Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wykorzystanie mat dezynfekujących w obliczu zagrożenia ASF

Afrykański pomór świń stale postępuje na zachód. W momencie gdy publikujemy ten tekst (czerwiec 2018) dotarł już nad Wisłę w okolicach Warszawy i Puław. Nie jest to powód do paniki, ale hodowcy i zakłady przetwórcze w poszczególnych rejonach są objęci coraz to większymi kontrolami i obostrzeniami.

Aktualną mapę ognisk i obszarów ograniczeń znajdziecie Państwo pod tym linkiem: mapa obszarów ASF

W obliczu nowych wytycznych, właściciele gospodarstw, przetwórni i dystrybutorzy mogą spodziewać się następujących obostrzeń:

  • Prowadzenia kontroli środków transportu, jakimi przewozi się zwierzęta. Głównie dotyczy to trzody chlewnej.
  • Wzmożone kontrole stanu sanitarnego obiektów w obszarach ryzyka występowania ASF.
  • Dodatkowo zwiększyły się kontrole stoisk i sklepów w których sprzedawane jest mięso. Dotyczy to szczególnie targowisk i bazarów, w których zawsze trudno o weryfikację.

Dodatkowe wytyczne, związane z postępującymi ośrodkami ryzyka, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uwaga! Choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest zaraźliwa dla człowieka.

Mimo, że ludzie nie doznają uszczerbku na zdrowiu w związku z ASF, doznają szkód gospodarczych. Z tego powodu należy podjąć środki ostrożności podczas kontaktu ze zwierzętami, a w strefach zagrożonych wirusem zachowywać się z należytą ostrożnością.

Do podstawowych zachowań należą:

  • Unikanie napotkanych dzików,
  • Przede wszystkim nie należy dotykać martwych dzików znalezionych w lesie, czy na polu. Każdy przypadek padłego dzika należy zgłosić do leśniczego, lekarza weterynarii,
  • Unikać niepotrzebnego kontaktu z trzodą chlewną – osoby postronne, niepracujące w chlewniach nie powinny mieć do nich dostępu,
  • Myć ręce po kontakcie ze zwierzętami. Ręce myjemy również gdy zmieniamy zagrodę przy której pracujemy, albo przechodzimy do innego pomieszczenia,
  • Stosowanie mat do dezynfekcji.

W obszarach o podwyższonym ryzyku występowania ASF zaleca się stosowanie mat dezynfekujących

Maty są jednym z elementów zabezpieczenia gospodarstwa. Same w sobie nie zapewniają odpowiedniego poziomu higieny – wymagają wsparcia szeregu innych działań bioasekuracji.

Należy mieć świadomość, że dopiero gdy przestrzegane są wszystkie czynniki zapobiegania zakażeniom można uznać, że poziom higieny jest wysoki.

Ważna jest rutynowa powtarzalność procedur bioasekuracji i higieny. Ogniska epidemii niosą z sobą zagrożenie aż do 30 dni po gruntownej dezynfekcji i oczyszczeniu skażonego miejsca. Do tego czasu wszyscy pracownicy powinni pieczołowicie wykonywać czynności prewencyjne.

Wróćmy do mat – zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa maty wykłada się przed wszystkimi wejściami/wyjściami z pomieszczeń. Obecnie obowiązuje stosowanie mat o szerokości drzwi, czy przejścia, a ich minimalna długość powinna wynosić przynajmniej 1 metr.

Wcześniej widzieliśmy w użyciu mniejsze maty, np. 60 x 60 cm, jednak uznano, że nie spełniają one swojej funkcji, bo większość osób wykonuje tylko jeden krok po macie. To zdecydowanie za mało by oczyścić buty, nie wspominając już o skutecznej dezynfekcji.

Obecnie długość maty nie jest dużo dłuższa – zastosowano tu raczej zabieg psychologiczny, mianowicie maty nie da się ominąć. To sprawia że więcej osób przechodzi przez maty.

Jeżeli chcecie zadbać Państwo o higienę obuwia pracowników polecamy też maty z hydrofobowym maeriałem - dobrze przepuszczającym wodę, a blokującym patogeny i brud. Jednocześnie struktura wierzchniego materiału pełni funkcję wycieraczki i pozwala oczyszczać buty z zanieczyszczeń. To pozwala na stosunkowo łatwe i krótkie korzystanie z mat - nie trzeba w nich spędzać większych ilości czasu.

Sprzedajemy trzy rodzaje mat - od najtańszych, ekonomicznych do najbardziej wytrzymałych:

zobacz ofertę mat dezynfekcyjnych

Większe maty dezynfekcyjne wymagają tez mniej pracy z naszej strony. Nalewa się do nich co prawda więcej roztworu dezynfekującego, ale to wydłuża skuteczność działania mat, bo większa ilość preparatu musi być proporcjonalnie bardziej zabrudzona, by stracić właściwości dezynfekcyjne. Większe maty są także mniej podatne na zabrudzenia ze względu na wielkość swojej powierzchni - nie przecierają się w jednym miejscu.

W przypadku gdy maty wycierają się głównie z jednej strony radzimy je cyklicznie obracać o 180 stopni. W ten sposób wydłużymy żywotność wierzchniej warstwy.

Druga kwestia dotyczy stosowania mat przejazdowych - to większe, z reguły antypoślizgowe maty, które stawia się we wjazdach na teren gospodarstwa lub przetwórni. Wszystkie pojazdy, szczególnie transportujące świnie, inne zwierzęta lub paszę powinny przejeżdżać po pasie z ułożonych mat. Ruch jest powolny - każde koło musi wykonać przynajmniej jeden obrót w obrębie maty.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem roztworów dezynfekujących do mat powinno się wykonywać przynajmniej w rękawiczkach ochronnych. Polecamy tu rękawice nitrylowe, bardziej odporne na środki chemiczne względem rękawiczek lateksowych. Dodatkową ochronę często stanowią rękawice gumowe.

 

Wykorzystywanie środków ochrony jest konieczne – w przeciwnym razie, gdy dojdzie do zachorowań ogniska ASF są likwidowane. Gospodarze otrzymują za to odszkodowanie, lecz nie pokryje to długoterminowych zarobków.

Więcej informacji na temat odszkodowań i obszarów zagrożenia znajdziecie Państwo na stronie Głównego Inspektora Weterynarii

 

W naszych kolejnych publikacjach wskazujemy inne czynniki ochrony gospodarstwa, zapraszamy do przejrzenia spisu treści publikacji odnośnie mat dezynfekcyjnych

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel