Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunki na zmiany skórne - maceracja lub rumień

Przed wyborem opatrunku należy zapoznać się etiologią rany i dobierać go zależnie od czynników występujących w obrębie rany. Nie należy poddawać wyboru z uwagi na jeden wyraźny czynnik.

( ilość produktów: 21 )

opatrunki na zmiany skorne

Opatrunek na trudno gojące się rany powinien oferować bezbolesną zmianę, aby nie uszkodzić regenerujących się tkanek oraz brzegów rany. Ważne jest również, aby używać opatrunku, który jest wygodny, niedrażniący i bezbolesny podczas zmiany opatrunku.

Opatrunki przywierające (bez kleju, czyli nie przylepiają się, ale przywierają do ran) są idealnym rozwiązaniem do tego celu. Wiążą się z nadmiernym wysiękiem i zanieczyszczeniami w ranie, przy jednoczesnym zachowaniu jej integralności.

Opatrunki przywierające zwykle oferują bezbolesną zmianę opatrunku, bez uszkodzeń zregenerowanych tkanek, ziarniny.

 

Ponadto nowoczesne opatrunki są zaprojektowane do pracy w wilgotnym środowisku, które, jak udowodniono, przyspiesza gojenie się ran o prawie 50% (lub ponad 50% zależnie od schorzenia). Dzięki temu rana goi się szybciej, co ma dobre przełożenie na koszty leczenia i mniejsze konsekwencje dla pacjenta.

Aby skutecznie zapobiegać uszkodzeniu krawędzi rany warto suplementować zmianę opatrunku roztworem soli fizjologicznej.

 

Pamiętajmy także, że wraz z wiekiem pacjenta wzrasta ryzyko zmian chorobowych na skórze wokół rany. Ma to szczególne znaczenie w przypadku leczenia ran przewlekłych.

Maceracja 

Maceracja jest stanem, który występuje, gdy skóra jest narażona na zbyt dużą wilgoć przez dłuższy czas. Może to prowadzić do zmiękczenia i zniszczenia skóry, zapewniając bramę do tworzenia się owrzodzenia lub rozprzestrzeniania go jeżeli już występuje. Następnie dotknięta tkanka staje się cienką, białą warstwą skóry, a stąd już łatwo do jej przerwania.

Maceracja może powstać także wówczas, gdy wykorzystywane są "stare" typy opatrunków, blokujące wymianę gazową skóry.

Zmacerowana tkanka ma biały kolor, jest delikatna i elastyczna, podatna na pęknięcia.

Jeżeli wokół rany pojawia się rumień może być oznaką zakażenia, albo zapalenia rany.

Więcej informacji na temat zaczerwienienia znajdziesz w artykule Forum Leczenia Ran

Wiek nadwyręża skórę pacjenta - polecane są opatrunki nieprzylepne

Struktura skóry z wiekiem staje się cieńsza, słabsza, bardziej podatna na uszkodzenia. Jej regeneracja jest wolniejsza, a dodatkowo może być osłabiona innymi stanami chorobowymi. Opatrunki przylepne o dużej sile adhezji mogą niefortunnie uszkodzić tego typu ranę, dlatego specjalista powinien także ocenić stan skóry przed doborem środka.

W przypadku skóry delikatnej, warto rozważyć zastosowanie opatrunków nieprzylepnych, takich jak:

Biatain nieprzylepny lub Biatain Alginate Ag oraz Suprasorb P Sensitive

Rekomendujemy również stosowanie kremów barierowych np. Askina Barrier Cream - przeciwdziałają one maceracji skóry - są szczególnie polecane pacjentom obłożnie chorym, u których występuje nietrzymanie moczu lub istnieje ryzyko podrażnienia skóry innymi płynami ustrojowymi.

pixelpixelpixelpixel