Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sterylizator parowy

Sterylizator parowy najpopularniejsze urządzenie do sterylizacji

Sterylizacja parowa to jedna z najstarszych metod. Dokonał jej Robert Koch w 1881 roku w Berlinie. Uczony, który był pionierem standardów higieny i stał się patronem instytutu naukowo-medycznego.

Sterylizacji parowej dokonuje się z pomocą ciepłej pary pod ciśnieniem, dzięki temu osiąga wyższą temperaturę. Czynnikiem sterylizującym jest zatem woda kondensująca na przedmiotach.

Ma dobre właściwości przenikania pakietów, materiałów porowatych, a sam proces sterylizacji nie jest przesadnie długi.

Skuteczność sterylizacji parowej polega na gwałtownej hydrolizie, denaturacji i koagulacji białek komórkowych. Przez co inaktywowane i niszczone są drobnoustroje, w tym także formy wegetatywne patogenów.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty autoklawów

Sterylizatory dzielą się na kilka klas. Najbardziej uniwersalną, a zarazem najwyższą klasą są autoklawy klasy B.

 

Obowiązki prawne w związku z zakupem oraz użytkowaniem autoklawów

Małe sterylizatory parowe podlegają dyrektywie 93/42/EWG. Określa ona zasadnicze wymagania odnośnie wyrobów medycznych. Sterylizatory te nie mają komory większej niż 60 L.

Normy ich produkcji określają:

  • Ogólne wymagania techniczne,
  • Wymagania eksploatacyjne (przynajmniej z gwarancją do 2 lat),
  • Bezpieczeństwo użytkowania,
  • Kategorie wymaganych badań,
  • Wyposażenie przeznaczone do badań,
  • Program i metody badań.

Użytkownik autoklawu jest prawnie zobowiązany do przestrzegania instrukcji jego używania. Wynika to z ustawy z dnia 20 maja 2010 r. "o wyrobach medycznych" Dz. U. nr 107/2010 poz. 679. Rozdział 11. Art. 90.1.

Dziennik Ustaw w Ustawie z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wskazuje na następującą definicję:

Sterylizacja to proces niszczenia zdolnych do namnażania się form biologicznych czynników chorobotwórczych.

Inne metody sterylizacji opisujemy tutaj (Dokument w przygotowaniu)

Definicję wsadów wgłębionych

Wsad Wgłębiony A

Jednostronnie otwarta przestrzeń, której stosunek długości do średnicy wydrążenia jest większy niż 1 lub równy 1 oraz mniejszy niż/lub równy 750 (1 ≤ L / D ≤ 750) i w której długość wydrążenia jest nie większa niż 1500 mm (L ≤ 1500 mm), albo dwustronnie otwarta przestrzeń której stosunek długości do średnicy wydrążenia jest większy niż/lub równy 2 oraz mniejszy niż lub równy 1500 (2 ≤ L / D ≤ 1500) i w której długość wydrążenia jest nie większa niż 3000 mm (L ≤ 3000 mm), i która nie jest wsadem wgłębionym B.

Wsad Wgłębiony B

Jednostronnie otwarta przestrzeń, w której stosunek długości do średnicy wydrążenia jest większy niż 1 lub równy 1 oraz mniejszy niż/lub równy 5 (1 ≤ L / D ≤ 5) i w której średnica jest większa niż lub równa 5 mm (D ≥ 5 mm) albo dwustronnie otwarta przestrzeń, w której stosunek długości do średnicy wydrążenia jest większy niż/lub równy 2 oraz mniejszy niż/lub równy 10 (2 ≤ L / D ≤ 10) i której średnica jest większa niż lub równa 5 mm (D ≥ 5 mm)

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel