Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
( ilość produktów: 3 )

Jak usunąć brzydki zapach z rany - opatrunki neutralizujące zapach

Aby usunąć nieprzyjemny zapach wydzielający się z rany powszechnie stosowany jest węgiel aktywny. Obumarłe tkanki i zanieczyszczenia rany wiązane są w strukturze opatrunku, a węgiel niweluje ich zapach. Do wyboru są dwa zasadnicze rodzaje opatrunków z węglem aktywnym: z dodatkową warstwą srebra aktywnego (Ag) oraz bez tej warstwy.

Więcej informacji pod listą produktów.

Sam opatrunek Vliwaktiv o którym tutaj mowa ma działanie przeciwbakteryjne choć o węższym spektrum niż gdy występuje z dodatkiem srebra. Vliwatkiw jest skuteczny wobec bakterii Gram dodatnich, zaś w połączeniu ze srebrem osiąga jeszcze skuteczność przeciwko szczepom MRSA i VRE. Srebro aktywne należy stosować w przypadku infekcji rany.

Usuwanie zanieczyszczeń jest kluczowe w leczeniu ran. Proces gojenia jest skuteczniejszy gdy jej powierzchnia zostanie oczyszczona, a patogeny przestaną się namnażać.

Zastosowanie specjalistycznego opatrunku do usuwania brzydkiego zapachu z rany jest ważne, bo zmniejsza dyskomfort pacjenta, a zatem też poprawia jego ogólny stan higieny.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach wydzielający się z ran?

Najczęstszą przyczyną są procesy metaboliczne bakterii beztlenowych kolonizujących ranę. Doprowadzają one do rozkładu tkanek, co uwalnia związki chemiczne – kadawerynę i putrescynę – odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Należy pamiętać o tym, aby skutecznie usuwać źródło problemu wg rozpoznanej etiologii rany. Źle dobrane opatrunki z węglem aktywnym mogą być jedynie pomocne w maskowaniu zapachu, a nie jego usunięciu. Nadmieńmy jednak, że VLiwaktiw zwykle jest skuteczny w zwalczaniu kolonizacji bakterii Gram-ujemnych.

Co jest powodem pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w obszarze rany?

Dla pracowników medycznych lub dla opiekuna zapach wydobywający się z rany jest oznaką niepożądanych procesów. Mogą one opóźniać, albo wstrzymać proces leczenia.

Fetor wiąże się zwykle z pojawieniem się martiwcy lub kolonizacji bakteryjnej. Oba te czynniki są redukowane lub niwelowane z pomocą opisanych wyżej opatrunków.

Jeżeli nie doszło do zakażenia rany - co w warunkach medycznych można sprawdzić z pomocą pobrania posiewu - należy zastosować opatrunki skuteczne na rany z martwicą, w tym opatrunki z węglem aktywnym.

W jednym z naszych poradników szerzej opisaliśmy jak należy dobierać opatrunki do ran - zachęcamy Państwa do zapoznania się z krótkim podsumowaniem wytycznych w osobnym artykule.

Pozostałe istotne działania

Bardzo ważne jest skuteczne oczyszczanie rany z pomocą środków skutecznych na tego typu bakterie. Niekoniecznie muszą być to opatrunki ze srebrem aktywnym lub PHMB.

Dodajmy, że odpowiednia wilgotność rany sprzyja gojeniu, tak samo jak regularne oczyszczanie rany przed zaopatrywaniem.

Do usuwania tkanek martwiczych metodą mechaniczną bardzo skuteczny jest Debrisoft lub gąbka WoundPad. Zobacz w poradniku na temat oczyszczania ran.

pixelpixelpixelpixel