem stosować na rany w etapie oczyszczania, ziarninowania i naskórkowania. 

Opatrunki specjalne

EXCILON AMD gazik do miejsc drenażu Opatrunek Excilon AMD do dezynfekcji miejsc drenażu. To specjalistyczny opatrunek na rany z hypoalergicznej gazy zapobiegający kolonizacji drobnoustrojów w obrębie opatrunku jak i jego otoczeniu. Opatrunek doskonale sprawdza się w sterylizacji miejsc drenażu.


Eycopad kompres oczny Opatrunki do zaopatrywania oczu - w ofercie mamy kompres Eycopad oraz plastry Fixopore. To sprawdzone produkty zarówno do zaopatrywania ran chirurgicznych, jak i skaleczeń. Opatrunki są delikatne, a zarazem nie rozdzierają się.

 

Opatrunki z miodem manuka Opatrunki z miodem Manuka wspomagają procesy autolitycznego oczyszczania ran oraz odradzania się nowych tkanek. Mają działanie antybakteryjne, odprowadzają nadmiar wody z rany (zapobiegając maceracji), redukują nieprzyjemny zapach.

 

Opatrunki Advasil Comfort Opatrunki z przylepną warstwą silikonową Silfix zapewnia bezbolesną zmianę opatrunku. Silfix nie przywiera do rany dzięki czemu nie uszkadza jej przy zdejmowaniu.

 

Opatrunek Bactigras Opatrunek parafinowy Bactigras, nieprzywierający, nasączony chlorheksydyną. Utrzymuje wilgotność rany co przyspiesza jej gojenie, zapobiega wysuszeniu i maceracji skóry.

Produkty pomocnicze:

Steri Strip Sterylne paski w różnych rozmiarach do zbliżania krańców rany (działają podobnie jak szwy, choć są prostsze w nakładaniu). Ich aplikacja jest szybka i mniej bolesna dla pacjenta. Nie są jednak tak wszechstronnym produktem jak nici chirurgiczne.

Oferty Producentów opatrunków

W tej sekcji polecamy Państwu systemy opatrunków od renomowanych producentów

Wszystkie systemy oferują leczenie ran w warunkach wilgotnych - to sprawdzona metoda, która pozwala przyspieszyć czas leczenia. Ma szczególne znaczenie w leczeniu ran przewlekłych. Dodatkowo warto podkreślić znaczenie wykorzystywania systemu opatrunków od jednego producenta, bo w większości wykazują one kompatybilne działanie, co nierzadko przebadano klinicznie.

kliknij w odnośnik aby przejść do kategorii

Opatrunki Kikgel

Opatrunki Coloplast

Opatrunki Suprasorb

Firma Lohmann & Rauscher ułatwiła nam zadanie opracowując system podziału opatrunków zależnie od tkanek, na które powinno się je nakładać. Niemal każda rana leczona przez ziarninowanie przechodzi etap martwicy, włóknika, ziarniny oraz tworzenia się naskórka. Z naszej oferty możecie Państwo wybrać:

Nazwa towaru
Stosować na rany: Głębokość ran:

Stosowany w
przypadku infekcji ran:

Wysięk ran:

Wymaga
opatrunku wtórnego:

Suprasorb A+Ag
  • z martwicą,
  • włóknikiem,
  • w fazie ziarninowania
  • płytkie,
  • głębokie
tak
  • duży wysięk
tak
Suprasorb F
  • w fazie naskórkowania
  • płytkie
nie
  • mały wysięk
nie
Suprasorb F z przezroczystej folii poliuretanowej jest niezawodny w fazie naskórkowania o minimalnym wysięku. W innych przypadkach nieprzydatny. Opatrunek ten jest odpowiedni w połączeniu z Suprasorbem X.
Suprasorb G w żelu
  • z martwicą,
  • włóknikiem,
  • w fazie ziarninowania
  • głębokie
nie
  • mały wysięk
tak
Alternatywą dla Suprasorbu G w żelu jest Suprasorb G w postaci kompresu. Nadaje się on do wszystkich etapów gojenia rany. Sprowadzamy go specjalnie na Państwa zamówienie.

Suprasorb H standard

  • z włóknikiem,
  • w fazie ziarninowania
  • płytkie
nie
  • średni wysięk
nie

Suprasorb H standard to opatrunek hydrokoloidowy, który znacznie przyspiesza gojenie ran w fazie ziarninowania i jest skuteczny wobec włóknika. Jest natomiast bezużyteczny w przypadku fazy naskórkowania i w przypadku martwicy.

Suprasorb P
  • z włóknikiem,
  • w fazie ziarninowania,
  • w fazie naskórkowania
  • płytkie
nie
  • średni wysięk
tak
Suprasorb X HydroBalans
  • z martwicą,
  • włóknikiem,
  • w fazie ziarninowania,
  • w fazie naskórkowania
  • płytkie,
  • głębokie
nie
  • mały
  • i średni wysięk
tak
Suprasorb X Hydrobalans jest z powyższej grupy najlepszym opatrunkiem przeciwbólowym. Redukuje ból poszkodowanego bez konieczności podawania mu farmaceutyków.

Leczenie ran - procedury

Wszystkie rany przechodzą te same etapy leczenia, chociaż każdy przypadek będzie różnił się od wzoru.

Na leczenie ran wpływa wiele czynników, między innymi ogólny stan zdrowia, przebyta choroba, predyspozycje do regeneracji organizmu. Istotna jest także etiologia rany, to jak jest rozległa i zaawansowana. Zastosowanie właściwego rodzaju terapii okazuje się kluczowe. Środowisko sprzyjające gojeniu rany przyspiesza ten proces nawet trzykrotnie. W połączeniu z dezynfekcją zawsze osiągniemy pożądany rezultat minimalizując powikłania. Ważna jest niezawodność działania opatrunków i środków leczących – w naszej pracy nie ma miejsca na rozrywającą się tkaninę opatrunków, pozostawianie drobin w ranie, czy nieodpowiednią dezynfekcję.

Skuteczne leczenie warunkuje przede wszystkim wiedza i doświadczenie personelu medycznego. W połączeniu ze skutecznymi środkami i materiałami opatrunkowymi można uzyskać pozytywny wynik w krótszym czasie, albo odratować bardzo trudne schorzenia, które jeszcze 15 lat temu kończyły się amputacją.

Warto podkreślić, że wszystkie nowoczesne opatrunki prezentowane w ofercie są chętnie kupowane przez dwa największe w Polsce ośrodki leczenia ran, nie wspominając już o licznych oddziałach i jednostkach specjalistycznych.

Popularne sposoby gojenia ran:

Sposoby gojenia ran są generalnie trzy:

  • zastosowanie opatrunków na rany,
  • zastosowanie preparatów żelujących,
  • zbliżanie krańców rany nićmi chirurgicznymi, bądź plastrami.

Oprócz gojenia istotna jest dezynfekcja – prawidłowe zasady dezynfekcji i dobór środków to, jak uważamy, połowa sukcesu w leczeniu.

Wstęp do opatrywania ran – rozpoznanie rany umożliwiające dobór odpowiednich środków

Wybieranie opatrunków na rany wymaga uwzględnienia kilku podstawowych czynników. Przygotowaliśmy podstawowe zagadnienia warunkujące to, jakie środki leczenia wybierzemy:

  • Poziom wysięku z rany
    • Opatrunek / gazę dobieramy do rany zależnie od ilości wysięku. Przy dużym wysięku wybór będzie oczywisty, natomiast opatrunki przyspieszające gojenie się ran mogą być stosowane głównie przy małym, a czasem i średnim wysięku z rany. Na ten czynnik należy zwracać uwagę. Gdy tylko krwawienie się zmniejszy, powinno się zmienić opatrunek.
  • Faza gojenia się rany
    • Niekiedy na opakowaniu znajdziecie Państwo informacje na temat zalecanych faz gojenia się rany, podczas których warto zastosować opatrunek. Przykładem są opatrunki firmy Lohmann & Rauscher.
  • Głębokość rany
    • Zależnie od sposobu zranienia rany dzielimy na płytkie i głębokie. Rany głębokie najskuteczniej leczy się opatrunkami w postaci żelu (zobacz – Suprasrob G lub Spongostan), którym wypełnia się ubytek. Pieczołowicie powinno się też dezynfekować wnętrze rany głębokiej, bo usuwanie bakterii z ich wnętrza jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku ran płytkich. Na rany płytkie z kolei stosujemy opatrunki, bądź żel. Żel często stosuje się, jeżeli powierzchnia rany jest duża i nieregularna.
  • Utrzymanie wilgotności rany
    • Proces leczenia ran jest przyspieszany w odpowiednim środowisku, dlatego większość profesjonalnych opatrunków tworzy wilgotny mikroklimat w okolicach rany, pozwala przepuszczać powietrze i zapobiega kolonizacji bakterii. Więcej na ten temat piszemy odnośnie
  • Sterylność rany
    • Prawidłowa higiena rany uniemożliwia rozwijanie się niepożądanych mikrobów. Jak wiemy, nie każdy opatrunek ma właściwości dezynfekujące, przez co najczęściej procedura opatrywania jest uprzedzana dezynfekcją rany. Dba się też o to, by zabezpieczyć ranę przed skażeniem. Opatrunek pierwotny zapewnia dobre środowisko leczenia rany i lekko chroni przed kolonizacją bakterii – ze względu na higienę ważniejszy będzie opatrunek wtórny, którego głównym zadaniem jest utrzymanie opatrunku pierwotnego i ochrona go przed zarazkami.
    • Ze względu na wymóg sterylności ran większość opatrunków pierwotnych nie jest stosowna wobec ran skażonych.
  • Czy opatrunek pierwotny wymaga opatrunku wtórnego?
    • Niektóre opatrunki mogą wymagać opatrunku wtórnego. Jest to wymagane najczęściej, gdy właściwości tych pierwszych nie chronią przed kolonizacją bakterii. Innym czynnikiem może być prozaiczny brak kleju utrzymującego opatrunek na ciele lub trudność w przymocowaniu opatrunku do rozległej rany.

Procedura higieny rany

Zależy nam na skutecznym leczeniu, które po pierwsze zmniejsza powikłania pourazowe, wyklucza blizny lub zapobiega ranom przewlekłym. Drugim czynnikiem jest czas i koszt opatrywania, jaki ponosi ośrodek Ochrony Zdrowia. Sprawne leczenie obejmuje generalnie (nie zawsze!) poniższe zasady, które można potraktować za wytyczne opatrywania ran:

  • Należy utrzymywać stałą wilgotność rany – jest to możliwe przez stosowanie właściwych opatrunków pierwotnych. Dodatkową cechą jest stała temperatura rany (najczęściej wynikająca z temperatury otoczenia) oraz utrzymanie stałego pH rany,
  • Nadmierny wysięk powinien być usuwany, a przesiąknięty opatrunek zmieniany,
  • Przy każdej zmianie opatrunku zaleca się zdezynfekować / oczyścić ranę. Z zewnątrz zabezpieczamy ją opatrunkiem wtórnym,
  • Opatrunek powinien przepuszczać powietrze, czyli umożliwiać wymianę gazową,
  • W przypadku reakcji alergicznych pacjenta należy natychmiast zmienić opatrunek. Alergie mogą występować zależnie od zastosowanych w opatrunku substancji lub materiałów,
  • Zmiana opatrunku powinna być delikatna, dzięki czemu nie uszkadza się świeżo zaleczonej warstwy rany,

Techniki zabezpieczania ran opisujemy szerzej w tym tekście. Warto jeszcze zwrócić uwagę na opatrunki okluzyjne.

Definicje i skrót najnowszych badań:

Gojenie rany jest procesem przywracania ciągłości tkanek przerywanej wskutek urazu, albo operacji. W większości tkanek jej ciągłość jest przywracana na drodze zrastania ubytku przez unaczynowioną tkankę łączna. W ranie powstaje blizna. W niewielkich ranach blizna nie zaburza czynności tkanek i narządów. Zdarzają się jednak rozlegle blizny, których stanowczo unikamy, nie tylko ze względów estetycznych. Konsekwencją przykrej blizny będzie nieprawidłowy zrost otrzewnej i opłucnej, marskość narządów miąższowych, blizny w układzie nerwowym lub powstałe po oparzeniach blizny powodujące przykurcze stawów i ścięgien. Może nawet dojść do utraty kontroli w kończynie. Z tego powodu powinno się pieczołowicie leczyć szczególnie ciężkie urazy, stosować środki ochrony i kontroli nawet przy niedużych ranach, które choć nie zagrażają życiu, to mogą ograniczyć funkcjonowanie organizmu.

Nie jesteśmy cudotwórcami. Praktycznie nie mamy wpływu na proces gojenia się rany: możemy go stymulować przez oczyszczenie rany, kształtować proces zrostu, ale nie można go zasadniczo przyspieszyć. Przyjazne środowisko rany, czy zastosowana oktenidyna akumulują wzrost tkanki, do czego mimo wszystko potrzeba czasu. Opieka to podstawa. Każde oczyszczenie rany (mechaniczne lub za pomocą chemii) przyczynia się do lepszego gojenia. Warto pozbywać się zarówno skrzepów krwi, tkanek martwiczych, jak i ciał obcych.

Proces gojenia się rany

Aby lepiej zorientować się w procesie gojenia (i doboru opatrunków) przedstawiamy typowy przebieg tego procesu. Całość dzieli się na kilka faz:

  • Faza Zapalenia (inaczej zwana fazą Wysiękową lub fazą Oczyszczania) cechuje się wysiękiem krwi z rany oraz biologicznym oczyszczaniem. Regulowane jest krążenie w okolicach rany, aktywują się humoralne i komórkowe mechanizmy obronne. Te procesy kierują atakiem na wszelkie niepożądane bakterie, ciała obce i resztki komórkowe zawarte w ranie. Następnie tworzy się skrzep. W ranie uwalniane są czynniki chemotaktyczne. Ta faza trwa w czystej ranie zwykle 2-3 dni. Ten czas znacznie się wydłuża w ranach zanieczyszczonych. Wydłużona faza zapalna zwiększa szanse na powstanie blizny - utrudnione jest bowiem tworzenie się nowej tkanki.
    • Zalecane działania: w tej fazie należy skupić się na ograniczeniu zaburzeń krążenia, oczyszczeniu dna rany oraz usuwania zanieczyszczeń (tkanek i ciał obcych).
  • Faza Migracji - to końcowy okres uprzątania rany przez mikrofagi. Usuwane są resztki komórkowe i bakterie. Podczas migracji uruchamiane są fibroblasty odpowiedzialne za właściwy proces gojenia się rany. Podczas gdy naskórek narasta z brzegów rany do środka, jest ona narażona na uszkodzenia, bo nie wytworzyła jeszcze skóry właściwej.
    • W tej fazie szczególnie istotne jest zabezpieczenie rany przed zakażeniem z jednakowym delikatnym naruszaniem jej struktury oraz zapewnieniem dobrej oddychalności.
  • Faza Proliferacji (zwaną również fazą ziarninowania) - pod koniec fazy migracji fibroblasty wytwarzają kolagen, a wytrzymałość fizyczna rany rośnie. Wzrasta też aktywność metaboliczna komórek. Wyższa niż normalnie produkcja kolagenu trwa ok. 3 tygodnie, a potem stopniowo hamuje. W fazie proliferacji istotne jest dostarczanie energii, substancji budulcowych oraz tlenu. Szczególnie brak tlenu może upośledzać gojenie się, dlatego istotny jest dobór opatrunków o stosownej przepuszczalności powietrza. Niefortunnie zagojona rana może pozostawić bliznę.
    • Zalecane działania: w fazie ziarninowania ważne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska ranie. Przede wszystkim rana nie powinna być wysuszona. Ważne jest by zadbać o wilgotność powietrza lub zabezpieczyć ranę opatrunkiem systemu wilgotnego. Nadal może nastąpić lekki wysięk, który należy pochłaniać tkaniną opatrunków. Rana w tej fazie jest również wrażliwa na infekcje.
  • Faza Przebudowy - to faza występująca przeważnie po 3 tygodniach od powstania rany. Co ciekawe, może trwać nawet kilka lat. Faza przebudowy polega na wytworzeniu się kolejnej warstwy kolagenu innej natury, niż miało to miejsce w fazie proliferacji. Dzięki temu znacznie wzrasta odporność na rozciąganie. Po ok. 6 tygodniach blizna osiąga 90% wytrzymałości.

W kontekście faz gojenia warto zapoznać się z metodą doboru opatrunków odpowiednich do stanu ran. Drugim istotnym tekstem jest ten związany z ekonomiką wyboru opatrunków

Rany czyste, a skażone - na czym polega różnica

Zależnie od sposobu powstania rany, jej ewentualnego zakażenia i zanieczyszczenia można sklasyfikować rany, jako czyste, skażone, zakażone lub łączyć te czynniki w różne konfiguracje.

  • Rany czyste to te, w których dostało się niedostatecznie wiele bakterii, by wywołać zakażenie. Rany czyste głównie powstają na odkażonej skórze na skutek działań chirurgicznych.
  • Następną fazą skażenia ran są rany czyste skażone - stają pod ryzykiem skażenia i dla bezpieczeństwa lepiej jest zastosować w ich przypadku leczenie odroczone niż pierwotne zamykanie.
  • Rany skażone cechują się skażeniem dużą ilością płynu (np. zakażonej żółci, czy treści jelita grubego) lub skażeniami zewnętrznymi. W tym przypadku stosuje się głównie leczenie odroczone, ale nie jest to jedyne rozwiązanie.

Rany zakażone mają objawy infekcji już przed naruszeniem ciągłości skóry. Przykładem są ropienie: podprzeponowy, okołowyrostkowy, czy okołoodbytniczy.

Jednym z ważniejszych działań przyspieszających gojenie się rany skażonej jest ograniczenie flory bakteryjnej na dnie rany.

Warto podkreślić, że oczyszczanie rany jest obecnie jednym z najważniejszych elementów procesu leczenia. Pozwala uzyskać wysoki współczynnik skuteczności leczniczej oferowany przez dany środek, czy opatrunek.

Gojenie się rany:

Proces gojenia się rany, która obejmuje całą grubość skóry, jest skomplikowany - gojenie odbywa się w 3 fazach:

  • Gojenie przez rychłozrost (per primam intentionem)
    • Pierwszy etap, możliwy też przy płytszych ranach, polega na zbliżeniu brzegów rany za pomocą plastra, czy szwów chirurgicznych. Jak opisaliśmy wcześniej w początkowych fazach następuje niewielki przyrost nowej tkanki tworzącej bliznę. Dlatego najskuteczniejsza jest zewnętrzna ingerencja zbliżania krańców rany.
  • Gojenie przez ziarninowanie (per secundam intentionem)
    • Gojenie przez ziarninowanie to sposób gojenia ran otwartych, których brzegi nie są zbliżone. Z tej metody korzysta się w przypadku zakażeń rany lub narażenia na zakażenie. Ubytek tkanki skórnej jest w ranie wypełniany przez ziarninę, która ostatecznie pokrywa się cienką warstwą naskórka. Tego typu ranę ciężej jest zabezpieczyć. Nowo powstały naskórek jest bardzo wrażliwy na ciepło oraz bodźce mechaniczne. Ponadto może dojść do zakażenia rany. Polecamy do tego różnego rodzaju opatrunki, stosowane zależnie od miejsca w jakim znajduje się rana, jej rozmiaru oraz przyczyny powstania. Alternatywną metodą, stosowaną w przypadku dużych ubytków skóry jest przeszczep skóry.
  • Gojenie odroczone (per tertiam intentionem)
    • Gojenie odroczone to metoda leczenia ran skażonych, albo narażonych na zakażenie nawet w przypadku szczelnego zamknięcia. Ranę trzyma się otwartą przez 3-5 dni do momentu pojawienia się ziarniny, a potem jest zamykana szwem lub plastrem (dobry do tego jest plaster do zamykania ran Steri-Strip), bądź nadal leczona opatrunkiem.

Dla większych ran, niż małe zaleca się zszywanie ich szwem lub zaopatrywanie opatrunkiem gwarantującym odpowiednie środowisko do gojenia się. Każde z tych rozwiązań ma wady. Szew może utrudniać krążenie w obrębie rany, jest też swojego rodzaju ciałem obcym, które wydłuża pełen proces gojenia się. Gdy nić już zostanie całkowicie wchłonięta, rana goi się całkowicie. W dużej mierze zależy to od doboru nici do sytuacji.

Rodzaje ran i wybierane do nich opatrunki

Ze względu na rodzaj rany stosujemy odpowiednie do nich opatrunki i środki higieniczne. Poniżej krótkie rozróżnienie, które pomaga w doborze właściwego produktu:

  • Rany cięte – ze względu na duży wysięk i małą szerokość trudno jest je należycie oczyszczać. Dobre wypełnienie całej rany mogą oferować preparaty w żelu. Zależnie od sposobu zranienia, rany mogą być głębokie lub płytkie. Stosunkowo łatwo się je zszywa.
  • Rany kłute – są głębokie, często zakażone i trudne do oczyszczenia. Polecamy stosować preparaty dezynfekujące przeznaczone specjalnie do ran. Ze względu na duże krwawienie, krew często przesiąka do pobliskich tkanek, dlatego ważne jest mocne tamowanie.
  • Rany tłuczone – to najczęściej obrzękłe rany podskórne z niskim lub średnim krwawieniem. Zaopatruje się je przez stworzenie odpowiedniego środowiska i zabezpieczenie przed skażeniem.
  • Rany szarpane i kąsane – cechują się zazwyczaj dużym zakażeniem, trudnym do usunięcia, wysokim, bądź umiarkowanym wysiękiem i nietypowym kształtem, który trudno zaopatrzyć jednym opatrunkiem. Po zatamowaniu krwawienia najlepiej sprawdzają się dezynfekujące preparaty w sprayu i opatrunki w postaci żelu, jak Suprasorb G, czy Octenilin żel.
  • Rany miażdżone – bardzo bolesne dla pacjenta, bo wiążą się często z uszkodzeniami kości i organów. To też utrudnia ich opatrywanie. Oprócz zabezpieczenia rany należy odpowiednio zadbać o środki przeciwbólowe i leczenie stłuczonych / zmiażdżonych części ciała. Konieczne mogą być dodatkowe nacięcia chirurgiczne.
  • Rany postrzałowe – ze względu na głęboką penetrację i pozostawianie ciał obcych w ciele tworzą duże obrażenia ciała, a krwawienie jest trudne do opanowania. Konieczna będzie częsta zmiana opatrunków absorbujących duże ilości wysięku. Zależnie od przypadku skuteczne mogą się okazać opatrunki absorpcyjne Spongostan.

 Zobacz też srebro na rany w postaci opatrunku


 

Teksty uzupełniające wiedzę na temat opatrunków:

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel