Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sterylizator kosmetyczny - profesjonalny klasy B

Sterylizacja parowa jest obecnie jedyną słuszną metodą sterylizacji w salonach kosmetycznych dopuszczoną do sterylizacji wszystkich narzędzi. Inne urządzenia pozwalają sterylizować wybrane przybory.

Przewaga sterylizacji z pomocą pary wodnej pod ciśnieniem polega na możliwości kontroli czynników sterylizacji. Z kolei do sterylizacji nie należy stosować urządzeń, w których nie można przeprowadzić kontroli procesów. Będą to: sterylizatory kulkowe, sterylizatory UV oraz sterylizatory na suche i gorące powietrze.

Zobacz dostępny sterylizator kosmetyczny:

Autoklaw parowy klasy B - Enbio S

  • Tańszy, mniejszy, profesjonalny
  • Maksymalna masa wkładu: 0,5 kg
  • Max. ilość pełnych pakietów (orientacyjnie): 8
  • Pojemność komory procesowej: 2,7 L
  • Całkowity czas procesu klasy B: 15 minut

Autoklaw parowy klasy B - Enbio PRO

  • Droższy, większy, profesjonalny
  • Maksymalna masa wkładu: 0,8 kg
  • Max. ilość pełnych pakietów (orientacyjnie): 16
  • Pojemność komory procesowej: 5,3 L
  • Całkowity czas procesu klasy B: 18 minut

Oba sterylizatory pozwalają wyjmować już osuszone pakiety. Mają też różne ustawienia odpowiadające wymogom użytkowników.

 

Szukasz pomocy? Sprawdź więcej informacji lub skontaktuj się z nami

W ofercie:

torebki do sterylizacji papier do sterylizacji testy do sterylizacji

preparaty do dezynfekcji narzędzi wanienki do dezynfekcji Zgrzewarka medyczna

 

Zasady sterylizacji narzędzi kosmetycznych

Sterylizacja opiera się o działanie ciepłej pary pod ciśnieniem. Dzięki temu para osiąga wyższą temperaturę, równomiernie rozprowadzaną w komorze urządzenia i zdolną przenikać pakiety z przyborami.

Urządzenie służące do sterylizacji powinno wytwarzać parę wodną o temperaturze do 134°C o konkretnych parametrach ciśnienia oraz w odpowiednim czasie, co jest także zależne od pojemności samego sterylizatora.

Odpowiada temu klasa B, zdolna do sterylizacji wszystkich opakowanych i nie opakowanych, litych, wgłębionych i porowatych przyrządów. Słowem, sterylizatory spełniające wymogi klasy B (albo cyklu B) są najbardziej uniwersalnymi i najskuteczniejszymi urządzeniami na rynku.

Dlaczego sterylizacja z pomocą pary wodnej będzie skuteczna w gabinetach kosmetycznych?

Para ma dobre właściwości przenikania pakietów, materiałów porowatych, a sam proces sterylizacji nie jest przesadnie długi. Zależnie od sterylizatora (a dokładnie wielkości jego komory i ilości emitowanej pary) cały proces (wraz z suszeniem) trwa od 15 do ok. 40 minut.

Poznaj sterylizator kosmetyczny pracujący przez 15 minut

Skuteczność tej metody polega na gwałtownej hydrolizie, denaturacji i koagulacji białek komórkowych. Przez co inaktywowane i niszczone są drobnoustroje, w tym także formy wegetatywne patogenów. Sterylizacja jest drugim i wymaganym etapem wyjałowienia i czyszczenia narzędzi wielorazowego użytku, które przerywają ciągłość tkanek.

W autoklawach sterylizujemy wyłącznie narzędzia do tego przeznaczone – głównie będą to przyrządy tnące lub kłujące, przerywające ciągłość skóry, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która nie ulega korozji podczas sterylizacji.

Warto podkreślić, że dezynfekcja narzędzi kosmetycznych oraz mówiąc szerzej ich reprocesowanie wymaga urządzeń i środków dostosowanych do tych narzędzi, a nie środków uniwersalnych. Ma to szczególne znaczenie, gdy korzystacie Państwo z narzędzi wrażliwych, obrotowych, albo takich, których nie można poddać sterylizacji.

Jaki autoklaw potrzebuje Twój salon kosmetyczny

Urządzenie do sterylizacji to autoklaw. To hermetycznie zamknięte urządzenie ze zbiornikiem/komorą do przeprowadzania procesów chemicznych, albo wyjaławiania w podwyższonej temperaturze i w zwiększonym ciśnieniu.

Autoklaw musi mieć certyfikat CE i zostać wyprodukowany zgodnie z wymogami normy europejskiej EN ISO 13485. Należy zwracać na to uwagę głównie, gdy zamierzacie Państwo zakupić używany sprzęt, aby przejść surowe wymogi Sanepidu. Warto podkreślić, że przepisy w zakresie kontroli parametrów sterylizacji nie zostały ujednolicone, dlatego każdy właściciel/-ka salonu kosmetycznego powinien skonsultować się z nadzorującym Sanepidem.

Najlepiej by autoklaw pracował relatywnie szybko i był odpowiedniej wielkości do wymagań Państwa salonu. Warto podkreślić, że każde korzystanie ze sterylizatora wymaga przynajmniej 1/6 jego zapełnienia - z wyjątkiem autoklawów klasy B z frakcjonowaną próżnią wstępną.

skuteczne sterylizatory parowe

Normy dotyczące sterylizacji

  • PN – EN 554 – sterylizacja wyrobów medycznych – walidacja i rutynowa kontrola sterylizacji z pomocą pary wodnej.
  • PN – EN 866-1 - biologiczne systemy badania sterylizatorów i procesów sterylizacji – wymagania ogólne.
  • PN – EN 867-1 – niebiologiczne systemy do stosowania w sterylizatorach – wymagania ogólne.
  • PN – EN 868-1 – materiały i systemy opakowaniowe (czyli torebki i rękawy) dla wyrobu medycznego przeznaczone do sterylizacji – wymagania ogólne.
  • PN – EN ISO 14161 – sterylizacja wyrobów medycznych służących ochronie zdrowia – wskaźniki biologiczne (zobacz testy do sterylizacji).
  • PN – EN ISO 15882 – sterylizacja wyrobów medycznych służących do ochrony zdrowia – wskaźniki chemiczne.

 

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup autoklawu do salonu to przy wyborze urządzenia należy brać pod uwagę:

  • ilość sterylizowanych narzędzi i materiał, z jakiego zostały wykonane,
  • czy również inne wyposażenie salonu będzie poddawane sterylizacji,
  • wielkość narzędzi i przyrządów kosmetycznych,
  • czy narzędzia podczas sterylizacji mają znajdować się w opakowaniach, testy,
  • czas zabiegu,
  • czy sterylizator ma również osuszać narzędzia,
  • ilość zużywanej wody.

W Unii Europejskiej za pomocą normy EN 13060 klasyfikowane są autoklawy parowe i próżniowe. Sterylizatory klasyfikuje się również pod kątem typów ładunku (w pakietach lub luzem, bez pakietu), jak i rodzaju cykli sterylizacji. Oznacza to, że w ramach jednego sterylizatora, można wyjaławiać według różnych klas, jeżeli urządzenie posiada taką opcję. Rozróżniane są trzy główne klasy autoklawów:

  • Klasa B – najwyższa klasa, autoklaw jest przeznaczony do sterylizacji wszystkich opakowanych i nieopakowanych, litych, wgłębionych (typu A) i porowatych, końcówki stomatologiczne i inne produkty takie jak: cewniki, endoskopy, wzierniki, odzież medyczna, ręczniki bawełniane dla pacjentów, odzież flizelinowa, maseczki ochronne, osłona twarzy (gogle, okulary, przyłbice) , bandaży wielorazowego użytku, naczynia medyczne, cążki, nakładki diamentowe do mikrodermabrazji, pilniki, przedmioty z tworzyw sztucznych, jak przyrządy fryzjerskie (ale też stosowane do pielęgnacji pacjentów) grzebienie, szczotki. Dodatkowo autoklawy Enbio S i Enbio Pro posiadają program, który dodaje czas suszenia do procesu sterylizacji. Dzięki temu po otwarciu komory pakiety z narzędziami są suche i gotowe do przechowywania. Najkrótszy cykl samej sterylizacji trwa 7 minut dla narzędzi bez pakietów. W 15 minut sterylizowane są narzędzia z pakietami. Taki czas działania umożliwia Państwu sterylizację nawet do 180 narzędzi na godzinę.

 

  • Klasa S – w klasyfikacji przyjmuje się że jest to klasa niższa od B. W tym przypadku producent sterylizatora określa, do jakich narzędzi autoklaw się nadaje. Podobnie jak w klasie B pompa próżniowa pozwala na usunięcie powietrza z komory przed rozpoczęciem sterylizacji. Z uwagi na to, że występuje jednostopniowa próżnia wstępna autoklawy klasy S najlepiej sprawdzają się do wyjaławiania nieopakowanych narzędzi lub opakowanych litych narzędzi. Przykładowo wsady wgłębione rodzaju A (np. końcówki narzędzi stomatologicznych lub endoskopy) zwykle nie mogą być sterylizowane w tej klasie autoklawów. Tego typu autoklawy mogą być stosowane w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu.

 

  • Klasa N – obejmuje tylko sterylizację produktów litych i nie są one przystosowane do sterylizacji wkładów głębinowych, czy wyrobów porowatych. Nie można ich stosować do sterylizacji narzędzi w pakietach Nie posiadają opcji suszenia narzędzi.

Jak duży sterylizator kosmetyczny wybrać?

Wielkość i pojemność komory procesowej sterylizatora i czas jego pracy to dwa ważne czynniki przy wyborze urządzenia do potrzeb salonu. Sterylizator powinien mieć pojemność nie większą niż 60 litrów. Zazwyczaj sterylizatory, jakie widujemy w salonach kosmetycznych mają pojemność od 5 do 25 litrów.

Dobiera się ją do ilości i częstotliwości sterylizowanych narzędzi. Przykładowo, mając duże ilości narzędzi, można rzadziej je sterylizować ale w większych pakietach, jednak dysponując niewielką ilością narzędzi, ważniejsza będzie mała komora z krótszym czasem działania.

Dodatkowo należy pamiętać o ciągłości procesu, który rozpoczyna się w wanienkach dezynfekcyjnych. Niezależnie od tego jak często i jaką ilość narzędzi chcą Państwo jednorazowo dezynfekować należy wziąć pod uwagę czas całego procesu: sterylizacji + suszenia + pakowania.

Coraz to nowsze urządzenia będą posiadały krótszy czas procesu, a proces suszenia będzie również dostępną opcją. Przykładowo w sterylizatorach Enbio możecie Państwo ustawić sterylizację według klasy B lub klasy S (tryb FAST, dla narzędzi litych bez pakietów; bez suszenia). Jednak należy uzmysłowić sobie, że autoklaw z większa komorą będzie zawsze potrzebował więcej czasu na proces sterylizacji niż autoklaw z komorą mniejszą.

Większe sterylizatory wymagają także większej ilości wody. Autoklaw kosmetyczny Enbio S, z poziomą komorą o pojemności 2,7 L pozwala zmieścić do 8 pakietów narzędzi. Przy krótkim czasie sterylizacji do 15 minut autoklaw ten nie pobiera dużych ilości wody.

Autoklawy występują naprawdę w różnych wariantach gabarytowych. Od kompaktowych autoklawów parowych, jak Enbio S, autoklawów kosmetycznych, do większych maszyn stosowanych w szpitalach i ostatecznie sterylizatorniach.

Warto oczywiście podkreślić coraz modniejszy design urządzeń, który pozwala dobrać urządzenie pod wnętrze salonu. Autoklawy mają kształty smukłe opływowe, delikatnie odbija światło i występują w kilku kolorach.

Ponadto jest to produkt wytrzymały (obudowany solidnym ABS-em) i zaprojektowany oraz produkowany w Polsce.

Podkreślmy, że warto przygotować stanowisko pracy aby dezynfekcja i sterylizacja przebiegały sprawnie, a pracownik działał wydajnie.

Sterylizator powinien też mieć możliwość regulacji parametrów sterylizacji, czyli ciśnienia, temperatury oraz czasu sterylizacji, co ułatwia obsługę w specyficznych sytuacjach.

Dodatkowo wymieniamy kilka praktyk akceptowanych przez Sanepid oraz zasadach poprawnego użytkowania autoklawu:

  • Narzędzia wkładane w pakietach do autoklawu powinny być idealnie suche.
  • Aby zmieścić więcej pakietów w autoklawie można je kłaść jeden na drugi, zachowując zasadę, by dotykały się folią do folii lub papierem do papieru. To jedyny prawidłowy sposób układania parkietów warstwami. Taka metoda nie zaburza procesu sterylizacji.
  • Pakiety nie mogą dotykać ścianek urządzenia.
  • Narzędzia nieopakowane są po prostu wkładane do autoklawu bez opakowania.
  • Należy przestrzegać zasad użytkowania sterylizatora.
  • Nie można przekroczyć obciążenia wsadu. Producenci autoklawów zwykle podają ile mniej więcej pakietów zmieści się do urządzenia lub jaka jest maksymalnie dopuszczona waga wsadu.
  • Podczas użytkowania autoklawu w salonie należy pamiętać o okresowym testowaniu sprawności urządzenia, które wymaga Sanepid:
  • Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić kontrolę autoklawu. Autoklawy mają funkcje TEST, która sprawdza poprawność działania urządzenia.
  • Do każdej sterylizacji umieszcza się w urządzeniu się pasek testowy (znajdziecie je w dziale testy do sterylizacji), który dodaje się do raportu z zabiegu. Nowoczesne autoklawy już zazwyczaj nie posiadają funkcji wydruku - zamiast niego zachowują dane z przeprowadzonych procesów w pamięci. Z pomocą kabla USB lub pendrive'a można je pobrać z urządzanie na komputer. Forma ta jest o tyle wygodne że, dane można po prostu przesłać do Sanepidu, a jednocześnie zachować kopię.
  • Raz na miesiąc należy wykonać test Sporal A i przesłać do laboratorium na badania. Wyniki testu należy przechowywać do kontroli sanepidu.

Jeżeli średnia cena sterylizacji 1 pakietu w firmie zewnętrznej wynosi od 4 zł to zakup autoklawu zwróci się po ok. 1200 takich zleceniach. Jeśli dziennie wykorzystywanych jest 20 pakietów, to inwestycja będzie miała sens już na przestrzeni 60 dni roboczych (3 miesięcy).

Należy pamiętać, żeby oddać pakiet do sterylizacji firmie zewnętrznej uprzednio trzeba oczyścić i zdezynfekować narzędzia w wanience dezynfekcyjnej, osuszyć je i spakować w pakiety. Koszt pakowania, koszt i czas dostawy oraz przeprowadzenia samej dezynfekcji przez firmę zewnętrza również wpłynie na zapasową ilość narzędzi w Państwa salonie. Także przy podejmowaniu decyzji o zakupie sterylizatora należy pamiętać o wspomnianych powyżej nakładach czasu i pieniędzy.

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel