Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
( ilość produktów: 73 )

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych - środki do mycia i dezynfekcji narzędzi

Preparaty do mycia i dezynfekcji narzędzi należy dobierać zależnie od ich tolerancji materiałowej, wymaganego spektrum bójczego oraz typu mycia - maszynowego lub ręcznego. Więcej na temat piszemy w tekście pt. konserwacja narzędzi medycznych.

Oferowane przez nas preparaty cechują się wysoką wydajnością i potwierdzoną skutecznością działania.

Polecamy również rękawy do sterylizacji , torebki do sterylizacji oraz wanienki do dezynfekcji

Ponadto proponujemy pełną ofertę narzędzi chirurgicznych.

W sklepie znajdziecie Państwo jeszcze inne produkty do dezynfekcji. Ułożyliśmy je w kategorie:

Środki do dezynfekcji narzędzi

Pod listą środków znajdziecie Państwo odpowiedzi na często zadawane pytania dot. dezynfekcji narzędzi.

 

Preparaty do dezynfekcji narzędzi dzielą się na:

Aby wybrać preparat do dezynfekcji narzędzi należy określić jakie instrumentarium będzie dezynfekowane i w jakiej skali (chodzi o ilość sztuk). Dezynfekcji maszynowej na ogół dokonuje się w sterylizatorniach - czy to funkcjonujących w obiekcie medycznym, czy poza nim.

Płyn do dezynfekcji narzędzi

Najlepszy środek do dezynfekcji narzędzi to... ?

Jeżeli nie macie Państwo ściśle określonych wymagań dot. spektrum działania preparatu i jego właściwości, polecimy środki o szerokim zastosowaniu, w najlepszej relacji ceny do jakości.

 Zastanawiasz się jaki płyn do dezynfekcji narzędzi wybrać? Tutaj piszemy 3 słowa na ten temat.

Odpowiedni preparat do dezynfekcji narzędzi to np:Aniosyme DD1

Naszym bestsellerem jest Aniosyme DD1

Typowe stężenie roztworu roboczego wynosi 0,5%, co oznacza, że z litra koncentratu otrzymamy 200 litrów roztworu roboczego. Oznacza to, że cena 1 litra roztworu wynosi ok. 0,46 zł.

Aniosyme DD1 jest preparatem enzymatycznym, usuwającym różnego rodzaju zanieczyszczenia z reprocesowanych narzędzi. Charakteryzuje go wysoka kompatybilność materiałowa. W dodatku zawiera substancje antykorozyjne. Więcej informacji na karcie towaru.

Gigasept Instru AFGigasept instru AF 5 L jest zdecydowanie tańszym produktem względem wyżej wymienionego. Osiąga skuteczne, szerokie spektrum bójcze w niskim stężeniu 0,5%. Stosowanie go wymaga manualnego oczyszczania narzędzi z pomocą odpowiedniej szczoteczki, niemniej w warunkach brudnych (czyli w obecności zanieczyszczeń organicznych) nadal wykazuje skuteczność bójczą w czasie 15 minut. Więcej szczegółów w opisie produktu.

Zdecydowanie nie polecamy korzystania z gotowych do użycia płynów do dezynfekcji.
Są znacznie droższe od preparatów skoncentrowanych, mimo, że łatwiejsze w użyciu.

oszczedności

Przykładowa cena środka gotowego do użycia wynosi 22 zł za 1 L

Natomiast 1 L roztworu roboczego wynosi od 0,26 zł do 1 zł.

Z kolei już bardziej zaawansowanym użytkownikom warto wskazać płyn do dezynfekcji narzędzi medycznych dostosowanych do wymagań.

Tu warto wymienić kilka czynników, na których nam zależy:

 • wysokie spektrum bójcze, czyli preparaty sporobójcze: Aniosept Activ 5 kg, Peravir N 1 kg, Phagocide D 5 L (gotowy do użycia)
 • substancja czynna: w tym temacie warto powiedzieć, że aldehyd glutarowy jest obecnie nieporządanym składnikiem preparatów dezynfekujących z uwagi na toksyczne opary
 • inhibitory korozji: Aniosyme DD1 5 L, Aniosept Activ 5 kg
 • działanie enzymatyczne: Aniosyme DD1 5 L, Gigazyme X-tra 5 L, Aniosyme Synergy 5 L,
 • dezynfekcja endoskopów i narzędzi termolabilnych: Anioxyde 1000 LD 5 L, Phagocide D 5 L (gotowy do użycia), STERANIOS 2% 5 L, Aniosept Activ 5 kg

Sekcja informacyjna

informacje o dezynfekcji narzędzi

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych przebieg procedury

Poniżej przybliżamy podstawowe zasady manualnej dezynfekcji narzędzi oraz sprzętu. Proces redukuje formy wegetatywne bakterii, włącznie z prątkami, usuwa grzyby i wirusy. Wyższe spektrum bójcze osiągane jest z wykorzystaniem preparatów sporobójczych lub zwiększenia stężenia roztworu roboczego -tzw. dezynfekcja wysokiego poziomu.

Manualne mycie i dezynfekcja instrumentarium medycznego krok po kroku:

 • zapoznaj się z instrukcją preparatu, który ma być zastosowany do dezynfekcji narzędzi,
 • zapoznaj się z informacjami producenta na temat dezynfekcji instrumentarium medycznego - szczególnie na temat ich potencjalnej wrażliwości,
 • zastosowany preparat powinien być kompatybilny z dezynfekowanymi narzędziami
 • przed zabiegiem należy przygotować roztwór preparatu do dezynfekcji - najlepiej w zakręcanym kanistrze. Zależnie od wybranego preparatu można go używać przez określony czas.
 • Roztwór powinien być opisany wg wzoru: nazwa preparatu, zastosowane stężenie, data sporządzenia, osoba sporządzająca roztwór, data końca przydatności.

Roztwór do dezynfekcji narzędzi - Wzór:

Stężenie roztworu roboczego preparatu ilość wody na litr ilość koncentratu

 • 0,5% ilość wody na litr: 995 ml ilość koncentratu: 5 ml
 • 1.0% ilość wody na litr: 990 ml ilość koncentratu: 10 ml
 • 2,0 % ilość wody na litr: 980 ml ilość koncentratu: 20 ml

Aby uzyskać gotowy roztwór roboczy o stężeniu 1%, należy przygotować roztwór, w którym 1% całość stanowić będzie substancja dezynfekująca.

W tym przypadku będzie to połączenie 10 ml preparatu skoncentrowanego i 990 ml wody.

Aby następnie uzyskać pełny kanister 5L gotowego roztworu roboczego należy pomnożyć wartości x5. To jest: 50 ml preparatu i 4950 ml wody.

Proszę zwrócić szczególną uwagę na dokładność odmierzania. Stężenie robocze na poziomie 0,3%, niezgodne z ulotką preparatu, może być nieskuteczne. Dezynfekcja manualna narzędzi medycznych musi przebiegać zgodnie z normowanymi testami.

Z kolei zbyt duże stężenie roztworu roboczego będzie bardziej kosztowne (bo zużyjemy więcej preparatu), a także będzie on mógł uszkodzić narzędzia, a substancja będzie się kleić.

 • Wykorzystane narzędzia podczas zabiegu układa się w naczyniu na brudne narzędzia. Można je spryskać preparatem enzymatycznym, aby zanieczyszczenia nie zaschły
 • Jeżeli nie dysponujecie Państwo środkiem enzymatycznym zalecane jest manualne oczyszczanie narzędzi z zanieczyszczeń organicznych. Stosuje się do tego odpowiednie, delikatne szczotki,
 • Przed dezynfekcją narzędzia powinny zostać rozłożone, otwarte (nożyczki, cążki, imadła). Części nieprzeznaczone do dezynfekcji się utylizuje (np. ostrza skalpeli),
 • Następnie, po zabiegu przekłada się narzędzia na sicie do wanienki, tak aby wszystkie były dokładnie zanurzone. Instrumenty zanurza się powoli, aby nie rozpryskiwać roztworu,
 • Po zanurzeniu należy zamknąć pokrywę i odczekać wyznaczony przez ulotkę preparatu czas dezynfekcji. Nie należy skracać ani wydłużać czasu dezynfekcji. Krótsze moczenie niż wymagane nie osiąga potwierdzonej badaniami skuteczności. Z kolei dłuższe może przyczynić się do pojawienia się korozji
 • Po wskazanym czasie narzędzia powoli wyjmuje się na sicie i przekłada do mycia - w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu
 • Następnie układa się je na suchych ściereczkach lub chłonnym papierze do osuszenia - osuszanie odbywa się z pomocą ściereczek albo suszarki na gorące powietrze
 • Kolejnym krokiem jest przegląd stanu narzędzi. Należy wypatrywać wyszczerbienia, nadłamań, czarnych kropek świadczących o korozji wżerowej. Narzędzia ruchome raz na jakiś czas należy naoliwić.
 • Tak osuszone narzędzia są gotowe do sterylizacji. Szczegóły opisujemy w dziale sterylizacja

 

Pamiętaj:

odpowiedni płyn do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych powinien spełniać wymogi przeprowadzanej procedury. Jest to ściśle uzależnione od tego, jakie narzędzia będą dezynfekowane i jakie spektrum bójcze jest wymagane.

Prymarną zasadą bezpieczeństwa jest 1=1=1 , to znaczy:

1 pacjent = 1 zabieg = 1 zestaw narzędzi

 

Dodatkowe środki do dezynfekcji narzędzi

Do dezynfekcji manualnej stosowane są wanienki i wanny do dezynfekcji.

Wanienkę należy dobrać tak, aby preparat do dezynfekcji narzędzi wypełniał ją nieco ponad poziom stosowanych przy zabiegu narzędzi. Narzędzia nie mogą leżeć zbyt zwarcie w wanience, ale też nie ma co przesadzać z luźnym ułożeniem.

Pamiętajmy, że im większą wanienkę wybierzemy, tym więcej roztworu roboczego będziemy do niej wlewać. To zwiększa koszty.

Większe wanienki (a raczej wanny) polecane są, gdy wykonuje się większe zabiegi. Mniejsze wanienki 1 L powinny zmieści kilka instrumentów stosowanych przy jednym zabiegu.

płyn do sterylizacji narzędzi kosmetycznych

Preparaty do sterylizacji - wyprowadzamy z błędu. Nie dajcie się zwieść.

Musimy przyznać, że nie wiemy o jaki płyn do sterylizacji narzędzi polecić, gdy dostajemy takie pytanie na firmowy e-mail.

Należy podkreślić, że najprawdopodobniej autor pytania ma na myśli preparat do dezynfekcji, którą wykonuje się przed sterylizacją.

Wyprostujmy: dezynfekcji narzędzi dokonuje się w wanienkach, wykorzystując środki do mycia manualnego, albo maszynowego.

Dopiero po dezynfekcji następuje sterylizacja narzędzi.

Jest to osobny proces, który całkowicie wyjaławia narzędzia, lecz nie jest w stanie dokonać tego bez uprzedniej dezynfekcji i oczyszczania narzędzi.

Z tego powodu płyn do sterylizacji narzędzi kosmetycznych po prostu nie istnieje. Firmy określające swoje wyroby w taki sposób po prostu naginają swoje hasła reklamowe i nazwy ofert.

Zobacz płyn do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych

 

Szukasz dodatkowych materiałów? Zobacz:

skontaktuj się z nami

Potrzebujesz pomocy w wyborze preparatów? Skontaktuj się z naszym działem handlowym

Informacje kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt

pixelpixelpixelpixelpixel