Dezynfekcja w komunikacji miejskiej
Komunikacja miejska w czasie pandemii wymaga szczególnej uwagi. Kiedy część firm pracuje zdalnie, inne wciąż pozostają otwarte. Przemieszczamy się tramwajami i autobusami do pracy, szkół i urzędów.
Siedzenia, poręcze, barierki i okna nie tylko służą nam za podpórkę w drodze, ale niestety stanowią też miejsce na których pozostają zarazki. Na nieszczęście, takie, często dotykane miejsca są idealne do namnażania się kolonii bakteryjnych, czy tworzenia siedlisk wirusów, które czekają na kolejnych pasażerów.
Obowiązek dbania o higienę w autobusie, czy tramwaju, albo kolejce spoczywa zarówno na kierowcy, jak i na pasażerach.
Pandemia koronawirusa dobrze pokazała jaki poziom czystości panował w tych miejscach. Wiele osób zmieniło swoje nawyki. Zaczęliśmy się mocniej zastanawiać nad poziomem czystości i higieny w komunikacji miejskiej.
Jakie są profesjonalne metody utrzymania higieny w środkach komunikacji zbiorowej? Oto kilka stosowanych metod.
Dezynfekcja chemiczna całego pojazdu jest niestety czasochłonna i w praktyce przetarcie całego autobusu na postoju, bez pasażerów - bo tylko tak jest możliwe - jest bardzo kosztowne.
Pamiętajmy jednak, że autobus to nie szpital, ani karetka. Nie wymagają sterylnych warunków. Nie musimy w nich dezynfekować podłogi i dbać o każdy zakamarek, jak na sali operacyjnej.
Zasadnymi miejscami, które należy dezynfekować są często dotykane powierzchnie:
- poręcze,
- klamki,
- rurki do podtrzymywania pasażerów,
- inne, wszelkie, często dotykane przestrzenie.
Jakie środki się do tego wykorzystuje?
Chusteczki do dezynfekcji są bardzo wygodnym wyborem. Można ich użyć szybko, zajmują niewiele miejsca w kabinie kierowcy, a wymienne wkłady sprawiają, że dezynfekcja powierzchni w autobusie lub tramwaju jest bardzo prosta. To rozwiązanie świetnie spisuje się w mobilnych warunkach.
Warto, aby zmieniający się po sobie kierowcy przetarli swoje stanowisko, dla swojego komfortu i higieny.
Płyny do dezynfekcji
To drugi najczęściej wykorzystywany środek: płyny do dezynfekcji małych powierzchni.
Są wysokowydajne i efekt ich działania jest długotrwały. Nasączamy nimi szmatkę lub papierowy ręcznik i są od razu gotowe do użycia. Należy jednak pamiętać, że przy ich stosowaniu musimy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli korzystamy z substancji alkoholowych.
Unoszące się w powietrzu cząsteczki alkoholu, potrafią działać na ludzki organizm podobnie do antybiotyków, przez co, długotrwale mogą obniżać naszą wrażliwość na działanie leków - powodując wielolekooporność. Powinny być tego świadome wszystkie osoby pracujące z preparatami chemicznymi.
Z tego powodu rękawiczki oraz maseczki z filtrem co najmniej FFP2 (a najlepiej FFP3) to obowiązek podczas czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w kolejce, tramwaju, czy autobusie.
Koncentraty płynów do dezynfekcji
Trzecim, a zarazem najbardziej efektywnym ekonomicznie rozwiązaniem w przypadku powierzchni w komunikacji miejskiej są koncentraty płynów do dezynfekcji. Nie są one już tak łatwe w użyciu jak powyższe kategorie - należy bowiem przygotować odpowiedni roztwór z wodą, czyli substancję do właściwej pracy.
Tego typu środki przeznaczone są zarówno do dezynfekcji podłóg, ale też powierzchni często dotykanych.
Jeśli chodzi o podłogi w pojazdach komunikacji miejskiej, to przy jednoczesnej dezynfekcji w kolejce czy tramwaju, polecamy płyny do powierzchni wskazane w tym dziale
Warto rozróżnić rodzaje środków dezynfekujących na:
● Alkoholowe – o szerokiej skuteczności bójczej (w tym także przeciw wirusom bezotoczkowym), szybko działające, łatwe w użyciu.
● Bezalkoholowe – o bardzo podobnych właściwościach do alkoholowych, lecz nie są szkodliwe dla elementów plastikowych – np. przycisków, wrażliwych ekranów, elektronicznych kasowników itd. Są one trochę droższe od środków alkoholowych, lecz nie ustępują im skutecznością bójczą.
Warto też dodać, że każdy zarządca usług komunikacji miejskiej ma obowiązek posiadać konkretny regulamin i plan czyszczenia pojazdów. Wynika to z odrębnych przepisów.
Metoda dezynfekcji pojazdów bez wykorzystywania preparatów chemicznych - Lampy UV-C
Wiemy, ze środki dezynfekujące są po prostu drogie, a utrzymanie czystości w pojazdach jest czasochłonne i kosztowne.
Kilka miejscowości próbowało też ozonowania w swoich pojazdach. Ale to była raczej próba, niż działanie długoterminowe.
Jedną z nowoczesnych, skutecznych metod jest filtrowanie powietrza z zarazków z pomocą przepływowych lamp UV-C
Zasada ich działania polega na wtłaczaniu powietrza z autobusu (lub innego pojazdu w którym zainstalowano urządzenie), w specjalnej szczelnej komorze powietrze jest dezynfekowane z pomocą promieniowania UV-C (za pomocą lampy), a następnie oczyszczone powietrze wraca do obiegu.
W ten sposób dezynfekcja jest zupełnie nieszkodliwa dla pasażerów, a powietrze w ich otoczeniu jest stale filtrowane. Usuwane są lotne cząstki patogenów.
Metoda ta oczywiście nie rozwiązuje problemu drobnoustrojów zalegających na powierzchniach dotykanych. W tym kontekście nie zastąpi cyklicznego czyszczenia chemią.
Lampy UV-C znajdziesz w naszym sklepie
Obowiązki pasażera w komunikacji miejskiej
Pamiętajmy o pewnej ważnej rzeczy: żadne środki do dezynfekcji w komunikacji miejskiej nie pomogą, jeżeli pasażerowie nie zadbają o przestrzeganie wytycznych sanitarnych.
Kierowca może próbować to narzucić pasażerom, ale jak wiemy, nie zawsze można kopać się z koniem.
Jeżeli kontrolerzy lub kierowca zwracają uwagę pasażerom na prawidłowe użycie np. maseczki ochronnej, pasażerowie zobowiązani są do stosowania się do ich uwag. Wyjdzie to nam wszystkim na zdrowie.