Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zastosowanie mat dezynfekcyjnych w Ochronie Zdrowia oraz różnych branżach przemysłu

Maty dezynfekcyjne to asortyment stosowany niemal w każdej firmie wymagającej dezynfekcji obuwia i opon. Ich zastosowanie jest proste, stosunkowo tanie i nie wymaga wiele pracy z naszej strony. W tym artykule pragniemy przybliżyć Państwu najważniejsze zasady oraz cechy mat. Powiemy też, jak się z nimi obchodzić, żeby służyły możliwie długo.

Korzystanie z mat dezynfekujących jest niekiedy wymagane przez sanepid i na szczęście nie jest aż tak kosztowne, jak uzupełniająca je usługa dezynfekcji całych pomieszczeń. Oczywiście, powinniśmy być świadomi, że przy dużym ryzyku rozprzestrzeniania się chorób lub w przypadku epidemii (jak np. w zeszłorocznej akcji przeciwko wirusowi ASF) maty służą izolacji drobnoustrojów. Pomagają utrzymać patogeny chorobotwórcze pod kontrolą, w osobnych pomieszczeniach.

maty dezynfekujące

 

Maty dezynfekcyjne – w naszej ofercie możecie Państwo kupić maty przechodnie oraz przejazdowe. Dostępne są również maty antybakteryjne stosowane w budynkach o podwyższonych wymogach bezpieczeństwa. Natomiast, jeżeli mata będzie mocno eksploatowana można dokupić dodatkowy wkład (bez pokrowca).

maty dezynfekcyjne przejazdowe maty dezynfekcyjne przechodnie wkłady do mat

 

Jak działają maty dezynfekcyjne?

Zastosowanie mat polega na tworzeniu progów barierowych przy wszystkich wyjściach i wyjazdach z pomieszczeń oraz budynków. Tym sposobem chronimy inne pomieszczenia i okoliczne tereny przed roznoszeniem potencjalnych zarazków.

Buty i koła mają największy kontakt z bakteriami i wirusami, dlatego wykorzystuje się maty do ich dezynfekcji. Krótkie działanie środka dezynfekującego pozwala zredukować ilość drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu, dzięki czemu nie będą mogły już zarazić zwierząt oraz ludzi.

Aby zdezynfekować buty nie trzeba się zatrzymywać na macie – wystarczy po niej przejść. Oczywiście w sytuacjach większego zagrożenia wirusami poleca się zatrzymać na macie i postać w niej przez czas działania wskazany na ulotce preparatu. Odpowiednia grubość maty przejściowej to 3 cm.

Inny temat to maty przejazdowe. Są one długie, żeby każde koło pojazdu mogło wykonać pełen obrót na powierzchni maty. Pojazd powinien jechać po macie powoli, ze stałą prędkością – ok. 5 km/h.

Maty przejazdowe powinny mieć od 3 cm grubości. W przypadku większych pojazdów, z dużą średnicą kół zaleca się zakupić maty o grubości 4 lub 5 cm – tak, by cały bieżnik opony zatopił się w substancji dezynfekującej. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani tymi grubszymi matami, prosimy o kontakt.

Porady odnośnie zakładania mat dezynfekujących

Maty zalecamy przymocować do podłoża, bo wtedy dezynfekcja jest skuteczniejsza, a sama mata posłuży nam dłużej.

Możemy przymocować je na różne sposoby – sprawdzoną metodą jest przywiązanie ich stalową linką na skos, ale można też je przymocować kołkami, czy zaczepami. Maty przejazdowe zaleca się dopasować do odpowiednich wylewów w betonie, żeby się nie ruszały, gdy przejedzie po nich samochód. Proszę pamiętać, że wszystkie maty powinny być ustawiane na równym podłożu bez kamieni i ostrych krawędzi. Nawet drobne wypukłości i kamyczki mogą znacznie skrócić żywot maty.

Do mat dezynfekcyjnych proponujemy wlewać roztwór substancji dezynfekujących:

Polecamy Atestowane preparaty: Virkon i Virkon S, które mają wysokie spektrum bójcze, odpowiednie do neutralizacji wirusów. W dodatku Virkon S działa nawet w ujemnych temperaturach. Oba środki są dopuszczone do stosowania w hodowli, weterynarii oraz przemyśle.

Virkon S 

Nie zaleca się natomiast stosować środków na bazie chloru, które mogą uszkodzić gumę mat. W konsekwencji ciecz będzie się z nich wylewać.

W hodowli i transporcie należy wykorzystywać środki dezynfekcyjne 2, 3 i 4 kategorii. Producent poleca stosować środki, które nie wietrzeją.

Roztwór dezynfekujący (za wyjątkiem Virkonu S) powinno się wymieszać z glikolem (np.) antyzamrażaczem, dzięki czemu mata nie zamarznie w ujemnych temperaturach. Oczywiście dozować go zachowując odpowiednie stężenie roztworu roboczego.

Należy kontrolować ilość płynu w macie

Wkład do maty (czyli wewnętrzna gąbka) powinien być stale wilgotny, żeby skutecznie dezynfekować. Nie powinien natomiast pływać w roztworze.

Zakładając maty dezynfekujące należy jednocześnie wyznaczyć osobę, która będzie kontrolować stan płynu dezynfekującego.

Jeżeli wkłady będą już niemal suche osoba ta powinna dolać świeżego płynu. Gotowy roztwór można przechowywać w osobnym pomieszczeniu – zazwyczaj jest on zdatny do użycia przez kilka dni (np. roztwór Virkonu S jest aktywny do 5 dni). Informacje na temat aktywności roztworu roboczego znajdziecie Państwo na ulotkach stosowanych produktów.

Matę powinno się chronić przed deszczem, bo roztwór dezynfekujący się rozcieńczy i będzie nieskuteczny.

Porady odnośnie konserwacji mat

Sprzedawane u nas maty dezynfekujące w użyciu wytrzymują od około roku do dwóch lat. Jeżeli pokrowiec jest nieuszkodzony, możecie Państwo zakupić sam wkład do maty za połowę ceny, choć z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj oba elementy maty zużywają się mniej więcej w tym samym czasie.

Konserwacja mat dezynfekcyjnych

Przed każdym wejściem na matę dezynfekcyjną polecamy wyczyścić podeszwy butów, żeby nie zanieczyszczać zanadto substancji nalanej do maty. Im mniej będziemy zanieczyszczać roztwór, tym dłużej będziemy mogli z niego korzystać.

Jeżeli gąbka maty jest mocno zabrudzona polecamy wyjąć wkład z pokrowca i przemyć oba elementy wodą. Następnie wkład należy pozostawić do wyschnięcia. Jeśli ślady zabrudzenia są duże, możecie Państwo wyprać wkład.

Kolejną radą, o której już pisaliśmy, jest przymocowanie maty do płaskiego podłoża, bez ostrych elementów.

Jakość wykonania mat dezynfekcyjnych

Dostępne u nas maty wykonano z powlekanego, wodoszczelnego materiału, który utrzymuje płyn aż do zdarcia.

 

Podsumowując:

  • Maty warto przymocować do podłoża co zwiększa ich żywotność oraz skuteczność dezynfekcji,
  • Należy uzupełniać ilość roztworu dezynfekującego, żeby wkład maty był stale wilgotny,
  • Powinno się chronić matę przed deszczem, który może rozcieńczyć substancję dezynfekującą,
  • Polecamy stosowanie środków bezchlorowych, najlepiej Virkon S,
  • Maty powinno się rozstawiać na płaskiej powierzchni bez kamieni i chropowatości,
  • Pojazdy powinny przejeżdżać po macie stałą prędkością ok. 5 km/h w taki sposób, żeby każde koło wykonało co najmniej jeden obrót wokół własnej osi.

 


 

Dodatkowe informacje odnośnie prewencji zakażeń wśród zwierząt znajdziecie Państwo w tekście pod tytułem: Jak chronić trzodę przed wirusem ASF

 

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel