Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
( ilość produktów: 23 )

Plastry na oparzenia

Plastry na oparzenia to produkty profesjonalne, pomagają w łagodzeniu skutków obrażeń, bólu i swędzenia spowodowanych oparzeniami. Ponadto stosowane są do schładzania miejsca oparzenia i zabezpieczania ich.

Oferujemy plastry kluczowych producentów:

Plastry na oparzenia

Tego typu produkty znacząco przyspieszają proces gojenia rany pooparzeniowej wspomagając naturalne mechanizmy gojenia organizmu. Aby uzyskać ten efekt tworzą środowisko wilgotne które sprzyja gojeniu. Zarazem odparowują nadmiar wody.

Ich największym atutem jest schładzanie miejsca urazu:

  • stopniowe, co zapobiega miejscowej hipotermii i niweluje efekt szoku termicznego
  • efektywne, dzięki czemu temperatura urazu jest stopniowo i skutecznie redukowana przez cały czas nałożenia opatrunku
  • równomierne dla całej powierzchni, na którą został nałożony.

Przed zaopatrzeniem pacjenta poparzonego należy dobrać plaster odpowiedni do leczenia. Opatrunki dobiera się zgodnie z metodą TIME dodając do tego skalę poparzenia miejscowego i oceniając powierzchnię oparzeń.

Plastry na oparzenia w pierwszej fazie schładzania miejsca oparzenia używa się niezależnie od stopnia oparzenia. Natomiast efekt leczniczy tego typu opatrunki oferują tylko w I i II stopniu oparzeń.

Poniżej omawiamy wszystkie najważniejsze cechy opatrunków przeznaczonych do leczenia oparzeń

Spis treści:

Polecamy: opatrunki na oparzenia

Zobacz także opatrunki chłodzące lub rozgrzewające

Czy na oparzenia można zastosować plaster - tak, a nawet powinno się

Plastry na oparzenia stosuje się z tego powodu, że oferują równomierne i stopniowe schładzanie temperatury ciała w miejscu oparzenia. To przynosi ulgę całej podrażnionej tkance. Warto zaznaczyć też, że w przeciwieństwie do działania wody, plastry nie powodują szoku termicznego; krótkiego i punktowego chłodzenia. Nie dochodzi też do efektu przechłodzenia i miejscowej hipotermii, jak w przypadku polewania oparzonego miejsca wodą.

Wspomagają proces gojenia rany oferując efekt leczniczy na całej powierzchni działania opatrunku. W tym celu należy docisnąć plaster równomiernie na ranie, albo chociaż go odpowiednio ułożyć i najlepiej zabezpieczyć opatrunkiem do podtrzymywania.

Sterylne plastry uśmierzają ból (w pewnym stopniu) i stopniowo obniżają temperaturę ciała aż do komfortowego stanu.

Najważniejsze jest jednak to, że efekt terapeutyczny plastrów na oparzenia jest wysoki - stosowanie ich znacznie skraca czas leczenia oparzeń, zmniejsza blizny i zapobiega licznym konsekwencjom rozległych oparzeń.

Jak zabezpieczać opatrunki na oparzenia aby nie odpadały od ciała

Opatrunki na oparzenia zawierają wilgotny żel, a zatem nie przyklejają się do powierzchni rany. Należy podtrzymywać je opatrunkiem przylepnym, o większej powierzchni niż sam opatrunek.

Bardziej doświadczony personel może zastosować bandaże kohezyjne lub inne środki nieprzylepne do podtrzymywania.

Jaką powierzchnię ciała można leczyć z pomocą plastrów na oparzenia?

Jest to ściśle uzależnione od opatrunku, jaki będzie zastosowany. Dlatego najważniejsze aby w profesjonalnym leczeniu zapoznać się z różnorodnością oferty by odpowiednio dobierać środki do potrzeb pacjenta.

Drugim istotnym czynnikiem jest rozmiar oparzeń. Opatrunki zwykle mają określoną powierzchnię którą mogą objąć skutecznym działaniem. Przykładowo opatrunek o rozmiarach 20 x 50 cm obejmuje do 5% TBSA osoby dorosłej i do 3% TBSA dzieci.

Przykładowo opatrunek hydrokoloidowy będzie odpowiedni w przypadku oparzenia I i II stopnia w tym typu A oraz B - chociaż B tylko w niektórych wypadkach. Praktyka medyczna często wskazuje na odstępstwa od tej teorii.

Jakie jednostki warto wyposażyć w plastry na oparzenia

Zdecydowanie będą to jednostki ratownicze, karetki pogotowia, oddziały intensywnej terapii, SOR.

Pamiętać należy, że opatrunki nakładane na miejsce oparzenia są jedynie wstępem do podjęcia leczenia. Stanowią też doskonałą warstwę ochronną podczas transportu pacjenta, dzięki czemu można przemieścić go na inne bardziej specjalistyczne oddziały - szczególnie gdy doszło do poważnych obrażeń.

Zasada działania plastrów na oparzenia

Plastry hydrożelowe, albo hydrokoloidowe działają na zasadzie miejscowej. Warstwa hydrożelu pochłania część martwych tkanek, wysięku oraz zanieczyszczeń rany. W zamian wodne środowisko żelu skutecznie ochładza miejsce oparzenia.

Ochłodzenie postępuje stopniowo, co zapobiega miejscowej hipotermii skóry i szokowi temperatur. To bardzo ważne, bo może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi i zagrozić życiu pacjenta. Podobny szok może dojść w przypadku oparzeń obejmujących więcej niż 20% powierzchni ciała. Tego typu oparzenia wymagają bardziej specjalistycznego leczenia, np płynoterapii, ale są też miejscowo wspomagane opatrunkami.

Podczas zaopatrywania oparzeń pierwszego i drugiego stopnia należy przyłożyć odsłoniętą stronę plastra do oparzonego miejsca. Musi on zabezpieczać całą powierzchnię.

Uwaga - podczas zabiegu nie usuwaj martwej skóry - nakładaj plaster bezpośrednio na nią.

Plaster należy stosować do momentu całkowitego zagojenia się rany - co wynosi zwykle 7-14 dni w przypadku oparzeń I i II stopnia.

Plastry oferują przyspieszają leczenie rany w wilgotnym środowisku, dzięki czemu każdy z nich umożliwia szybką regenerację po oparzeniu (relatywnie szybką).

Opatrunki hydrożelowe skutecznie nawilżają miejsce oparzenia.

Jak udzielić osobie poparzonej pierwszej pomocy?

Sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie poparzonej zależy od rodzaju i ciężkości oparzenia. Jednak w każdym przypadku należy:

  • zadbać o bezpieczeństwo ratownika (swoje)
  • zatrzymać źródło rażenia i wykluczyć ryzyko ponownego oparzenia
  • nie należy usuwać spalonych lub stopionych części garderoby osoby poszkodowanej
  • należy ocenić jej stan zdrowia i zadbać o podstawowe czynności życiowe - zbadać oddech, tętno, udrożnić usta, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej (jeśli to możliwe), zadbać o izolację przed wyziębieniem (koc termiczny) i wezwać pogotowie
  • następnie miejsca poparzeń warto nałożyć opatrunki hydrożelowe, jeśli są dostępne w pobliskiej apteczce

Do miejsca oparzenia należy stosować tylko profesjonalne środki - nie należy polewać oparzeń wodą (tym bardziej zimną!). Jeśli decydujesz się na zastosowanie wody, powinna być ona przynajmniej w temperaturze pokojowej, a najlepiej ok. 40-35 stopni Celsjusza.

Obecnie nie zaleca się przemywać oparzeń pod bieżącą wodą.

Rodzaje oparzeń oraz ich objawy

Oparzenia rozróżnia się w 4-stopniowej skali:

  • I stopnia - to rany powierzchniowe i oparzenia powierzchowne. Objawiają się rumieniem i umiarkowanym bólem w obszarze naskórka.
  • II stopnia - mają pośrednia głębokość, są mocno obciążające dla naskórka i częściowo skóry właściwej, powstają pęcherze i towarzyszy im silny ból, długotrwały. Rozróżniamy:
    • oparzenia II stopnia A (IIa) - dotyczy częściowych uszkodzeń skóry właściwej.
    • oparzenia II stopnia B (IIb) - dotyczy pełnej grubości skóry właściwej. Porażenie zakończeń nerwowych sprawia, że odczuwany ból jest mniejszy.
    • oparzenia miejscowo łączone a/b
  • III stopnia - oparzenie obejmuje pełna grubość skóry. Skóra jest twarda, woskowa skóra, ale na skutek obrażeń nerwów nie występuje silny ból - dotyczy on miejsc na krańcu obszaru oparzenia.
  • IV stopnia - Oparzenie obejmuje głębsze struktury podskórne, towarzyszy mu zwęglenie tkanek, doszło do martwicy która może dotykać nawet ścięgien i kości.

Istnieje kilka rodzajów oparzeń, w zależności od przyczyny: termiczne, chemiczne, elektryczne, słoneczne i popromienne.

  • Oparzenia termiczne są spowodowane wysoką temperaturą, na przykład ogniem lub gorącymi płynami.
  • Oparzenia chemiczne są spowodowane kontaktem z kwasami lub zasadami.
  • Oparzenia elektryczne są spowodowane kontaktem z gniazdkami elektrycznymi lub uderzeniem pioruna.
  • Oparzenia słoneczne są spowodowane przedłużoną ekspozycją na promienie ultrafioletowe słońca.
  • Oparzenia popromienne są spowodowane ekspozycją na promieniowanie, takie jak promieniowanie rentgenowskie (obecnie podczas badań szkodliwość jest znikoma, znacznie niższa niż 20 lat temu) lub opad radioaktywny.

Oparzenia można również klasyfikować według głębokości: oparzenia powierzchowne (I stopień), częściowej grubości (II st.), pełnej grubości (III st.) lub głębokie (IV st.). Oparzenia powierzchowne obejmują tylko górną warstwę skóry (naskórek).

Podsumowując:

Różne poziomy oparzeń zależą od głębokości i zakresu uszkodzenia skóry.

Oparzenia można podzielić na cztery kategorie i tylko do części z nich należy stosować opatrunki do leczenia miejscowego. Opatrunki pozwalają złagodzić skutki oparzenia I i II stopnia a nawet całkowicie wspierać ich leczenie. W przypadku poważniejszych obrażeń stanowią metodę wsparcia tkanek graniczących z oparzeniem.

Jak długo trwa gojenie oparzeń II stopnia?

Oparzenia drugiego stopnia zwykle występują po wystawieniu na działanie wrzącej wody, gorącego oleju lub pary. Zwykle goją się w ciągu dwóch tygodni dzięki zdolnościom skóry do regeneracji.

Po jakim czasie pęka pęcherz po oparzeniu II stopnia?

Łagodna rana oparzeniowa II stopnia zwykle goi się przez około dwa tygodnie. W procesie gojenia pęcherz zazwyczaj samoistnie pęka, co nie powinno być dla pacjenta powodem do niepokoju. Pęknięty pęcherz po oparzeniu warto zdezynfekować, aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu

Czy warto nakładać plaster hydrożelowy na oparzenie?

Tak. Cele leczenia opisujemy w artykule. Nawet w warunkach domowych albo podczas wypadku w pracy warto zabezpieczyć ranę specjalistycznym opatrunkiem.

Alternatywne metody leczenia oparzeń - czyli co na oparzenia?

Metody leczenie oparzeń:

  • plastry,
  • żel,
  • pianka,
  • maść

Wybór środków jest tu mocno zróżnicowany, tak samo jak różne przypadki oparzeń. W przypadku zaawansowanych oparzeń decyzje o wykorzystywanych środkach podejmuje personel medyczny. Zmiennych jest na tyle wiele, że postanowiliśmy nie umieszczać ich w tym tekście.

Czy Octenisept można stosować na oparzenia?

Firma Schulke deklaruje na swojej stronie internetowej, że na oparzenia odpowiedni będzie Octenisept Krem lub Żel - oba preparaty należy delikatnie rozsmarować w miejscu podrażnienia. Naszym zdaniem skuteczniejszy do tego celu będzie panthenol w stężeniu 5% lub 10%.

Plastry chłodzące na oparzenia

To niewielkie lub większych rozmiarów plastry, które stosuje się w leczeniu oparzeń I i II stopnia praktycznie na całej powierzchni ciała.

Zobacz jakie opatrunki można stosować na oparzenia drugiego stopnia. Polecane produkty znajdziesz na liście powyżej.

pixelpixelpixelpixel