Zabezpieczanie rany
Techniki zabezpieczania rany
W Polsce rozwinęły się dwa profesjonalne ośrodki opatrywania ran: warszawski Podos i poznańska Angiodiabetika. Choć różnią się metodami działania, to łączy je podejście do zabezpieczenia ran przed patogenami.
Dobrze zabezpieczona rana to: znaczne skrócenie czasu leczenia, ograniczenia komplikacji, a tym samym krótsza hospitalizacja pacjenta.
Leczenie ran pooperacyjnych czy urazowych może mieć różne konsekwencje i niewątpliwie ma wpływ na jakość życia pacjenta. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, chcemy pokrótce przedstawić know-how ośrodków krajowych, które zajmują się tym tematem na poziomie profesjonalnym.
Dwie szkoły w stosowaniu opatrunków przylepnych i nieprzylepncyh
W jednej z nich obserwuje się stan skóry wokół rany. Jeżeli skóra jest nieuszkodzona, to stosuje się opatrunki nieprzylepne, które podczas usuwania opatrunku nie niszczą świeżego naskórka.
Druga szkoła preferuje metody szczelnego zamknięcia rany folią. Zawsze, jeżeli rana zostanie wyczyszczona i zaopatrzona, dodatkowo nakłada się na nią opatrunek zewnętrzny, który ją uszczelni. Zapobiega to przedostawaniu się do środka bakterii. Czynności te podejmuje się niezależnie od stanu skóry wokół rany. Innymi słowy, opatrunki są zawsze szczelnie oklejone, nawet jeżeli na ranę zakłada się opatrunek z lepnym brzegiem. Przykładem takiego zewnętrznego opatrunku foliowego jest Suprasorb F.
Metoda ta pozwala na szybsze zagojenie rany niezależnie od stanu skóry wokół niej. Priorytetem jest tu zabezpieczenie rany przed dostępem bakterii.
Opatrunki foliowe przeznaczone do zabezpieczania ran
Warto wspomnieć, że opatrunki foliowe mają niejedno zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do zabezpieczenia ran, ale również, by chronić skórę pacjenta przed powstawaniem kolejnych schorzeń.
Opatrunek foliowy zabezpiecza skórę przed tarciem podłoża - przykładowo: przy ryzyku pojawianie się odleżyn na piętach, zakleja się je odpowiednim opatrunkiem.
Dodatkowo wykorzystuje się je do zabezpieczania ran pacjenta podczas transportu, podczas przesuwania go po łóżku, a nawet w codziennym funkcjonowaniu, jeżeli pacjent pozostaje unieruchomiony a jest zagrożony powstawaniem odleżyn.
Opatrunek foliowy Suprasorb F powstał z materiałów, które przepuszczają parę wodną, dzięki czemu skóra się nie odparza. Jest to szczególnie istotne podczas leczenia ran, jak i zabezpieczania skóry przed ich powstawaniem.
Teksty uzupełniające wiedzę na temat opatrunków:
- Opatrunki na rany
- Zasady doboru opatrunków
- Oczyszczanie rany
- Ekonomika wyboru środków opatrunkowych
- Opatrunki na odleżyny
- Opatrunki na oparzenia
- Opatrunek hydrokoloidowy
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |